Investice do nemovitostí jsou z jedním nejvíce propagovaných způsobů investic, protože představují roky ověřený způsob, jak s penězi hospodařit.
I v tomto případě se však vyplatí postupovat opatrně, protože žádná investice není stoprocentně zaručená, a to ani v případě trhu s nemovitostmi.
Jestli se tedy chcete do investování vrhnout, podívejte se společně s námi na následující doporučení, jak postupovat.
Jak na investice do nemovitostí a na co si dát pozor
Investujte do větší dohody
Jednou z oblíbených možností pro investování do nemovitostí je spojit se s jinými lidmi, abyste uzavřeli větší dohodu. Ta se může týkat oboje komerčních i rezidenčních nemovitostí.
Investice do větší dohody s více investory je vhodná zejména pro lidi, kteří chtějí začít s menšími investicemi.
Na některých platformách můžete investovat, tedy zejména v zahraničí, již tak malou částku jako pět set dolarů, a stát se tak jedním z vlastníků vyhlédnuté nemovitosti.
Navíc nemusíte být akreditovaný investor.
V minulosti platilo, že abyste se mohli zúčastnit tohoto typu investování, museli jste být akreditovaný investor, ale toto pravidlo již pro některé typy investic přestalo platit.
Pokud tedy hledáte způsob, jak začít investovat do realit, ale nemáte příliš mnoho peněz na tuto investici, může větší dohoda představovat vhodný způsob, jak do investování proniknout.
Využijte portály zaměřené na investice do nemovitostí
Další vhodnou variantou pro ty z vás, kdo chcete s investováním do realit začít pozvolna a opatrně, je využít investiční portál.
Každý funguje trochu jinak, ale v základě jde o to, že investiční portál vaši investici zpracuje za vás, a vy už tak jen následně čerpáte z jejích výsledků.
Výhodou je, že nad promýšlením strategie investice nemusíte strávit hodiny a hodiny, protože na portálu působí odborníci, kteří investiční strategii vyřeší za vás.
Druhým velkým plusem je počáteční nízká cena.
> Investování do nemovitostí v ČR a na Slovensku (+ 500 Kč bonus)
1. Investown
Prostřednictvím Investown investujete do realitních projektů po celé České republice s výnosem až 10 % (resp. do zajištěných úvěrů na nemovitostech).
Vyberete si v nabídce investic např. projekty s nejvyšším výnosem, do kterých můžete okamžitě investovat. Touto formou si můžete vytvořit pravidelný pasivní příjem.
Za projektem stojí také Česká spořitelna, která do něj kapitálově vstoupila.
🏘️ Více informací získáte zde.
2. RONDA INVEST
Tato česká platforma nabízí investice do prověřených úvěrů, které jsou zajištěny bonitními nemovitostmi.
Nabízí roční výnos až 9 %, splatnost se pohybuje od 1 roku až po 5 let, minimální investice činí 10000 Kč (v některých případech 1000 Kč).
Recenzi platformy RONDA INVEST naleznete zde.
TIP: Zaregistrovat se můžete přes tento odkaz.
3. Upvest
Dalším portálem, se kterým můžete online investovat do realit v tuzemsku a na Slovensku, je Upvest. Ten se zaměřuje na developerské projekty a investovat lze s částkou od 5000 Kč.
Realitních příležitostí zde není tolik jako ve výše uvedeném portálu a proto se vyplatí na něm raději zaregistrovat. Každá investiční možnost vám přijde automaticky do mailu.
Recenzi této platformy naleznete tady.
TIP: Pokud se zaregistrujete přes tento odkaz, získáte 500 Kč bonus k vaší první investici.
> Fintown
S touto platformou můžete investovat do projektů, které jsou následně pronajímány. Výhodou je roční výnos až 12% a denní připisování úroků.
> Investování do nemovitostí v zahraničí
Například portál Estateguru umožňuje investovat již od 50 EUR nahoru.
Portál se zaměřuje na různé investice do nemovitostí v zahraničí a během každý týden na něm naleznete několik nových příležitostí.
Pokud se zaregistrujete, tak vám automaticky budou chodit nabídky na email. Přečtěte si recenzi zde.
