Investice do akcií: Přečtěte si 20 důležitých tipů a rad, se kterými investování do akcií zvládnete a uspějete i na burze. Jak na to?
Obsah článku
- Investice do akcií: 20 tipů a rad pro úspěch na burze
- 1. Investovat můžete i s malým kapitálem
- 2. Mějte (nějakou) nákupní strategii
- 3. Rozložte riziko do většího počtu akcií
- 4. Nehledejte žádné zázračné akcie
- 5. Kontrolujte svoje emoce a investujte s chladnou hlavou
- 6. P/E Ratio není jediný důležitý parametr
- 7. Investice do akcií jsou nejvýhodnější při dlouhodobém držení cenného papíru
- 8. Hledejte budoucí obry mezi trpaslíky
- 9. Mějte přehled o daních
- 10. Zamyslete se, do jaké míry jste ochotni riskovat
- 11. Dobře zvažte volbu vašeho brokera
- 12. Vyhněte se pákovým obchodům
- 13. Dejte si pozor na akcie, o kterých se říká, že nemohou prodělat
- 14. Velké firmy příliš nerostou, mohou ale rozdávat zajímavé dividendy
- 15. Nakupujte levně ale prodávejte draho
- 16. Získané dividendy vždy reinvestujte
- 17. Zajímejte se o fundamentální údaje
- 18. Nespoléhejte výhradně na analytiky nebo roboty
- 19. Zkuste ušetřit pro investice alespoň 10 % vašeho příjmu
- 20. Základ vašeho portfolia by měl být defenzivní
- Jak začít investovat do akcií?
- Jak funguje investování do akcií?
- Do jakých akcií investovat?
- Kde investovat do akcií?
- Jaké jsou nejlepší knihy o investování?
Zhodnotit peníze lze řadou moderních způsobů. Můžete si vybrat z velmi dynamických nástrojů, jako je obchodování měn a kryptoměn, různých fondů a řady dalších metod a aplikací.
Klasické investice do akcií ale z módy zdaleka ještě nevyšly, navíc nám nabízí stabilnější a férové tržní podmínky regulované důvěryhodnými světovými burzami.
Cenné papíry se díky tomu mohou stát vhodnou dlouhodobou investicí, kterou si můžete budovat pasivní příjem na celý život.
Investice do akcií: 20 tipů a rad pro úspěch na burze
1. Investovat můžete i s malým kapitálem
První otázka, která každého zájemce o investování do akcií napadne, je kolik peněz bude do začátku vlastně potřebovat?
Nikdy se nezmění fakt, že čím větší kapitál, tím více peněz můžete vydělat. Investování ale dávno není jen o volných statisících a milionech. Při správné volbě brokera lze využít dobře i částky od deseti tisíc korun.
Hlavním parametrem ovšem není jen nastavená minimální výše vkladu ale také minimální objem jednoho nákupu, který může být limitující, případně výše poplatků.
Zejména spodní hranice poplatku, která bývá nastavená na fixní částku a nákup jednotlivých akcií tím radikálně znevýhodnit.
Naprosté minimum pro začátek lze odhadnout na cca 10 tisíc korun, lépe však dvojnásobek.
Pokud máte jen několik volných tisícovek, tak raději ještě chvíli šetřete nebo zkuste nějaký fond či například využijte služeb aplikace Portu, která nabízí investování do ETF již od pouhé pětistovky měsíčně.
TIP: Podívejte se na nejlepší aplikace pro pasivní či aktivní investování zde
2. Mějte (nějakou) nákupní strategii
Ačkoliv o strategiích se mluví hlavně při tradingu a obchodování s komoditami a deriváty, i dlouhodobé akciové investování nějakou taktiku vyžaduje.
Měli byste určitě vědět z jakého důvodu konkrétní akcii kupujete a jak se bude vaše portfolio chovat za těžkých časů.
Strategie založená na nákupu podhodnocených cenných papírů může být velmi odolná v krizových letech, kdy praská jedna investiční bublina za druhou.
Warren Buffett takto bez úhony přežil internetovou krizi na přelomu milénia, která mnohým investorům doslova vybílila účty.
Jemu ale nikoliv, jelikož nikdy nekupoval akcie technologických společností, které jsou často objektem nemístné touhy investorů po astronomických výnosech, což se čas od času projeví jejich silným propadem.
