Hledáte nejrůznější způsoby, jak ve vašem rozpočtu nalézt peníze navíc a ušetřit?
Vyzkoušejte malé finanční změny, které nebolí, ale mohou zásadně vylepšit vaši ekonomickou situaci.
Jakkoli nepatrné se mohou zdát následující změny v oblasti správy vašich osobních financí, mohou mít zásadní dopad na vaši peněženku – protože pokud jde o peníze, malé změny často fungují lépe než ty velké.
To je dáno tím, že menší změny tolik nebolí, ale vedou k vytváření nových finančních návyků, které vám umožní lépe hospodařit s vašimi penězi, méně utrácet a více spořit.
1. Šetřete malé částky, ale pravidelně
Jistě, ušetřit hodně by bylo skvělé. Ale ruku na srdce, můžete si dovolit každý měsíc naspořit velké částky?
Lepší než mávnout rukou a nešetřit vůbec, je ušetřit přesně tolik, kolik vám vaše současná situace dovolí. Každá koruna se totiž ve výsledku počítá.
Buďte k sobě upřímní a žádné výmluvy – určitě se ve vašem rozpočtu najde 500 Kč, kterých se můžete vzdát a týdně/měsíčně posílat na váš spořicí účet.
2. Proveďte extra platbu navíc
Přišli jste k penězům, se kterými jste nepočítali? Vrátili vám na dani či za zálohy na energie, nebo jste v práci dostali peněžní bonus?
Už přemýšlíte, co hezkého si za extra peníze koupíte?
Chyba!
Všechny extra peníze raději využijte na splacení pohledávek.
Co kdybyste provedli jednu splátku hypotéky ročně navíc? Trochu peněz navíc sem a tam může znamenat, že splatíte vaše pohledávky roky před stanoveným termínem.
To samé můžete učinit se splátkou auta apod. Informujte se o možnostech splácení, a pokud vám to váš věřitel dovolí, použijte peníze navíc na snížení vašich závazků.
3. Naučte se správně podávat daně
Na daních záleží. Pokud je platíte, měli byste také vědět, jak fungují. Začněte prostudováním daňových úlev a slev, abyste se ujistili, že se nevědomky nepřipravujete o peníze.
Využijte takových možností, jako je sleva na dani při penzijním spoření apod.
4. Řekněte NE impulzivním nákupům
To, že se vám něco líbí, ještě neznamená, že to potřebujete! Naučte se rozeznávat mezi potřebou a chtíčem.
Před každým nákupem si položte otázku, zda je pro vás daná věc/služba opravdu životně důležitá – zjistíte, že většinou ne. Nekupujte a jděte dál!
5. Nakupujte „z druhé ruky“
Auto, nábytek, oblečení , obuv, knihy… Téměř cokoliv lze koupit za zlomek ceny z druhé ruky.
Pokud si zvyknete nejprve hledat již použité věci než hned kupovat úplně nové, můžete každý rok ušetřit tisíce až desetitisíce korun.
6. Sledujte váš pokrok
Chtěli byste si naspořit na důstojný důchod, ale zdá se vám to jako vzdálená budoucnost a vy si říkáte, že na to vlastně ještě máte spoustu času?
Omyl!
Vyzkoušejte některou z online kalkulaček pro váš odchod do důchodu – snadno tak uvidíte, jak vaše úspory v průběhu času porostou a jak velký příjem můžete mít později k dispozici.
Využijte k trasování vašich pokroků bezplatné mobilní aplikace nebo online software, díky kterým pro vás bude mnohem jednodušší si vše jasně představit a ujasnit si vaše finanční cíle.
7. Přečtěte si jednu finanční knihu
Již jedna přečtená kniha může zvýšit vaši finanční gramotnost, a vy tak získáte znalosti, které vám poslouží po celý život.
Často doporučované knihy z oblasti správy osobních financí jsou publikace od amerického finančního poradce Carla Richardsa.
Mezi českými autory vyniká Petr Syrový – vyzkoušejte například jeho knihu se základními poznatky – Osobní finance.
8. Dejte si vás finanční život do pořádku
Cítíte se být správou vašich peněz paralyzováni? Jednoduchým krokem, který vám umožní správu lépe zvládnout, je rychle jednat.
Pokud jste až po uši v dluzích, asi byste nejraději tíživé závazky ignorovali, dokud to jen půjde a schovávali se před vašimi věřiteli.
Nicméně s tímto přístupem se dočkáte tak maximálně exekuce.
Zvolte aktivní přístup a čelte vaší finanční realitě.
Zorganizujte si vaše účty, výpisy, spočítejte si váš dluh – to všechno jsou významné pokroky směrem k vypořádání vašich závazků a k finanční stabilitě.
9. Eliminujte vaše účty
Příliš mnoho z nás má nějaký typ opakovaného poplatku za něco, co plně (nebo vůbec) nevyužíváme.
Jste si jisti, že vyčerpáte vaše mobilní data, volné minuty a SMS zprávy?
Opravdu se vám vyplatí super rychlý domácí internet? Jak často se koukáte na satelitní televizi? Přečtete ten předplacený časopis celý?
Projděte všechny vaše účty a buďte nemilosrdní – zrušte všechny takové, které jste v posledních měsících plně nevyužili.
10. Přejděte na bezplatné služby a zbytečně se nestresujte
Zamyslete se nad službami, za které platíte – ve většině případů k nim existují bezplatné varianty.
Vyměňte restauraci za vlastní kuchyň, hotel za stan, knihkupectví za knihovnu, předplacenou televizi za online streamování zdarma.
Mnoho lidí se také zbytečně stresuje sledováním nejrůznějších televizních pořadů od analýz akciového trhu až po investiční tipy a další.
Je v pořádku sledovat dění na burze, jste-li burzovní makléř. Jestliže ale na burze nepůsobíte, mohou pro vás být tyto informace více stresující než užitečné.
Připravte si solidní dlouhodobý finanční plán a rozhodněte se sledovat věci, které vás rozesmějí – a nikoliv pořady, které vás jen stresují.