TIP: Pokud při registraci do Estateguru použitete tento link a zadáte kód EGU52375, pak získáte ke svým investicím do nemovitostí navíc 0,5 % po dobu 3 měsíců.
TIP: Podívejte se na seznam aplikací na investování do nemovitostí nebo aplikací pro obchodování.
Pracujte s REITs či investičními fondy
REITs neboli realitní investiční trusty jsou akciovou formou, kterou lze rovněž využít k investování do realit.
Akcie se obchodují na burze a investují do širokého spektra nemovitostí, od rezidenčních nemovitostí až po ty průmyslové.
Tato možnost je opět vhodná pro začátečníky v investování, neboť se těší dlouhé tradici a opírá se o práci odborníků.
Stále více se v České republice těší oblibě i investiční fondy, s jejichž pomocí můžete investovat do nemovitostí.
V současnosti v našem státě působí několik desítek fondů, přičemž řada z nich se primárně zaměřuje na drobné investory, což může být i váš případ, pokud s investicemi teprve začínáte.
Fondy orientované na drobné investory umožňují do fondu vkládat pouze několik stovek za měsíc, což by vás nemělo rozhodně finančně zruinovat.
Při výběru konkrétního fondu se pak zaměřte kromě finančních podmínek rovněž na jeho dosavadní úspěchy, jasnost stanovených pravidel a zkušenost ve spravování financí jiných investorů.
Z hlediska zaměření v ČR najdete více různých typů fondů, některé se zajímají o rezidenční nemovitosti, jiné preferují kancelářské budovy.
Podle toho, kam směřuje jeho zájem, si tak vybere každý potenciální investor. Nejlepší fondy jsou ovšem zpravidla takové, které mají rozmanité portfolio zahrnující rozdílné typy nemovitostí.
Investice do nemovitosti na pronájem
Zakoupit dům, byt či více z nich a následně je pronajímat, je skvělý způsob, jak si každý měsíc přivydělat určitou částku.
Abyste toto mohli učinit, musíte si zakoupit dům nebo byt, který má měsíční platbu za hypotéku (je-li na něj uzavřena hypotéka), platbu za pojištění domácnosti a daň z nemovitosti dohromady nižší než nájemné.
Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout.
Můžete například nakoupit nemovitost v oblasti s vysokým nájemným nebo si předem našetřit hodně peněz, aby vaše hypotéka byla nízká, pokud si ji tedy plánujete vzít v prvé řadě.
Samozřejmě, vlastnit nemovitost, kterou pronajímáte, může mít i své nevýhody.
První z nich jsou počáteční náklady – od zakoupení nemovitosti až po její údržbu, potřebuje-li opravy předtím, než se do ní podnájemníci mohou nastěhovat.
Druhou potenciální nevýhodou je, že budete muset jednat s podnájemníky, což je ne vždycky příjemné. Budete muset prověřit jejich solidnost, než jim nemovitost pronajmete.
Také se připravte na případnou neochotu podnájemníků včas platit nájem.
Pokud jste tedy typ člověka, který nerad komunikuje s lidmi v případě krize, uvažte, jestli by nebylo lepší navázat spolupráci s někým, kdo bude pronájem nemovitosti a všechny detaily okolo něj zvládat místo vás.
Bez ohledu na výše zmíněné skutečnosti, pronájem nemovitosti může být vysoce lukrativní.
A pokud si dáte načas, najdete opravdu solidní nemovitost a vhodné nájemníky, pronajímání se může stát výbornou formou pasivního příjmu.
TIP: Existují společnosti, které se o celý proces pronájmu postarají a vám posílají pouze měsíční rentu.
Vyměňujte nemovitosti
Měnit postupně nemovitosti může být trochu riskantní, ale také s sebou přináší nesmírné potenciální odměny.
A protože hodnota nemovitostí stále stoupá, současnost je správným časem, kdy se vyplatí začít měnit nemovitosti.
Abychom si rozuměli, vyměnit nemovitost znamená zakoupit nemovitost pod její tržní hodnotou, vylepšit ji, a následně ji prodat s dostatečným ziskem.
Celý proces následně opakujete.
Abyste byli ve vyměňování nemovitostí úspěšní, musíte vyhledávat výhodné nemovitosti. V tomto případě platí, že čím méně práce na vás čeká, tím lépe.
