Prvních šest měsíců roku 2024 je za námi a na finačních trzích se toho stihlo za tuto dobu odehrát opravdu mnoho.
Při této příležitosti se tak v živém vysílání sešli analytici XTB Tomáš Cverna a Marek Nemky, aby se podělili o své názory a očekávání ze světa makroekonomie, akciových trhů, komodit a kryptoměn.
V tomto článku přinášíme krátké shrnutí z vysílání z minulého týdne.
- Celý záznam naleznete na YouTube kanálu XTB, Spotify a Apple Podcasts
Makroekonomie
Makroekonomická situace by se dala popsat jako vcelku rozporuplná.
Očekávání recese rychle vystřídala naděje na rychlé snižování úrokových sazeb a s ním spojeným růstem na finančních trzích.
Tyto naděje se ale v USA nevyplnily, americký Fed je v tomto ohledu velmi opatrný a nesnižoval tak, jak investoři očekávali.
To by normálně znamenalo stagnaci na finančních trzích, nicméně ty jako celek nadále rostou a pozitivní nálada investorů se taktéž nevytrácí.
V současnosti jsou v USA největší téma nadcházející prezidentské volby, které budou mít bezpochyby velký dopad na chování trhů nejen v následujících měsících, ale i letech.
Donald Trump se po poslední debatě s Joe Bidenem dostal do mírného vedení a i finanční trhy na tuto zprávu reagovaly pozitivně.
Obecně je Trump vnímám jako kandidát, který nechá trhu volnou ruku a nebude jej tolik omezovat.
Na druhou stranu je ale velmi nepředvídatelný a jeho volba s sebou taktéž nese rizika zejména v geopolitické oblasti.
V Evropě byla v posledních letech situace složitější zejména kvůli energetické krizi.
EU jako celek se sice také technicky vyhnula recesy, nicméně stále jsou zde patrné dopady nejen energetické krize, ale i kovidu, a to zejména v sektoru služeb.
Na druhou stranu se však problémy daří postupně řešit a aktuální situace by se dala označit za podobnou té v USA.
Stejně tak chování evropské ECB a amerického Fedu má podobné rysy: nechtějí se unáhlit s příliš prudkým snižováním úrokových sazeb a věnují velkou pozornost příchozím datům.
Naše tuzemská aktuální situace se taktéž příliš neliší.
Hlavní rozdíl je především ten, že ČNB zvolila poměrně agresivní strategii snižování sazeb, což mimojiné oslabilo českou korunu.
Česká republika je také specifická vysokými úsporami domácností, které mohou být potenciálně proinflačním rizikem.
Obecně je však jasné, že náš úspěch je závislý na zbytku Evropy, především pak na Německu.
Akciové trhy
Jak již bylo zmíněno, akciové trhy napříč všem překážkám pokračují v růstu a index S&P 500 od začátku roku stoupl o více než 15 %.
Situace však není tak jednoznačná, jak se může na první pohled zdát.
Růst táhnou především velké firmy z oblasti technologií a telekomunikace, kteří velmi těží z raketového růstu popularity umělé inteligence.
Ostatní sektory a především menší firmy zdaleka neperformují tak dobře.
Stále více se tak začíná skloňovat otázka, zda nás nečeká „splasknutí bubliny” jako tomu bylo na začátku milénia při boomu internetových společností.
Je však třeba říci, že i když aktuální situace má mnoho podobností s „dot com bubble” érou, je zde i mnoho odlišujících aspektů.
Hlavní argument je především ten, že valuace technologických gigantů je více ospravedlněná, navíc tyto firmy nejsou zdaleka tak zadlužené jako tomu bylo před dvaceti lety.
Pro následující měsíce je ale potřeba mít tuto možnost rozhodně na paměti.
Z dalších světových trhů bude také zajímavé sledovat, zda evropské firmy budou konečně schopny dohnat valuace amerických společností, a zda se Číně podaří dostat ze svých problémů.
Oba regiony vykazují zajímavý potenciál, brzdí je však především složitá geopolitcká a politická situace.
Komodity
Svět komodit si také zažil zajímavé období. Aktuálně se zájem investorů soustředí především na ropu, u které se předpokládá možný růst díky začínající motoristické sezóně, komplikující se geopolitické situaci a pokračujícím problémem s inflací.
Z pohledu volatility zářilo především kakao a káva.
Tyto zemědělské plodiny jsou specifické tím, že rostou na poměrně malém území a poptávka po nich není příliš elastická.
V posledních měsících tyto plodiny čelily problémům především z hlediska počasí a živlů, díky čemuž jejich cena rostla i padala v rámci dnů mnohdy o desítky procent.
Je pravděpodobné, že toto se nezmění ani v blízké budoucnosti.
Za zmínku stojí i drahé kovy, především zlato, které na začátku roku taktéž zaznamenalo 20% růst.
Ačkoliv v posledních dvou měsících se jeho cena pohybuje do strany, díky svému protiinflačnímu narativu má potenciál v následujících měsících pokračovat ve stoupání.
Samozřejmě to však z velké části záleží na celkové situaci na trhu.
Kryptoměny
Ani ve světě kryptoměn nebylo o zajímavé situace nouze.
Tou nejzajímavější zprávou bylo schválení bitcoinových spotových ETF v USA, což značně zjednodušilo možnosti obchodování tohoto „digitálního zlata” a otevřelo dveře mnoha institucionálním investorům, kteří do té doby měli problém expozici na Bitcoin získat.
Vzhledem k množství peněz, kterým institucionální investoři disponují, je toto opravdu obrovský milník, který dává Bitcoinu velký potenciál růstu do budoucna.
Schválení těchto ETF proto odstartovalo rally, které vyneslo cenu BTC až k 70 000 USD.
Nicméně poslední měsíce se cena, podobně jako u zlata, pohybuje spíše do strany. Svět kryptoměn je velmi vázán na celkovou makroekonomickou situaci.
V případě, že se bude vyvíjet pozitivně, můžeme očekávat růst napříč tímto trhem.
Více informací (záznam)
Pokud se chcete dozvědět více detailů na výše zmíněná témata, záznam živého vysílání je zdarma dostupný na
- YouTube:
Investování je rizikové. Investujte zodpovědně.