Není ale důležité na jaké akcie se budete soustředit. Důležité je najít strategii, která vám osobně bude sedět. Určete si své investiční cíle a způsoby, jakým jich chcete dosáhnout.
Vůbec není dobré investovat všude a do všeho. Úspěšnější cesta bývá postupné pochopení toho, co vám jde nejlépe.
Po čase si vždy analyzujte jaký přístup je vám nejbližší a přináší nejlepší výsledky. Na něj se pak nejvíce zaměřte.
3. Rozložte riziko do většího počtu akcií
Diverzifikace je základním pravidlem úspěšné investice do akcií, které spočívá v rozdělení kapitálu mezi větší počet aktiv (akcií, ale i dluhopisů atd).
S malým kapitálem je diverzifikace složitější, jelikož si velké množství akcií nemůžete dovolit.
Kolik je nezbytné diverzifikační minimum? Velká část obchodníků se shodne na tom, že o diverzifikovaném portfoliu můžeme mluvit zhruba od 15 různých akcií v portfoliu.
Tyto aktiva musí samozřejmě pocházet od různých firem, ideálně z různých oborů a zemí.
4. Nehledejte žádné zázračné akcie
Investoři touží po super ziskových investicích a je nutné říct, že každá doba jim je nabízí. Za posledních padesát let jsme mohli pozorovat období, kdy trhu dominovaly různé segmenty ekonomiky.
V sedmdesátých a osmdesátých letech to mohly být komodity a firmy napojené na toto odvětví. V devadesátých letech nastoupil čas internetových firem.
V novém tisíciletí jsme mohli pozorovat také období slávy realitního byznysu a je otázkou jaký obor zažije zlatou horečku v budoucnu.
Všechno má ovšem jednoho společného jmenovatele:
Nic nikdy nerostlo donekonečna.
Mnohé lukrativní akcie zažily svůj výrazný pokles. Některé firmy, jako například Apple, dokázaly po letech vyjít z krize opět na výsluní.
Jiné ale zůstaly v propadlišti dějin navždy.
Nenechte se za žádných okolností omámit tím, že nějaké akcie rapidně rostou. Spoléhat pouze na ně je riskantní.
Mohou vám sice vydělat opravdu slušné peníze, musíte ale nakoupit v začátcích jejich slavné jízdy, což se málokomu povede.
Extrémní pohyby na burze většinou časem vyvolají stejně extrémní pohyby, ale opačným směrem.
5. Kontrolujte svoje emoce a investujte s chladnou hlavou
Investování do akcií pro začátečníky může být adrenalinová záležitost. Horká hlava a bouřlivé emoce jsou pro vaše portfolio možná větší riziko než ekonomická krize.
Krátkodobé výkyvy trhu jsou do značné míry právě odrazem nálad mezi tisícihlavým stádem investorů, právě proto bývají trhy velmi volatilní například v momentech vyhlašování důležitých zpráv.
Je tak dobré mít vlastní strategii nebo střízlivě ohodnotit každý nákup a neřídit se tím, co se během posledních dnů, hodin, minut a vteřin odehrává na grafech.
Reagovali byste z valné části na davový chaos, který krátkodobě převládá a násobí se v něm impulzivní rozhodnutí tisíců dalších lidí.
Odborníci doporučují pečlivě vážit investice a peníze vkládat jen do firem, u nichž reálně odhadujete budoucí pozitivní vývoj.
TIP: Aplikace pro pasivní investování naleznete zde.
6. P/E Ratio není jediný důležitý parametr
P/E poměr je jedním ze základních a velmi oblíbených parametrů akcií. Jde o poměr ceny akcie a čistého zisku firmy na akcii (resp. tržní kapitalizací a ziskem).
Hodnotu a vývoj P/E poměru si můžete snadno najít na internetu ke téměř každé akcii pomocí různých specializovaných webů nebo přímo na stránkách burzy.
Pomocí něj můžete lépe odhadnout, zda je akcie podhodnocená (P/E nízké, řekněme do 10 – 15), nebo vysoce nadhodnocená (nad 30).
Spoléhat na jeden parametr je vždy velmi úzkoprsé. Nízké P/E ještě nemusí znamenat, že akcie je nedoceněná. Stejně tak je tomu i opačně. Vždy je potřeba akcie a firmy posuzovat komplexně.
