Jak správně investovat? Těchto 7 důležitých pravidel vám poradí jak na to a také na co si dát při investování pozor, abyste o peníze nepřišli.
Obsah článku
- 7 pravidel, jak správně investovat
- 1) Nepleťte si investování s hazardní hrou
- 2) Dlouhodobé investování přináší ovoce
- 3) Dejte si pozor na poplatky a daně
- 4) Nenechte se vyděsit krátkodobými výkyvy
- 5) Stanovte si konkrétní investiční cíle
- 6) Riskujte jen peníze, které můžete ztratit
- 7) Neposlouchejte různé investiční guru
- Jak začít investovat ve 3 krocích?
Potřebujete přesný návod k zaručeně výhodnému investování?
Nic takového neexistuje.
Mnozí začínající investoři přitom takový manuál dychtivě (ale marně) vyhledávají.
Úspěšná investice však bohužel nebývá výsledkem mechanického postupu.
Ani zkušení matadoři nepostupují vždy úplně stejně. K úspěchu v investování vám dopomůže spíše chápání základních principů.
Postup dle předem definovaných kroků v neustále se měnícím trhu zkrátka nefunguje.
Přesto je ale dobré některé obecné zásady znát a dodržovat je. Pojďme se na ně podívat.
7 pravidel, jak správně investovat
1) Nepleťte si investování s hazardní hrou
Se špatným přístupem může vaše investice připomínat spíše návštěvu kasína. Burzovní grafy ale nejsou displejem hracího automatu, kde stačí zmáčknout tlačítko a čekat na výhru. Ta navíc stejně většinou nepřijde.
Nikdy nekupujte akcie ani jiné cenné papíry pokud jim nerozumíte. Naučit se základy fungování trhu a zjistit si něco o jednotlivých akciích není tak těžké.
Vášnivé transakce podle burzovních pohybů jsou stejně náhodná záležitost jako ty zmíněné automaty nebo ruleta. V takové hře nemáte šanci cokoliv ovlivnit.
Nevýhodné nákupy a prodeje se ztrátou hrozí každému, kdo se nechá strhnout emocemi. Vaše burzovní „kariéra“ sice nebude v tomto případě dlouhá, ale vzpomínka na ni vám zůstane v paměti na věky, neboť přijdete o spoustu peněz.
Musíte jednoduše chápat hlavní principy fungování akciových obchodů. Před nákupem konkrétního aktiva se o něm snažte dozvědět co nejvíce informací.
Pomůže vám i znalost faktorů ovlivňujících vývoj v daném sektoru ekonomiky. Zajímejte se o plány na další rozvoj firmy a zjistěte si na čem nejvíce vydělává.
Pro začátečníka to může být mnoho informací naráz, svoje peníze ale přece nechcete vkládat někam naslepo. Neočekávejte také, že hned po vašem nákupu trh nabere kýžený směr. Investování vyžaduje značnou trpělivost.
2) Dlouhodobé investování přináší ovoce
Jak správně investovat? Znáte americké filmy o burzovních makléřích? Banda chlápků ve vyšňořených oblecích divoce gestikuluje a řve jeden přes druhého nákupní pokyny.
Přesně takhle ale vaše investování vypadat nebude. Už dávno nemusíte nikomu volat na burzu a rozhodně ve vaší strategii nemusí jít o vteřiny.
Netvrdíme, že i u nás nemáme dravé štiky v investičním rybníčku, které dokáží úspěšně obchodovat během dne. Takové spekulativní operace už ale vyžadují velké zkušenosti a hlavně pevné nervy, protože jinak skončíte za pár dní s nulou na účtu.
Pro menší soukromé investory je nejlepší dlouhodobější rámec investování. Dlouhodobost zde znamená deset a více let. Žádný spěch v rozhodování tak není nutný.
Takový časový horizont přináší spoustu výhod. Neudělá z vás sice milionáře přes noc, výsledný výnos je však výrazně lepší než v případě využití různých spořících účtů.
Dlouhodobá strategie navíc znamená minimální nutnost portfolio kontrolovat. Nebudete muset celé dny koukat na burzovní grafy, případné korekce můžete provádět klidně jednou za rok.
Nižší frekvence prováděných úkonů znamená nižší riziko investičních chyb.
Bonusem jsou menší poplatky a investice bude celkově lépe plnit svůj účel – generovat zisk bez nutnosti častých zásahů.
3) Dejte si pozor na poplatky a daně
Nic není zadarmo. Ani transakce s cennými papíry. Za každý obchod platíte svému brokerovi (nebo bance) určitou sumu. Ta bývá vyjádřena nejčastěji v procentech s nějakou minimální částkou za každý obchod.
Pokud tedy plánujete strategii založenou na častějších transakcích, nesmíte zapomenout pečlivě zohlednit i tyto náklady. Ty mohou významně ovlivnit vaše hospodaření.
Zde se právě projevuje výhoda menší frekvence transakcí. Čím méně obchodů, tím méně poplatků. Svoji roli zde hraje i nutnost platit daně z případného zisku, který realizujete při prodeji akcií.
