7 nejlepších způsobů zhodnocování peněz

Jak na zhodnocování peněz: přečtěte si nejlepší a nejčastější možnosti, jak zhodnotit peníze. Znáte jejich výhody a nevýhody?

Pokud člověk nechce, aby mu peníze jen tak bezúčelně neležely na účtu nebo doma v trezoru, měl by se snažit je odpovídajícím způsobem zhodnotit.

To není vždy jednoduchý úkol, zejména pro ty, kteří nevědí, jak přesně zhodnocování peněz probíhá a jaké jsou jeho nejlepší způsoby.

Za tímto účelem se proto podívejme na ty nejužitečnější a nejoblíbenější metody zhodnocování peněz.

 

Vyberte si správnou strategii pro zhodnocování peněz

Ještě než se plně pustíte do zhodnocování peněz, měli byste si vytvořit strategii, s níž budete pracovat.

Neděste se, pokud ji třeba časem budete muset upravit – to je normální, změny jsou přirozené.

Měli byste však vědět minimálně to, v jak dlouhodobém hledisku chcete peníze zhodnotit – tedy v tomto případě nejčastěji spořit.

Jinak totiž člověk bude postupovat v případě krátkodobého plánu a jinak v případě dlouhodobého.

Rovněž se zamyslete nad tím, jestli zhodnocované peníze budete chtít průběžně využívat. Některé formy zhodnocování peněz to totiž neumožňují, aspoň ne bez poplatků navíc.

Jestli víte, že si peníze vyberete až na konci, není vhodné jejich zhodnocování obětovat vše, co vlastníte.

Ponechejte si stranou dostatečnou zálohu v případě, že by se stalo něco nepříjemného – například jste přišli o práci, onemocněli nebo by váš pokus peníze zhodnotit nakonec nevyšel.

Jakmile máte tyto věci ujasněné, je načase vybrat konkrétní způsoby zhodnocování peněz.

Klidně jich můžete využívat více, na úplném začátku se nicméně vyplácí zaměřit se na jeden z nich, dokud mu člověk zcela neporozumí a nenaučí se v něm takříkajíc chodit.

 

Nejčastější způsoby zhodnocování peněz

 

1) Spořicí účty

Spořicí účty jsou jedním z nejbezpečnějších způsobů zhodnocování peněz – pokud tedy nedojde k výrazné inflaci a peníze neztratí na hodnotě.

Spořicí účet si můžete bez problémů založit u většiny českých bank.

Mnohdy je nejjednodušší zřídit ho u banky, která vytvořila již váš běžný účet. Ale pokud vaše dosavadní banka nenabízí úrok, který by vám vyhovoval, nebojte se poohlédnout u ostatních.

Na internetu najdete přehledy úroků jednotlivých bank, podle kterých můžete vybrat ten nejvyšší.

Výhodou spořicích účtů tedy je jejich snadná dostupnost. Také je možné z nich peníze vybírat i předčasně.

Na druhou stranu, spořicí účty nenabízejí příliš vysoké úroky. Kopírují totiž základní sazbu vyhlašovanou ČNB, která se mění v závislosti na dění na trhu.

Každý se tak musí rozhodnout, jestli mu tento zisk stačí anebo by raději vyzkoušel lukrativnější, ale také potenciálně rizikovější metodu.

 

2) Stavební spoření

Stavební spoření je specializovanou formou spořicího účtu, který se vyplatí zejména díky státnímu příspěvku. Ten může činit až 2 tisíce korun ročně.

Aby na maximální výši klient dosáhl, musí na spoření odvést aspoň 1700 korun za měsíc.

Stavební spoření funguje tak, že si člověk předem stanoví cílovou částku a postupně na účet vkládá peníze, které chce spořit.

Ty může začít využívat nejdříve po skončení šesti let, proto jde o běh na delší trať.

zhodnocování peněz Kč

Stavební spoření mnohdy zakládají rodiče dětem, aby jim v budoucnu pomohli s pořízením vlastního bydlení anebo uhrazení části hypotéky. Je nicméně možné ho zřídit v libovolném věku.

Jen člověk musí počítat s nutností uhradit poplatek za sjednání spoření a někdy také za následné vedení účtu.

Do čeho tento rok investovat a zhodnotit peníze?
Přečtěte si kompletní informace zde.