Zejména rychle rostoucí společnosti dlouhodobě vykazují vysoké P/E a odhadnout budoucí propad čistě pohledem na graf nelze.
Mnohé akcie takto nerušeně rostou celá léta, přičemž korekce přichází nejčastěji v tu chvíli, kdy si na vysoké P/E investoři zvyknou a nikdo ji už nečeká.
Zejména u oblíbených, a tudíž i rostoucích akcií je dobré zvážit například ještě tzv. PEG.
PEG je údaj, který zohledňuje i růstový faktor a P/E porovnává s mírou růstu akcie za určité časové období zpětně do minulosti.
Ani tento údaj samozřejmě není samospásný, dává ale poněkud širší pohled na potenciální hodnotu dané akcie vzhledem k jejímu poslednímu vývoji. Čím nižší PEG, tím méně je akcie nadhodnocená.
Podle některých odborníků by mělo být PEG zhruba úměrné růstu, hranice mezi podhodnocenou a nadhodnocenou akcií tak leží přesně na hodnotě 1.
V praxi ovšem záleží i na segmentu trhu, jelikož každý obor prochází různými obdobími a „průměrné“ PEG se může pohybovat poměrně daleko od ideálu.
V dnešní době (2021) můžeme napříč obory běžně pozorovat hodnoty PEG i přes 3, což napovídá o silném nadhodnocení celé řady akcií.
7. Investice do akcií jsou nejvýhodnější při dlouhodobém držení cenného papíru
Investování je vždycky tak trochu věštění z křišťálové koule. I přes dostatek historických dat a analýz ekonomiky je i kvalifikovaný odhad zatížen jistou dávkou nepředvídatelnosti.
Ostatně, kdyby tomu bylo jinak, tak se každý akciový analytik dávno topí v penězích, což nám není známo ani z doslechu.
Přesto ale již alespoň 100 let platí, že trh jako celek dlouhodobě spíš roste. To neznamená, že konkrétní firma nemůže úplně zkrachovat. S robustním portfoliem byste ale měli být po letech vždy v plusu.
8. Hledejte budoucí obry mezi trpaslíky
Nespoléhejte výhradně jen na velká a známá jména v akciovém světě. Každá firma kdysi začínala a mnoho dnešních start-upů má šanci dosáhnout v budoucnu určité velikosti.
Existují dokonce statistiky, které dokazují, že růst menších firem na US trzích za poslední půlstoletí dosahoval v průměru velice slušných výsledků.
Malá část vašeho portfolia by tak měla zahrnovat i investice do akcií začínajících firem.
Příliš to ale nepřehánějte, je všeobecně známo, že levné akcie patří k těm nejvíce rizikovým.
Touha po akciích s velkým potenciálem růstu má svoje opodstatnění. Nesmí to ale sklouznout k nákupům tzv. Penny stocks naprosto bez rozmyslu. Problém není jen riziko ale také nízká likvidita těch nejmenších z nich.
9. Mějte přehled o daních
Investor nemusí být podnikatel ani mít živnostenské oprávnění, jelikož investice do akcií není považována za podnikání. Nemusíte tak řešit žádné povolení ani odvody na sociální a zdravotní pojištění.
Z realizovaných výnosů se ovšem platí daně. Je docela reálné, že budete nuceni dokonce podat daňové přiznání.
Zisk, který realizujete úspěšným obchodem s akciemi může podléhat nejrůznějším formám daně. Výhodu v tomto má opět dlouhodobý investor. Zisk se samozřejmě počítá jen za uzavřené pozice.
Pokud držíte akcie dlouhé roky, nic neplatíte až do okamžiku jejich prodeje. Je přitom jedno, že jejich cena mezitím vzrostla.
V Česku můžeme (zatím) využít řady zajímavých daňových výhod. Legálně se vyhnout placení můžete do určitého objemu zisku. Stále také existuje testovací období tří let.
Pokud akcie prodáte až po této době, neplatíte na daních ani korunu bez ohledu na výši zisku. Na evropské poměry jde o poměrně benevolentní daňová pravidla, která nám mohou závidět mnohé západní země.
Poněkud složitější je danění právě zahraničních akcií. Se spoustou zemi naštěstí máme dohodu o zamezení dvojího zdanění. Tyto pravidla se bohužel často mohou měnit, a tak je potřeba být neustále ve střehu, abyste včas stihli podat daňové přiznání.
