Index Russell 2000: vše o indexu + jak do něj investovat

Index Russell 2000: hodnota, aktuální cena, jak jej obchodovat, výhody a nevýhody indexu – vše najdete zde.

Index Russell 2000 rozhodně nepatří k veteránům akciového trhu, byl založen poměrně nedávno v roce 1984 firmou Frank Russell.

Je do něho zahrnuto na 2 000 malých amerických společností.

Kromě indexu Russel 2000 existuje i několik dalších Russell indexů.

Mezi ty nejvýznamnější patří například index Russel 3000 zahrnující 3 000 amerických společností s největší tržní kapitalizací tvořících více než 98 % amerického trhu.

Zajímavostí je, že index Russell 2000 obsahuje 2/3 nejméně výkonných firem indexu Russell 3000 a je tvořen necelými 10 % jeho celkové tržní kapitalizace.

Jde o typickou ukázku fungujícího Paretova pravidla tvrdícího, že 80 % tržní výkonnosti tvoří 20 % společností.

 

Jak se počítá hodnota indexu Russell 2000?

Z hlediska výpočtu hodnoty patří index Russell 2000 k hodnotově váženým indexům.

Pro výpočet jeho hodnoty je tedy důležitá nejen cena akcie, ale také celková kapitalizace emitující společnosti.

Podobně jako index Russell 2000 je počítán také mnohem známější index Dow Jones Industrial Average.

Z hlediska zaměření je index Russell 2000 složen převážně z firem zabývajících se technologiemi, zdravotnictvím a finančním sektorem.

 

Proč má smysl zaměřit se na obchodování indexu Russel 2000?

Přestože jde o index zahrnující menší společnosti, výdělku z investic do něho mohou být poměrně zajímavé. Jde totiž o velmi kvalitně diverzifikovaný indexvelkou volatilitou.

Na rozdíl od indexů obsahujících převážně velké hráče na trhu, může Russell 2000 s převažujícím počtem malých firem poměrně výrazně překvapit a nabídnout zajímavé příležitosti k investicím.

Dobrou zprávou je, že hodnota tohoto indexu od doby jeho vzniku kontinuálně roste. Tento trend jen krátkodobě přerušují celosvětově významná krizová období.

V současné době lze výkonnost indexu Russell 2000 ve srovnání s dobou jeho vzniku kvantifikovat na více než 800 % původní hodnoty.

 

Jaké ukazatele ovlivňují pohyb ceny indexu Russell 2000?

Stejně jako v případě jiných indexů má vliv na cenu indexu Russell 2000 zejména aktuální situace v průmyslových odvětvích, v nichž se pohybují společnosti, které index tvoří.

Nezanedbatelně ovlivňuje vývoj kurzu indexu také aktuální kurz amerického dolaru a jeho růst či pokles.

Jelikož je index Russell 2000 tvořen převážně menšími společnostmi, které jsou více citlivé na změny signálních úrokových sazeb kvůli případné horší dostupnosti úvěrů a podobně, mají na tento index vliv také aktuální opatření FEDu (FEDeral Reserve System), tedy centrálního bankovního systému Spojených států amerických.

Mezi nevýhody indexu Russell 2000 patří jeho prudší reakce na výkyvy trhu vzniklé v důsledku nepředvídatelných událostí domácí politické i finanční scény.

Ty jsou dány zejména menší velikostí a tržní kapitalizací zahrnutých společností.

Mnohem méně na tyto události naopak reaguje index Russell 1000 tvořený tisícovkou firem s nejvyšší tržní kapitalizací.

Stejně pozvolnou reakci lze očekávat i v případě indexu Russell 3000.

 

Index Russel 2000: aktuální graf a cena

 

Jak lze index Russel 2000 obchodovat?

Tento ekonomický ukazatel stejně jako celou řadu jiných jemu podobných není možné obchodovat přímo jako například akcie.

K jeho obchodování je potřeba zvolit některý z dostupných finančních instrumentů, díky nimž lze spekulovat na vývoj jeho ceny. Jedná se zejména o ETF, CFD, opce, futures a další.

