Nejdražší položky na seznamu, co se cestování týče, jsou transport a ubytování. Pokud je člověk šikovný, trpělivý a ví, jak na to, zvládne na letenkách nebo jiných formách přepravy ušetřit i tisíce. Ne každý ale ví, že nemusí nutně přespávat ve stanu, či někde pod širákem, aby ušetřil i za ubytování. V tomto článku si přiblížíme 6 způsobů, jak ušetřit za ubytování v zahraničí a zároveň nepřijít o veškeré pohodlí.
Jak ušetřit za ubytování v zahraničí? Inspirujte se níže.
1) Ubytování u místních
Nejlepším způsobem, jak ušetřit za ubytování v zahraničí je získat ho zdarma. A to u někoho, kdo v dané zemi žije. Nejen, že tak dosáhnete levného bydlení, ale zároveň získáte místní tipy, poznáte nové lidi a je to jednoznačně velmi zajímavý kulturní zážitek.
Na internetu existuje spousta stránek, které takové lidi spojují, např. couchsurfing.com. Ruku v ruce s tím jdou ale také bezpečnostní rizika, a proto je důležité dodržovat několik kroků, při hledání ideálního hostitele. Hlídejte si, aby měl člověk na profilu vyplněné info a popřípadě fotku, abyste věděli, s kým jednáte. Přečtěte si recenze ostatních. Na některých stránkách také funguje jistá forma ověření, kdy cestovatelé skrze email nebo kreditní kartu potvrzují, že je hostitel spolehlivý a bezpečný. Tou nejdůležitější věcí je však řídit se svým vlastním rozumem.
2) Hostely
Další variantou, jak ušetřit za dovolenou v cizině může být také nocování v hostelech. Ty fungují na principu toho, že spolu s jinými ubytovanými sdílíte většinu příslušenství a vybavení, zejména pak pokoj. Mnoho lidí je toho názoru, že jde hlavně o ubytování pro studenty a mladé lidi. Dávno tomu tak ale není. Dalším mýtem je vzhled a čistota hostelů. Často můžete slyšet o tom, že hostely nebývají v nejlepším stavu, co se vybavení a hygieny týče. V dnešní době to však není pravda. Jak se s dobou zvedá očekávání zákazníků, tak se zvedá i komfort těchto ubytovacích zařízení a mnohé z nich jsou dokonce v lepším stavu, než některé hotely.
Platí zde většinou pravidlo, že čím větší pokoj, tím levnější cena. Pro někoho může být překážkou sdílení prostoru s tolika cizími lidmi. Pokud však cestujete s větší skupinou, může se stát, že dostanete pokoj jen sami pro sebe. Jestliže jste ale člověk, který rád poznává nové lidi, je toto skvělá příležitost.
3) Výměna domovů
Tento způsob ubytování v cizině je především pro lidi, kteří vlastní byt nebo dům. Je oblíbený už delší dobu, ale v posledních letech jeho popularita roste, a to hlavně díky internetu. Spočívá v tom, že si v podstatě vyměníte váš domov na určitý čas s někým v cizině. Je to tak skvělý a levný způsob, jak žít nějakou chvíli za hranicemi (viz Homeexchange.com).
Pro někoho může být problémem důvěra a otázka bezpečnosti. Nesmíte ale zapomínat, že stejně tak jako odevzdáváte svůj dům cizí rodině, tak i oni vkládají důvěru do vás. I pro tento způsob ubytování existuje spousta internetových stránek, které mají různé stupně hodnocení a ověření. S rodinou předem komunikujete emailem i po telefonu a neexistuje žádná smlouva o tom, že byste nemohli kdykoliv vycouvat, kdyby se vám něco nezdálo. Často se také stává, že po příjezdu za vámi přijde člověk, se kterým je domluveno, že vám v domě i ve městě ukáže vše potřebné.
Pokud se vám výměna domů nezdá jako dobré řešení, můžete také zvážit hlídání domu. Spousta rodin hledá někoho, kdo zůstane v jejich domě po dobu jejich dovolené, aby se zde staral o úklid, či domácí mazlíčky. Musíte ale počítat s tím, že se většinou jedná o týdny a někdy i měsíce.
4) Airbnb
Nemalou popularitu si získalo v poslední době Airbnb. Hostitel vám dá k dispozici vybavený byt. Tento způsob je levnější, než ubytování v hotelu a výhodou je, že máte veškeré pohodlí jako doma. Jelikož je většinou k dispozici i kuchyňka, můžete ušetřit nejen na ubytování, ale také na jídle.
Je to vlastně taková střední cesta, pokud vám přijde hotel drahý a hostel není nic pro vás. Získáte zde klid, čistotu a svůj vlastní prostor. Nejpoužívanější a nejověřenější stránky pro booking jsou třeba Airbnb.com.
5) Ubytování na farmě
Jak ušetřit za ubytování v přírodě v zahraničí? Láká vás zkusit si farmaření a zároveň hledáte ubytování za hranicemi? Spousta farem nabízí v dnešní době ubytování s možností zkusit si práci, kterou farmaření obnáší. Zjistíte, jak to na takovém místě chodí a užijete si také další outdoorové aktivity. Existuje celá škála ubytování od jednoduchého kempování, až po pobyt v luxusních apartmánech. Cena pak záleží především na zemi, ve které se nacházíte.
6) Sbírejte hotelové body
Nejlepším způsobem, jak ušetřit za ubytování, je ho mít zdarma. Některé hotely nabízejí programy, ve kterých můžete po registraci sbírat hotelové body. A to nejen za ubytování, ale za různé jiné aktivity. Nasbírané body poté můžete v některých pobočkách vyměnit za nocleh zdarma.
Tento tip je především pro lidi, kteří cestují často a mají tak větší možnost dostatečný počet bodů nasbírat. Body můžete sbírat nejen na levnější ubytování, ale také například za levnější cestu nebo jídlo.
V dnešní době, kdy je svět velmi propojený a cestování si získalo velkou oblibu, je lehké vyjet si za hranice levně, a to bez ztráty komfortu. Zjistěte si co nejvíce a hlavně se řiďte vlastním rozumem.
A hledáte-li další úspory, podívejte se na naše další tipy, jak ušetřit zde.