Ideální nemovitost na pozdější vyměnění je taková, která vyžaduje pouze drobné úpravy kosmetického rázu.
Mohli byste nemovitost učinit vizuálně atraktivnější a následně ji prodat za vyšší cenu, než jste ji zakoupili (včetně ceny oněch oprav).
Když se rozhodnete začít vyměňovat nemovitosti, připravte se však na variantu, že daná nemovitost se nemusí prodat rychle – nebo za příliš velký zisk.
Investice do nemovitostí formou vyměňování vždy představuje risk, proto musíte věnovat extra pozornost lokaci nemovitosti, jejím požadavkům a ceně.
Nicméně pokud se v trhu s realitami dobře orientujete, vyměňování nemovitostí se může stát jednou z nejlepších investic, kterou kdy podniknete.
Prodávejte nemovitosti bez jejich vlastnictví
Tento způsob investování do realit je trochu podobný vyměňování nemovitostí, ovšem s tím rozdílem, že v tomto případě danou nemovitost nevlastníte vy a nemusíte hradit jakékoliv náklady za údržbu.
Funguje to tak, že uzavřete smlouvu s někým, kdo plánuje prodat svůj dům, smlouvu převezmete a prodáte ji potenciálnímu kupci za zisk, který si ponecháte.
Pokud tuto činnost zvládnete úspěšně, číhá na vás mnohem menší riziko, než kdybyste pracovali s vlastními financemi.
Obtížné ovšem může být najít dům, který má mnohem větší tržní hodnotu, než mu je přičítána, a úspěšně ho prodat se ziskem.
Pronajměte část svého současného domova
Jestliže jste doposud na trh s realitami nezavítali a než učiníte jakýkoliv nákup, chcete si napřed vyzkoušet, jaké to je, mohli byste začít tak, že pronajmete část svého současného domova.
Tato možnost pochopitelně platí pouze v případě, že nežijete v podnájmu, nýbrž vlastníte svůj dům či byt, a samozřejmě také musí být váš domov dostatečně velký, abyste mohli jeho jednu část pronajmout.
Jak v takovém případě postupovat?
Můžete začít například tak, že pronajmete pokoj navíc ve svém domově nebo můžete pronajmout sklepní prostory, pokud jsou v dostatečně dobrém stavu.
Či v případě, že se chystáte zakoupit svůj první domov a možnost pronajímat jeho část se vám zamlouvá, mohli byste například zakoupit duplex, žít v jednom bytě a ten druhý pronajímat.
Výhodou pronajímání části vašeho domu nebo bytu je, že můžete své podnájemníky lépe kontrolovat, aspoň pokud netrávíte dlouhé měsíce na cestách a žijete ve stejném místě.
Je méně pravděpodobné, že se vás podnájemník pokusí ošidit a neplatit nájem, když sdílíte tutéž domácnost.
Pronajmout část vašeho domova vám rovněž umožní si vyzkoušet, jaké to je být bytným či bytnou, a to bez velké peněžní investice, jakou podobná činnost zpravidla vyžaduje.
Pronajímejte dovolenkovou nemovitost
Pracovat s dovolenkovou nemovitostí znamená shánět nájemníky na kratší období.
Udržujte dům v dobrém stavu ve správné oblasti a můžete vydělat více peněz díky několika dočasným podnájemníkům na dovolené než byste za celý rok vydělali se stálými podnájemníky někde jinde.
Dovolenkové nemovitosti se zpravidla nacházejí v žádaných lokacích, a proto může být drahé je zakoupit a následně udržovat.
Z toho důvodu se vyplatí podobnou investici pečlivě uvážit, abyste si byli jistí, že se vám do budoucna vyplatí.
Používejte ubytovací aplikaci typu Airbnb
Investování do nemovitostí a pronájem přes aplikaci? Airbnb se stal oblíbeným způsobem přivýdělku pro některé majitele nemovitostí. Proč ho tedy nezahrnout do své vlastní investiční strategie?
Pro jistotu si připomeňme, jak Airbnb funguje.