Zahraniční dividendy bývají daněny nejvíce
Zvláštní kapitolou je, při investici do akcií, také danění dividend. Banální věc, která je u českých akcií řešená srážkovou daní, se mění v noční můru u akcií z cizích zemí. Žádné výhody nečekejte ani v rámci EU.
Velmi často se může stát, že daně zaplatíte výraznou srážkou v cizí zemi, ale český finanční úřad vám různými mechanismy dopočítá daň také v ČR. Vše závisí na konkrétní akcii a zemi jejího původu.
Odvést třetinu dividendy na daních není vůbec neobvyklé.
10. Zamyslete se, do jaké míry jste ochotni riskovat
Tolerance k riziku, nebo přesněji tolerance možné ztráty je velmi důležitý faktor pro každého investora. I dlouhodobý investor může volit méně či více rizikovou strategii a opatrnější jedinci budou chtít nebezpečí ztráty co nejvíce eliminovat.
Toho lze dosáhnout například rozdělením investice mezi akcie a dluhopisy, zatímco odvážnější taktika bude více spoléhat právě na akcie.
Míra rizika je předmětem tzv. investičního dotazníku, který vám každý broker musí ze zákona předložit. V dotazníku se prošetří vaše zkušenosti s investováním a znalosti o možných rizicích.
V odůvodněných případech vám broker může dokonce doporučit spíše spořicí účty nebo různé investiční fondy než rizikové burzovní transakce.
11. Dobře zvažte volbu vašeho brokera
Na trhu je poměrně dost brokerských firem a každá z nich vám nabídne trochu jiné možnosti. Při investování do akcií nelze výběr brokera nijak podcenit.
Mnozí zkušení harcovníci investují pomocí zahraničních firem, které mohou pro určité situace nabízet zajímavější podmínky než firmy působící na území České republiky.
Zejména menší investoři, kteří plánují investovat pravidelně v malých částkách se musí poohlédnout po brokerovi, který nabízí nízké komise nebo umožňuje nákup akcií téměř bez poplatku.
Každá výhoda je ovšem vyvážena nějakou nevýhodou, a tak můžete narazit například na minimální objem pro jednotlivý nákup.
Klasický broker, s poplatky v řádech desítek korun nebo jednotek dolarů u amerických akcií, je pro drobné investování téměř nepoužitelný a vyplatí se až u větších objemů od desítek tisíc korun na jednu transakci.
Možnost investovat bez komisí a s nízkými nebo žádnými poplatky za akcie či ETF fondy nabízí i mnohé zámořské firmy.
Jejich nevýhodou ale může být vysoká minimální výše vkladu pro nerezidenty USA, kteří jsou diskriminováni oproti domácí klientele.
Výběr brokera je tak trochu o hledání kompromisů. Musíte najít firmu, jež má nízké komise, nízký požadavek na kapitál a zároveň nabízí akcie, které chcete.
Přehled prověřených akciových brokerů
Výhoda | Akcie s 0% poplatky, úroky z nezainvestovaných prostředků, investiční plány | lze kopírovat úspěšné obchodníky |
Min. vklad | 0 Kč | 50 USD |
Čeština | ANO | ANO |
Recenze | RECENZE ZDE | RECENZE ZDE |
Web | U 77 % účtů retail investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. |
{etoroCFDrisk}% retail CFD účtů přichází o peníze |
12. Vyhněte se pákovým obchodům
Trading a páka jdou neodmyslitelně ruku v ruce. Pro klasického akciového investora je to ale zbytečné riziko, které patří spíše do světa komodit a Forexu.
Díky rozmachu CFD se svět akcií a pákového obchodování stále více prolíná, což byste alespoň v začátcích měli raději ignorovat.
Pro začátečníky jde o neuvěřitelné lákadlo, které umožňuje znásobit potenciální zisky mnohonásobně, a de facto investovat půjčené peníze.
V praxi si u některých brokerů můžete koupit akcie s pákou například 1:20, což znamená, že za 1000 USD vám broker pořídí akcie v hodnotě 20 tisíc USD, a dokonce vám ponechá i celý zisk z úspěšného obchodu.