Soukromá osoba se může daním legálně vyhnout v následujících případech:
- Váš celkový příjem z akcií za rok nepřesáhne 100 000 korun (příjem, nikoli čistý zisk)
- Splníte časový test – pokud akcie prodáte po více než 3 letech, neplatíte žádnou daň nehledě na výši transakce
*Výše uvedené platí jen pro fyzické osoby, které nedrží významný podíl v dané akciové společnosti (více zde)
4) Nenechte se vyděsit krátkodobými výkyvy
Jak správně investovat? Zatím žádná akcie nikdy nerostla přímo vzhůru. Tak ideální cenný papír prostě neexistuje. I ty nejlepší akcie mají krátkodobé výkyvy. A vzhledem k tomu, že investujeme na dlouhá léta, nás nesmí děsit, že tento výkyv trvá klidně několik měsíců.
Tyto drobné korekce ale nic nemění na dlouhodobém trendu, který nakonec v grafu převládne. Pro nového investora je však pokles často první velkou zkouškou.
Důležité je nepodlehnout panice a neprodávat akcie pod cenou, čehož byste za několik let mohli hořce litovat.
Je navíc matematicky dokázáno, že z dlouholetého pohledu většinově převládá růstový trend nad krátkodobými propady cen.
TIP: Získejte akcii zdarma v hodnotě až 100 eur (více informací zde)
5) Stanovte si konkrétní investiční cíle
Jak správně investovat: různé cíle mohou znamenat odlišnou strategii. Dlouhodobé vklady jsou vhodné pro menší investory, kteří chtějí ochránit své jmění před zhoubným vlivem inflace.
Naopak krátkodobé strategie umožňují maximalizovat výnosy až na desítky procent ročně. Je to ovšem doména aktivních obchodníků, kteří jsou schopni přijmout vyšší riziko ztráty.
Existují i případy, kdy kratší strategii volíme z praktických důvodů, kdy víme, že peníze budeme v určitý čas potřebovat jinde. Některé cenné papíry jsou přímo časově vázány na určitou dobu.
Pokud víte, že za dva roky budete kupovat nový byt či dům, tak by bylo velmi nešťastné nakoupit například dluhopisy. Jejich platnost končí až za mnoho let.
Můžete je samozřejmě zkusit prodat někomu jinému, ne vždy to ale přinese pozitivní výsledek. V každém případě však mějte na paměti reálné riziko ztráty, které takové krátké investice provází.
Investiční strategie se ale neodvíjí jen od plánované délky investice. Svoji roli hraje i vaše osobnost a vztah k riziku. Nemalá skupina investorů je značně citlivá na možnost ztráty byť i části svých peněz.
Pro ty jsou vhodnější spíše jiná aktiva, kterými mohou být například právě dluhopisy.
6) Riskujte jen peníze, které můžete ztratit
K investování a obchodování s cennými papíry byste měli použít jen finance, které nebudete za čas nutně potřebovat. Hazardovat s prostředky určenými k živobytí je příliš riskantní.
Navíc to přispívá k psychickému tlaku na vaši investorskou hlavu. Zacházet s penězi pod vlivem emocí je vždy cesta do pekel.
Investujte jen volné prostředky. Můžete dokonce vaše investice rozdělit na dvě části. Hlavní část poslouží jako základ dlouhodobého portfolia, s menším podílem pak můžete zkusit podnikat nějaké odvážnější kroky na finančních trzích.
To vám umožní se v klidu a racionálně rozhodovat i při snaze dosáhnout lepších výsledků.
7) Neposlouchejte různé investiční guru
Za poslední roky se u nás doslova roztrhl pytel s odborníky na zázračné zbohatnutí. Mohou to být i velmi úspěšní investoři. Problém je ovšem v tom, že něčí osobní strategie nemusí fungovat každému.
Inspirujte se a učte od takových lidí ale vlastní přístup k investování si musíte najít sami.
Raději ani neplaťte šílené sumy za různá upozornění a další informace o výhodných příležitostech k nákupu. Cena těchto služeb často převyšuje výdělky, kterých může drobný investor dosáhnout.
Nezapomeňte také, že každý se může splést a případnou ztrátu zaplatí vždy investor, nikoliv rádce.
Z dlouhodobého hlediska navíc takové tipy vůbec nepotřebujete, protože většina podobných rad operuje s krátkým investičním horizontem a odpověď na to, jak správně investovat, tam nenajdete.
Jak správně investovat aneb postupujte opatrněji
V investování není nutné být expertem hned od začátku. Překonejte počáteční obavy a udělejte první krůčky na dlouhé cestě.
Oproti mylným představám zde štěstí přeje ne odvážným, ale těm, kteří dokáží kontrolovat sami sebe a zbytečně neriskovat.
Investovat můžete i s relativním málem a svůj kapitál během let postupně zvyšovat dle vašich možností. Stačí jen začít.
Jak začít investovat ve 3 krocích?
- vyberte si brokera (viz tabulka níže)
- vložte na obchodní účet peníze
- začněte obchodovat
TIP: Získejte akcii zdarma v hodnotě až 100 eur (návod zde)
Přehled brokerů
Výhoda | Investice do akcií s 0% poplatky, zajímavý úrok z nezainvestovaných prostředků, frakční akcie, investiční plány | lze kopírovat úspěšné obchodníky |
Min. vklad | 0 Kč | 100 USD |
Čeština | ANO | ANO |
RECENZE ZDE | RECENZE ZDE | |
U 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. |
{etoroCFDrisk}% retail CFD účtů přichází o peníze. |