Svůj dům či byt zaregistrujete na aplikaci, upřesníte, jaký typ ubytování nabízíte (můžete nabídnout pokoj nebo celou nemovitost), kolik lidí nemovitost zvládne ubytovat a jaká je její dostupnost.
Máte rovněž možnost schválit, kteří hosté využijí vaši nemovitost.
Airbnb může být skvělou volbou zejména v oblíbených oblastech, kam zavítá hodně turistů nebo kde se koná mnoho kulturních akcí.
V rámci České republiky by tak šlo samozřejmě o Prahu a dále větší okresní města, jako je například Brno.
V závislosti na lokalitě a atraktivitě vašeho domu nebo bytu můžete vydělat slušný zisk díky použití Airbnb.
A pokud navíc pronajímáte nemovitost, v níž nesídlíte, extra dostupnost navíc vám může být v úspěšném pronájmu vysoce nápomocná.
Pořiďte si komerční, nikoliv rezidenční nemovitost
Komerční nemovitost – obchodní budovy nebo kancelářské budovy – jsou zajímavou možností pro ty z vás, kdo chcete investovat do realit mimo pouhé rezidenční budovy.
Podobná možnost je ovšem dražší a možná se budete muset poohlédnout po finančních partnerech, kteří investici podniknou s vámi.
Jako vlastník nebo částečný vlastník nemovitosti ji následně můžete pronajímat podnikům, které potřebují prostory.
Investice do nemovitostí – komerčních realit – představuje vysoký risk, ale také vysoké odměny, jelikož příjem z pronajímání prostoru podnikům je zpravidla větší než příjem z pronajímání rezidenčních budov, a navíc smlouvy na pronájem komerčních budov jsou obvykle uzavřeny na delší období než v případě osobních rezidencí.
Investice do nemovitostí formou dluhopisů
Zde investujete do dluhopisů společností, které se zabývají nákupem, pronájmem či prodejem nemovitostí.
Tyto společnosti potřebují na nákupy nemovitostí další peníze a proto vydávají dluhopisy s předem daným výnosem (4-8 % p.a.) a předem danou dobou (3-5 let).
Úroky jsou vypláceny měsíčně, čtvrtletně nebo ročně a ke dni splatnosti dluhopisu dostanete zpět také vaši investici (jistinu). Většinou je minimální investice od 100000 Kč.
Vaše investice je zpravidla zajištěna danou nemovitostí. Tento způsob není tolik známý, ale poskytuje tzv. garantovaný zisk.
Je nutné ovšem vybírat stabilní společnosti s kvalitními referencemi, protože existuje riziko, že v případě krachu společnosti, můžete přijít o investované prostředky.
Hledáte možnosti, kam investovat?
Podívejte se na ty nejlepší investiční příležitosti v tomto roce, které vydělávají peníze.
Investice do nemovitostí aneb na co si dát pozor
Mějte více rozdílných typů investic
Investování do realit je sice v současnosti nesmírně populární a mnohdy výnosné, ale stále s sebou, ostatně jako každá forma investování, nese určité riziko.
Proto se vyplatí investice rozložit do více investičních trhů, a pokud se již chcete pohybovat výhradně na trhu s nemovitostmi, aspoň zvažte možnost investice rozdělit do několika rozdílných typů nemovitostí.
Odborníci také doporučují do investic do realit vložit přibližně pouze pět procent vašeho celkového jmění, jelikož kdybyste do něj vložili všechny své finance, jakékoliv výkyvy na trhu s nemovitostmi by vás mohly uvést do stavu paniky, a zdravý rozum a duševní klid jsou jedním ze základů úspěšného investování.
V rámci celkového investičního portfolia by pak vaše investice do nemovitostí neměly překročit patnáct až dvacet procent všech investic, které podnikáte.
Mohlo by vás zajímat: Pasivní příjem aneb jak získat více peněz
Buďte připraveni na rizika
Na trhu s realitami stejně jako v případě jakéhokoliv jiného typu investic je nutné být připraven na rizika.
S čím větším počtem různých situací budete počítat, tím existuje menší šance, že vás něco nepříjemně překvapí. Jako příklad si vezměme již zmíněné pronajímání.
Pronajmout nemovitost totiž není tak jednoduché jako pouze sehnat nájemníky a jednou za rok nemovitost zkontrolovat.