 

3) Penzijní spoření

Z řady specializovaných spoření je nutné zmínit i penzijní spoření. Stejně jako u stavebního spoření, dospělí ho mohou zřídit sami pro sebe nebo pro své děti.

Další věc, která pojí oboje stavební a penzijní spoření, je příspěvek od státu.

Stát penzijní spoření každého jedince dotuje podle výše měsíčních příspěvků – nanejvýš však přispívá 230 korunami za měsíc.

Když rodič založí účet svému dítěti, to si z něj může část peněz vybrat po dosažení dospělosti a zbytek až v šedesáti letech.

 

4) Termínované vklady

Termínované vklady nejsou natolik rozšířené, ale postupně získávají na popularitě. Peníze u nich nejde pravidelně vybírat – pouze až na konci předem dohodnutého časového úseku.

Obvykle jde o dobu pěti let, během kterých k počáteční vložené sumě nabíhá úrok.

Ten bývá u termínovaných vkladů vyšší než u spořicích účtů.

Za předčasný výběr nicméně klient musí uhradit vysoké poplatky a výše prvotního vkladu také bývá vyšší (kolikrát až několik desítek tisíc korun), na což ne každý může mít dostatek finančních zdrojů.

TIP: Alternativa k termínovaným vkladům
Vydělávejte na zajištěných úvěrech. Zhodnocovat peníze můžete i v úvěrech zajištěných bonitními nemovitostmi s výnosem až 9 % ročně.

Ronda Invest investiční příležitost

Přečtěte si jak to již několik let funguje s českou společností Ronda Invest zde.

 

5) Podílové fondy

Nyní již se dostáváme do vod rizikovějších, ale potenciálně také výše výdělečných způsobů zhodnocování peněz.

Podílové fondy mívají zpravidla podobu investic do cenných papírů a zprostředkovávají je české banky.

Podle ochoty klienta riskovat se pak liší výše výnosu i případné riziko ztráty peněz.

Dobrá zpráva je, že o spravování podílového fondu se stará banka, takže člověk si s ním nemusí lámat hlavu a může jeho chod nechat na odbornících.

Špatná zpráva je, že případné poplatky spojené se správou fondů mohou ukrojit významnou část z vašich výnosů.

TIP: Alternativa k podílovým fondům
Jako náhrada podílových fondů může plnohodnotně posloužit automatizovaná platforma, se kterou lze dosáhnout lepších výsledků než se standardním fondem a na poplatcích zaplatíte výrazně méně. Přečtěte si zde, jak funguje.

 

6) Akcie

Nákup akcií a jejich následný prodej ve chvíli, kdy je to pro jejich držitele ziskové, je již komplikovanější.

Pokud člověk nesežene někoho, kdo by jeho akciové portfolio spravoval, bude si muset danou problematiku nastudovat a udržovat si přehled o situaci na trhu, která do značné míry ovlivňuje hodnotu akcií.

Jako základ se každopádně doporučuje investovat do více různých oblastí či společností – tedy nevsadit všechny své peníze na jediného koně.

 

7) Nemovitosti a další investice

Investice do akcií jsou možná nejčastější způsob zhodnocování peněz v této oblasti, ale pravda je taková, že jich existuje ještě daleko výše.

Velmi oblíbené jsou investice do nemovitostí. Za tímto účelem najdete na internetu řadu portálů, které investorům umožňují si vytvořit přehledné a snadno upravitelné investiční portfolio.

Většinou je také možné začít investovat na nižších částkách, takže jde o dobrou metodu i pro ty, kteří se předtím podobné činnosti nevěnovali anebo nemají k dispozici velké finanční zdroje.

Mezi další populární oblasti investic patří například nákup drahých kovů, investice do startupů a jiných forem podnikání, P2P půjček, dluhopisů, kryptoměn a dalších.

Opět platí, že je dobré si postupně vybudovat rozmanité investiční portfolio, které zahrne více různých oblastí a pomůže vám co nejlépe využít vaše peníze, které tímto krokem rázem nabydou na hodnotě.

Příležitosti ke zhodnocení peněz

Jaké investiční příležitosti mohou pomoci zhodnotit vaše peníze? Podívejte se na jejich přehled.
Více informací