Nevýhoda je ovšem zcela zřejmá. Pokud vaše investice jde do ztráty, také se násobí. To vyžaduje precizní nastavení pokynů stop loss a dobrý risk management, což není snadná věc.
S dlouhodobým investováním to jde skloubit jen velmi riskantně.
13. Dejte si pozor na akcie, o kterých se říká, že nemohou prodělat
Jakmile se o nějakých akciích moc mluví i mimo investorskou sociální bublinu, začínají se zkušení harcovníci mít silně na pozoru.
Historie zná již mnoho případů, kdy zaručeně rostoucí akcie nenaplnily očekávání, a naopak přešly na reálnější cenovou hladinu, která je bohužel dlouhodobě nižší, než za jakou je nadšení investoři koupili.
Nemusíme brát v úvahu jen známé případy krachů. Stává se běžně, že se růst firmy zastaví nebo výrazně přibrzdí na mnoho let. Akcie, o nichž se mnoho mluví, většinou mají to hlavní za sebou a čeká se jejich korekce.
Každá úspěšná akcie projde fází úspěšného růstu, který dokáže zaujmout mnoho lidí.
V začátcích jejího nástupu po ní ale většinou neštěkne ani pes. Jakmile začne růst, tak se pomalu dostává do středu pozornosti profesionálních investorů a správců fondů.
I těmto profesionálům to mnohdy trvá celá léta, než si potenciálně zajímavé akcie všimnou. Postupem času se akcie dostává do povědomí v různých článcích a analýzách na internetu.
Časem se o ní dozvídají i lidé investováním naprosto nepolíbení, kteří zaslechnou zmínku ve zprávách nebo jiném médiu.
Úspěšná akcie zkrátka přitahuje pozornost a doslova se o ní mluví i v putykách u piva. Bohužel přesně v tomto momentě existuje slušná šance, že větší část růstu je dávno pryč.
Ano, jsou akcie rostoucí po celá desetiletí. Ten hlavní boom ale vždy stihnou hlavně ti, kteří rozpoznají její potenciál v samotném počátku.
To ostatně neplatí jen pro akcie, stačí se podívat například na bitcoin, který pohádkově vydělal pár nadšencům po roce 2012 a další jeho růst už tak astronomický není, i když bitcoin stále dokáže velké věci.
14. Velké firmy příliš nerostou, mohou ale rozdávat zajímavé dividendy
Stará známá pravda říká, že žádný strom neroste až do nebe. To platí i u firem, respektive jejich akcií. Obří společnosti už většinou nemají prostor, kam růst. Týká se to hlavně gigantů z průmyslu či jakéhokoliv výrobního sektoru.
Představte si firmu, která je jedním z největších světových výrobců čehokoliv.
Kam ještě může růst?
Šance pro ni leží tak maximálně v nalezení nového segmentu trhu, kam namíří své síly případně v záhadném krachu konkurence. Výrobní kapacity na světě ale spíše přibývají a tím se dělí zisky mezi konkurenci.
Obří společnosti nevykazují zázračné přírůstky a v mnohých oborech podléhají cyklickým poklesům, které přichází s železnou pravidelností každých několik let. Své investory většinou lákají zajímavou výši dividend než růstem.
Dividendy jsou ale právě ten důvod, proč byste je také měli zařadit do svého portfolia.
Tyto velké firmy vykazují určitou míru stability a mnohé z nich přece jen rostou, mnohdy jen o pár procent ale rostou. Nemálo z nich tvoří velmi důležitou součást akciových indexů a patří mezi tzv. Blue Chips.
Byla by tak chyba je v portfoliu opomenout.
Výhodou velkých firem je určitá míra spolehlivosti.
Ačkoliv historie nikdy negarantuje stejně dobré výsledky do budoucna, pokud společnost funguje úspěšně desítky let, je zřejmé, že má rozumné vedení, které se snaží udržet společnost v dobré kondici i do budoucna.
Tato zdánlivá samozřejmost zdaleka tak samozřejmá není, jinak by zákonitě byly úspěšné všechny firmy světa.
Spolehlivé firmy mají spolehlivé akcie, které dokáží přinést hezký výnos či dividendy i během budoucích let. Statisticky není výjimkou, že výnosy z dividend tvoří zhruba 40 % dlouhodobých výnosů z akciových trhů celkově.