Mezi výhody indexu Russell 2000 patří zejména flexibilní možnost výhodných krátkodobých i dlouhodobých investic.

Atraktivitu krátkodobých investic zvyšuje vysoká volatilita indexu a tedy tendence k prudkým změnám jeho hodnoty.

Zajímavé možnosti pro dlouhodobé investice nabízí právě složení indexu. Z dlouhodobého hlediska totiž v průměru vykazují větší růst právě menší společnosti, které přesvědčivě překonají velké společnosti.

Z tohoto důvodu může být dobrou volbou také investice do indexu Russell 2000 prostřednictvím ETF.

 

Investujte do indexu Russell 2000 s využitím ETF

ETF (Exchange Traded Funds) jsou obdobou podílových fondů. Na rozdíl od nich jsou ale vydávány finančními institucemi podobně jako akcie.

ETF dovolují spekulovat na růst i pokles podkladového finančního aktiva, kterým mohou být kromě akciového indexu i samotné akcie, měny, komodity a další.

ETF broker v češtině
Jedním z ETF brokerů je např. DEGIRO, o kterém jsme psali podrobněji zde.

Ve srovnání s běžnými fondy jsou investice do ETF mnohem levnější, protože není potřeba hradit poplatek správci fondu ani nést riziko jeho chyb.

Indexové ETF obvykle velice věrně kopíruje složení a výkonnost konkrétního indexu a pro obchodování s těmito finančními aktivy je velice oblíbené.

Investor samozřejmě může zaujmout stejnou strategii a do svého finančního portfolia si nakoupit akcie konkrétního indexu, což je v případě indexu Russell 2000 téměř nemožné.

Nikomu se nechce trávit čas pořizováním akcií 2000 firem a poté jejich úpravou, pokud se složení indexu změní.

V případě, že si pořídíte ETF kopírující index Russell 2000, tuto práci již vykonali správci fondu před vámi. Vy tak do svého portfolia získáte akcie 2000 firem na jediné kliknutí.

V případě, že některá z firem v indexu v budoucnosti zkrachuje a bude nahrazena jinou, bude tato změna podchycena i v rámci ETF, aniž by bylo potřeba vašeho zásahu.

Investice do indexu prostřednictvím ETF může být velice efektivním prostředkem, jak bez většího rizika diverzifikovat vaše portfolio.

Do indexu Russel 2000 lze investovat například prostřednictvím iShares Russell 2000 Index ETF (IWM).

 

TIP: Investování do ETF v Česku
Pokud si nechcete ETF kupovat sami, můžete využít české automatizované platformy specializující se na ETF. Jedná se o Portu a recenzi naleznete zde.

 

Investice do indexu Russell 2000 prostřednictvím CFD

CFD (Contract for difference) čili kontrakty na vyrovnání rozdílu představují velice populární a efektivní způsob, jak investovat do akciového indexu.

Investoři díky nim mohou spekulovat na změny ceny podkladového aktiva, aniž by jej nutně museli kupovat.

Investor tedy v případě CFD nekupuje konkrétní podkladové aktivum, ale pouze uzavírá smlouvu s brokerem.

Prakticky to znamená, že v případě, že budou rozdíl mezi cenou podkladového aktiva v době vstupu a výstupu investora do pozice kladný, broker mu vyplatí zisk, v opačném případě zaplatí rozdíl investor brokerovi zvýšený o poplatky.

V případě CFD se nemusíte obávat exspirace kontraktu a můžete obchodovat i s menším kapitálem díky nabídce finanční páky.

Na druhou stranu musíte počítat s poplatky v podobě spreadu, to znamená rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou.

V některých případech vám může být napočítán poplatek za držení přes noc, tzv. swap. Výše poplatků je v případě CFD velmi individuální a závisí na brokerovi.

Jeho výběr je tak nejen v tomto případě velmi důležitý. Rozhodně si předem zjistěte všechny podmínky.

 

Vyzkoušejte si obchodování s CFD indexy

Klikněte v tabulce na oblíbený index, založte si účet, vložte na něj peníze a začněte obchodovat.