Jak vyjít s penězi v době inflace

Máte potíže se splácením hypoték, nebo placením záloh na energie?

Přinášíme vám užitečné tipy, jak vyjít s penězi i v době inflace a ekonomické nejistoty a jak s penězi naložit, aby neztrácely svou hodnotu.

Inflace oslabuje kupní sílu. Potraviny, energie nebo třeba pohonné hmoty stojí více a zároveň peníze ztrácejí svou hodnotu.

Jakmile nastane období vysoké inflace – tak jako je tomu právě nyní – budete muset přehodnotit způsob, jakým nakládáte se svými osobními financemi, abyste ochránili hodnotu svých úspor.

Inflace je pro investory a spořivé jedince dobou, kdy by měli přehodnotit své strategie.

Česká národní banka se snaží proti inflaci bojovat ve velkém – a to zvyšováním úrokových, kterou si komerční banky navzájem půjčují a půjčují peníze.

Jakmile se zdraží náklady na půjčky, vyšší úrokové sazby se promítnou do spotřebitelských bankovních produktů, jako jsou úvěry a hypotéky, a zdraží je.

Vyšší úrokové sazby se však mohou vztahovat i na vkladové účty, což znamená, že banky začnou nabízet vyšší úrokové sazby u běžných a spořicích účtů a vkladových certifikátů.

Nikdo neví, co přinese budoucnost, ale pokud změníte způsob, jakým utrácíte a kde uchováváte své peníze, můžete období inflace přečkat snáze.

Zde je několik způsobů, jak vyjít penězi a ještě ušetřit v období inflace:

1. Hledejte vysoce úročené účty

V období vysoké inflace může být frustrující, že nemůžete tak snadno získat půjčku na to, co zrovna potřebujete.

Přesto mohou spotřebitelé využít odměn za založení účtů spolu s vyššími úrokovými sazbami na bankovních účtech a bojovat tak proti dopadům inflace na svou hotovost.

Úrokové sazby na bankovních účtech obvykle zcela nepřekonávají míru inflace, ale tyto účty mohou pomoci zajistit se proti inflaci mnohem lépe než držení hotovosti doma nebo na účtu s nízkou úrokovou sazbou.

2. Najděte způsoby, jak udržet náklady na nízké úrovni

Pokud jste již dlouho neupravovali svůj rozpočet, možná je nyní ten správný čas.

Během pandemie jste si možná předplatili několik streamovacích služeb, které už nepoužíváte, nebo možná nyní utrácíte více peněz za stravování nebo platíte za další komfortní služby.

Můžete častěji jezdit na kole, místo abyste všude jezdili autem, a můžete přehodnotit svůj rozpočet na jídlo a přidat do něj více levných zdravých jídel.

V případě větší změny byste mohli zmenšit své bydlení, abyste ušetřili ještě více peněz.

3. Zvažte pravidelné investování

Je dobré mít krátkodobou hotovost – například finanční rezervu – přístupnou na spořicím účtu.

Pokud ale máte úspory, u kterých nepředpokládáte, že je budete potřebovat po dobu jednoho roku nebo déle, můžete zvážit investování těchto prostředků.Portu pasivní investování

 

 

Můžete zkusit např. automatizovanou platformu Portu, se kterou se o nic nemusíte starat.

Někomu, kdo má spoustu hotovosti, která leží stranou, by investování mohlo pomoci nepřijít o hodnotu úspor.

Závěrem

ČNB bude nadále přezkoumávat údaje o inflaci a provádět příslušné změny úrokových sazeb.

Existují však i další faktory, které mohou inflaci v příštím roce zpomalit, například změny v globálních dodavatelských řetězcích, které mohou uvolnit zásoby a vést ke snížení cen zboží.

Bez ohledu na to, zda se inflace zvýší nebo sníží, je však dobré sledovat způsoby, jak optimalizovat své úspory a neusnout na vavřínech. Jinak hrozí, že se vám peníze doslova vypaří do vzduchu.