Někdy například mohou uběhnout celé měsíce, než seženete vhodné nové podnájemníky, což může představovat tvrdou finanční ránu, zejména pokud na příjmu z pronájmu závisí udržování vaší životní úrovně.
A i s dokonalými podnájemníky se mohou stát jiné nepříjemné situace, jako jsou například rozbité spotřebiče nebo nefunkční odtoky.
Proto byste měli vždy mít v záloze peníze na nečekané výdaje, údržby a opravy.
Pohybujte se na místní úrovni
Jestliže chcete pronajímat nemovitosti, nekupujte dům na jižní Moravě, žijete-li v Praze. Aspoň pokud s jistotou víte, že tam nebudete častěji cestovat.
O pořízení investic na trhu s nemovitostmi, které jsou umístěné v zahraničí, ani nemluvě.
Jako vlastník nemovitosti se budete muset starat o její celkový stav, a to se činí mnohem hůř, když je vaše nemovitost stovky, či dokonce tisíce kilometrů daleko.
Je pochopitelně možné si najmout společnost, která se o nemovitost bude starat za vás, ale stejně je z praktického hlediska výhodné mít nemovitost poblíž, abyste ji mohli kdykoliv zkontrolovat a ujistit se, že vše je tak, jak má být.
Pokud se přece jen rozhodnete pro investice do nemovitostí v zahraničí, postupujte opatrně a pracujte pouze s ověřenými fondy.
Nejlepší je v rámci zahraničních investic zůstat v Evropě a v Americe, ve vyspělých státech, kde existuje léty prověřený systém a je zde menší riziko případného podvodu.
Samozřejmě se v případě jakékoliv nejasnosti poraďte s odborníkem či si zařiďte právnickou konzultaci.
Najměte si realitního agenta
Jestli byste rádi investovali do nemovitosti, ale jste na tomto trhu noví, je vhodné se obrátit na odborníka, abyste se vyvarovali začátečnických chyb.
Domluvte si konzultaci s místním realitním agentem, který se orientuje na trh, který vás zajímá. Realitní agent by měl vědět, na jaké oblasti se zaměřit a jakým potenciálním překážkám můžete čelit jakožto investor do realit.
A když dojde čas na to zakoupit nemovitost či dokonce nemovitosti, pravděpodobně budete potřebovat odborné znalosti realitního agenta, abyste se ujistili, že nekupujete zajíce v pytli.
Staňte se makléřem nebo realitním agentem
Jestli pro vás ani jeden z tradičnějších způsobů investic do realit nefunguje, můžete na to jít z jiného hlediska a sami se zapojit do prodávání nemovitostí.
Realitní agenti musí pochopitelně mít potřebné znalosti a trénink, než se mohou pustit do práce, ale pokud byste byli v této práci úspěšní, můžete si vydělat slušné procento z ceny každé nemovitosti, kterou zvládnete prodat.
Realitní agenti pak obecně pracují pro realitní makléře, takže jestli byste raději stáli na vrcholku žebříčku, než prodávali domy osobně, uvažte možnost stát se realitním makléřem a najmout si realitní agenty.
Realitní makléři dostávají velkou část z každé zakázky, kterou realitní agenti vydělají, takže najmout úspěšné realitní agenty vám může přinést hodně peněz.
Jako realitní makléři se také snáze dostanete k výhodnějším nabídkám a můžete je případně využít i pro své investice do nemovitostí.
Stát se realitním makléřem ovšem není jednoduché a vyžaduje značné počáteční náklady. Potřebujete pro to rozsáhlý trénink a licenci, abyste mohli makléřskou činnost provozovat.
Pokud jste tak úspěšným realitním agentem, který se chce posunout ve své kariéře, mohlo by jít o skvělý nápad.
Ale jestliže nemáte obdobnou úroveň úspěchu, znalostí nebo financí, můžete začít tak, že se stanete právě realitním agentem, a od této pozice se postupně propracujete výš.
Investice do nemovitostí jsou v dlouhodobém horizontu konzervativní investicí za předpokladu, že neriskujete a řídíte se ověřenými pravidly.
Pokud místo investování do realit dáváte přednost jiným formám, inspiraci můžete najít třeba v článku o obchodování zde.