15. Nakupujte levně ale prodávejte draho
Velmi triviální rada, ale věřte nám, mnozí se jí v zápalu vášně přestávají držet. Nakoupit akcie, když jsou podhodnocené a prodat, když se stanou centrem zájmu investorů, je odjakživa základní princip akciových obchodů.
Za všeobecného nadšení nad neutuchajícím růstem ale nejeden investor nakoupí raketově rostoucí akcie opět ve chvíli, kdy se chystá první výrazná korekce.
Ani šťastlivci, kteří nakoupili levně nemají vyhráno.
Dokud nerealizují zisk, tak nic není dáno. Výdělečné akcie se také musí umět ve správnou chvíli prodat a zisk reinvestovat dále. I dlouhodobá strategie vyžaduje občasné čistky, a hlavně inkasování získané hodnoty.
16. Získané dividendy vždy reinvestujte
Jak jsme již zmínili, mnohé akcie nabízí podíl na zisku ve formě dividendy. Jejich výše se počítá většinou v nižších jednotkách procent, což se nezdá jako příliš výhodné.
Pokud ale budete dividendy pokaždé pečlivě investovat zpátky do akcií, tak můžete po letech dosáhnout výrazně zajímavějších výsledků, než když je utratíte jinak.
17. Zajímejte se o fundamentální údaje
Největší výzva pro začínající investory je fundamentální analýza, která je pro nováčka doslova pověstnou španělskou vesnicí. Nemusíte se stát účetním nebo analytikem, měli byste ale vědět o firmě alespoň základní informace za posledních několik let:
- Celkový obrat
- Výše čistého příjmu
- Zadlužení firmy
Takto můžete poměrně snadno z veřejně dostupných informací zjistit, zda společnost vydělává, zvyšuje se její zisk a marže nebo klesá.
Ve spojitosti s dalšími informacemi jako může být zpráva například o vstupu na nové trhy, úspěšnosti jejich výrobků atd., si můžete udělat alespoň hrubou představu o finanční kondici společnosti, která má zásadní vliv i na její akcie v budoucnu.
18. Nespoléhejte výhradně na analytiky nebo roboty
Nikdo nikdy nedokáže přesně předvídat pohyby cen. Trh nefunguje podle přírodních zákonů a nechová se úplně stejně, jako se choval v minulosti.
Spoléhat na cizí rady lze jen do jisté míry.
Můžete například kopírovat obchody jiných investorů na aplikaci eToro. Stoprocentní úspěšnost však nečekejte u cizích investorů, profesionálních investorů ani u robota.
Výhoda automatického investování tkví spíše v tom, že robot se přesně drží pravidel a neporušuje „vlastní“ zásady, čímž se vyhne hloupým chybám.
Hlavní rozdíl mezi analytikem nebo roboadvisorem a investorem spočívá v tom, že investor peníze opravdu investuje a nese riziko ztráty.
Analytici nenesou žádné riziko. Proto byste měli jejich rady hodnotit s určitou mírou kritiky, jelikož za každou chybu zaplatíte vy.
19. Zkuste ušetřit pro investice alespoň 10 % vašeho příjmu
Vyjít s platem nemusí být snadné, pokud ale máte možnost, tak zkuste každý měsíc část příjmů vyšetřit pro investice do akcií. Zkuste si například odepřít část požitků nebo zlozvyků, za než utrácíte pravidelně nemalé částky.
Dlouhodobý efekt postupného investování je velmi dobře popsán, ale přesto si ho většina veřejnosti neumí dobře představit.
10 % měsíčně znamená více než jeden celkový plat za rok uložený v investicích.
I v případě nepříliš dramatického růstu vašeho portfolia, řekněme kolem pěti procent, je dlouhodobý efekt těchto peněz nezanedbatelný.
Zároveň s postupnou reinvesticí dividend jde o způsob, jak našetřit v dlouhodobém horizontu částky ve statisících korun.
20. Základ vašeho portfolia by měl být defenzivní
Každý si pro své investice přeje hlavně dlouhodobý růst. Portfolio je ovšem nutné připravit i na horší časy, které s železnou pravidelností trh potkávají každých několik let.
Pomůže vám v tom konzervativní část portfolia. Kromě samotného rozložení rizika mezi co největší počet aktiv, je ještě dobré část prostředků přímo vložit do nástrojů, které můžeme považovat za defenzivní, tedy „obranné“.
Tyto investice nepatří mezi prudce rostoucí, jejich výkon může být i stagnující. Důležité ovšem je, že v krizi prokazují solidní odolnost vůči prudkým propadům nebo dokonce mohou mírně růst.
Za takové nástroje jsou nejčastěji považovány dluhopisy, s nimiž se v běžné situaci významných výnosů nedočkáte. Státní dluhopisy různých zemí ale dokáží alespoň přibližně kopírovat inflaci a udržet si hodnotu i v turbulentních dobách.
Za vhodné akcie pro tuto část portfolia bývají považovány i tzv. blue chips, tedy akcie velkých a stabilních firem, které prokazují desetiletí dobrých výkonů buď svým růstem nebo i vyplacenými dividendami.
V neposlední řadě lze zmínit i akciové investice do zlata, to mohou být přímo akcie těžařských firem nebo vhodné ETF fondy, jež tyto aktiva drží.
Zlato a na něj napojený průmysl býval v dřívějších dobách považován za svého druhu bezpečný přístav, což do jisté míry platí i dnes. Ostatně se to ukázalo například na jaře 2020, kdy akcie ztrácely na hodnotě a zlato naopak rostlo.
Jak začít investovat do akcií?
Abyste vůbec mohli začít, musíte si otevřít investorský účet u některého z brokerů, což jsou firmy zprostředkovávající akcie a jiné investiční nástroje běžným lidem.
Budete také potřebovat určitý základní kapitál, minimální výše vkladu se u různých brokerů liší a nemusí být vůbec určená. Pro vytvoření klasického akciového portfolia počítejte s částkou alespoň 10 – 20 tisíc korun.
TIP: Přečtěte si, jak koupit akcie bez poplatků
Ještě před první investicí byste ale měli důkladně prostudovat všechny dostupné informace, které se obchodování dotýkají. Bez znalosti základních principů je investování velmi riskantní záležitost.
Jak funguje investování do akcií?
Princip investování do akcií je notoricky známý. Nakoupíte za určitou cenu a po čase můžete za jinou cenu prodat se ziskem (nebo ztrátou).
Ceny akcií se během obchodních hodin na burze neustále mění a mohou stoupat nebo klesat prakticky libovolným způsobem, vše je dáno ochotou investorů nakupovat nebo prodávat.
U klasických akcií lze vydělávat na vzestupu ceny a, oproti některým romantickým přestávám, trvá dobré zhodnocení akcie nejčastěji několik let.
Některé akcie navíc vyplácí i dividendy, což je podíl ze zisku, nejčastěji ve výši jednoho nebo několika málo procent z ceny akcie.
TIP: Aktuální investice aneb do čeho investovat
Do jakých akcií investovat?
Analytici a brokeři se doslova předhání v doporučeních na tu či onu společnost a jejich akcie. Ideální portfolio ale nelze postavit jen na jedné akcii.
Budujte komplexní investici, která bude zahrnovat velké firmy z různých zemí i rostoucí společnosti a akcie se štědrými dividendami. Základem dlouhodobého úspěchu je rozložení rizik do několika oblastí.
Rozmanitost při výběru akcií tak není na škodu. Nebojte se svoji investici zpestřit i ETF fondy nebo různými dluhopisy. Cílem by mělo být široké portfolio, kde pokles jednoho aktiva neznamená celkové ztráty.
TIP: Pokud se nechcete aktivně o investice starat, můžete využít automatizované služby Portu.
Kde investovat do akcií?
Otázka, kde investovat do akcií má dvě roviny, které jsou do značné míry spojené. V základu jde o kombinaci dvou faktorů, které spolu souvisí:
- Výběr brokera
- Jeho nabídka akcií
O výběru brokera jsme se již zmínili. Roli zde hraje výše komisi a doplňující parametry jako minimální vklad, či minimální objem nákupu.
Většina brokerů nabízí akcie z několika burz. Dá se říct, že není problém najít brokera u něhož koupíte cokoliv od akcií českých firem, Německa, dalších okolních států a samozřejmě US a UK akcií.
Investice do amerických akcií patří k nejvíce oblíbeným celosvětově a prakticky se nenajde broker, který by americké akcie nenabízel.
Například u brokera XTB, který je známý spíše ze světa Forexu a CFD, můžete investovat do akcií prakticky z celé Evropy a USA bez komise (pouze s nízkým spreadem).
V nabídce je i 11 českých titulů z pražské burzy.
Jaké jsou nejlepší knihy o investování?
Informací o akciovém investování naleznete na internetu velké množství.
Opravdovou studnicí zajímavých poznatků jsou však knihy reálných investorů a traderů, kteří vám dokáží v jedné knize předat své celoživotní investiční zkušenosti.
Inteligentní investor od Bena Grahama
Mezi základ akciové literatury můžeme řadit knihu Inteligentní investor, kterou poprvé v roce 1949 vydal Benjamin Graham.
Za naprosto nejlepší knihu o investicích ji považuje i Warren Buffett, který byl Grahamovým studentem a znal autora osobně.
Kniha popisuje filozofii hledání podhodnocených akcií, které vám mohou přinést dlouhodobý růst bez nutnosti podnikat riskantní kroky v oblasti spekulací.
Dozvíte se například jak analyzovat fundamentální údaje o společnostech, jejich finanční výsledky a výkyvy v tržním výkonu.
Nehledě na stáří publikace, je dosud považována za jednu ze stěžejních knih, která by měla být v knihovně každého investora. Od roku 1949 vyšlo bezpočet aktualizovaných vydání a můžete si ji přečíst i v češtině.
One Up On Wall Street od Petera Lynche
Skvělá kniha pro investory, která popisuje ryze pragmatické přístupy k akcím.
Peter Lynch byl v osmdesátých letech manažerem známého Magellan fondu společnosti Fidelity, v němž sváděl často až nemístné souboje s pravidly nastavenými v rámci finančních společností.
Díky velmi otevřenému přístupu k výběru vhodných akcií se mu více než dekádu dařilo držet výkon svého fondu na téměř třiceti procentech ročně, což představovalo více než dvojnásobek růstu indexu S&P 500 za stejnou dobu.
Majetek fondu během té doby vzrostl zhruba 800násobně.
Peter Lynch je dlouhodobým investorem, který vždy razil teorii investování do firem jejichž byznysu buď rozumíte, nebo používáte jejich služby či produkty.
To vám má zajistit základní představu o fungování firmy a utvořit si lépe názor na její vývoj. Naučíte se také velmi praktické základy fundamentální analýzy akciových firem.
Tato kniha však bohužel zatím nevyšla v českém jazyce.
Dopisy akcionářům od Warrena Buffetta
Dopisy akcionářům Berkshire Hathaway nejsou úplně tak kniha. Jsou to reálné dopisy, které si dokonce můžete přečíst v originále zdarma přímo na webu Buffettovy firmy.
Dopisy mají velmi silnou vypovídací hodnotu o Buffettově filozofii value investování a přístupu k finančním trhům obecně.
Investiční horečka od Roberta J. Shillera
Další zajímavá kniha, která je dostupná i v českém jazyce. Spíš než praktické tipy pro investování vám přinese celkový náhled na chování trhu a investorů.
Robert J. Shillera je profesorem ekonomie na prestižní universitě Yale ve Spojených státech.
Ve svých vědeckých pracích se zabýval například předpovědí faktorů vedoucích k recesi a krizi trhu. Dozvíte se například jak poznat podezřele rostoucí akcie a varuje před neuváženými kroky, které investoři často podnikají.
Marketing Wizards od Jacka D. Shwagera
Pokud zvládnete číst knihy v angličtině, tak rozhodně nesmíte vynechat publikaci Marketing Wizards z roku 1989. Stále je velmi rychle dostupná v papírové i v elektronické podobě, kterou si můžete v aplikaci Kindle zakoupit během minuty.
Marketing Wizards je kniha rozhovorů s úspěšnými obchodníky, kteří se zaměřují na trading všeho od akcií přes měny až po futures (CFD bohužel ne, v roce 1989 neexistovaly, a i kdyby, tak v USA jsou beztak zakázány i dnes).
Nejde ale ani tak o příručku, jako spíš knihu mapující osud skutečných obchodníků, kteří popisují svoje začátky na trhu, první neúspěchy a cestu k ziskovému obchodování.
Začínajícím i trochu ostříleným investorům tato publikace může ukázat nejen řadu cenných tipů ale také dát naději v podobě vědomí, že i přes počáteční potíže lze dosáhnout kýžených výsledků.