Anonymní karta: Podívejte se co to je, jaké jsou výhody a nevýhody, jak s ní pracovat a kde ji získat.
Většina lidí zná klasickou platební kartu, ať již kreditní nebo debetní, kterou svým zákazníkům vystavují banky. Ne každému se však zamlouvá používat kartu propojenou s běžným účtem, kde může mít člověk uloženo klidně i velké množství peněz.
Jde totiž o bezpečnostní riziko v případě, že by ji vlastník karty ztratil nebo by mu kartu někdo ukradl. V tomto ohledu anonymní karta představuje jasnou výhodu.
Anonymní karta je předplacená platební karta, která se neváže k bankovnímu účtu. Navíc není označená jménem vlastníka, z toho vychází název anonymní karta. Anonymita je nicméně stoprocentní pouze u karty s nízkým limitem, jehož přibližná hranice činí 10 tisíc korun.
U karty s vyšším limitem již je potřeba se zaregistrovat. To znamená, že poskytnete své osobní údaje, které si provozovatel následně ověří. Nicméně stále platí, že na kartě nebude vaše jméno ani se nebude pojit k vašemu bankovnímu účtu.
Anonymní karta je vhodná pro všechny lidi, kteří se obávají, že by je někdo připravil o peníze anebo zneužil jejich osobní údaje. Umožňuje například anonymně platit přes internet, což v dnešní době, kdy se stále více rozvíjí e-shopy, jistě přijde vhod.
Při nákupu online s anonymní kartou nemusíte zadat své osobní údaje, takže se ani nemusíte následně bát, že je někdo zneužije.
Bezespornou výhodou je bezpečnost nejenom při platbě online, ale ve více aspektech života. Kartu je možné s sebou nosit při nakupování i v běžných kamenných obchodech a platit s ní dle přání a potřeby.
Není tak nutné přenášet hotovost, kterou vám někdo může snadno odcizit, anebo klasickou platební kartu, u níž rovněž hrozí riziko krádeže a získání nechtěného přístupu k vašemu bankovnímu účtu. A protože se karta nepojí k účtu, není možné ji přečerpat a člověk se tak snáz vyhne riziku zadlužení, jako se tomu mnohdy stává u přílišného užívání kreditní karty.
Anonymní karta se hodí i k naplnění finančních cílů. Dejme tomu, že se člověk chystá na dovolenou do cizí, exotické země a raději by klasickou platební kartu nechal doma. V tom případě může jako zdroj financí využít předplacenou anonymní kartu.
Dalším řešením je využívat ji jako sklad peněz určených pro konečné pořízení nové věci. Můžete si takto spořit na vybavení domácnosti, nový počítač, mobil,… cokoliv, co vás jen napadne.
A v neposledním případě je anonymní karta dobrý dárek pro vaši rodinu nebo přátele, pokud jim plánujete věnovat peníze, ale z libovolného důvodu jim nechcete dát hotovost.
Vše má své pro i proti, a anonymní karta není výjimkou. Jednou nevýhodou je nižší dostupnost. Ještě před několika lety v České republice anonymní kartu nabízelo několik různých poskytovatelů, díky čemuž si zájemce o ni mohl vybrat podle toho, která nabídka mu vyhovovala nejvíc. V dnešní době je ale nabídka na trhu daleko menší.
Anonymní karta se neobejde ani bez poplatků za využívání služby, které by mohly některé lidi odradit. A jak již zaznělo výše, pokud chce mít zákazník zaručenou stoprocentní anonymitu, má na kartě stanovený nižší platební limit, který nemusí být pro všechny vyhovující.
V minulosti byla nevýhodou anonymní karty i její utajenost před exekutory, což některé lidi mohlo svádět k tomu kartu zneužívat. Protože karta aspoň při menším limitu není nikde zaregistrovaná na jméno vlastníka, úřady měly mnohem větší problém ji dohledat u lidí, kterým hrozila exekuce nebo jiné finanční postihy.
To se nicméně změnilo díky nařízení vydanému v roce 2017, které dovolilo anonymní karty vydávat pouze s limitem měsíčních transakcí o celkové výši přibližně 6250 korun.
V neposlední řadě anonymní karta sice svého vlastníka chrání před zneužitím osobních údajů zejména v případě krádeže nebo ztráty karty. Ale to může být i dvousečnou zbraní – pokud člověk kartu ztratí, nelze jejího majitele kvůli anonymitě karty dohledat.
Ačkoliv se používání anonymní karty liší od klasické karty, což by mohlo některým uživatelům ze začátku činit problémy, práce s ní je jednoduchá a intuitivní. Důležitým krokem k tomu, abyste anonymní kartu mohli začít využívat, pochopitelně je převést na ni vámi předem zvolenou částku.
To je možné učinit více způsoby – například odlišnou debetní kartou přes platební bránu vydavatele, příkazem k úhradě anebo na kamenné pobočce. První dvě varianty ale budou pro většinu uživatelů nejjednodušší, jelikož je můžete snadno podniknout z pohodlí domova, nemusíte nikam cestovat a ušetříte tak drahocenný čas.
Anonymní karta je díky své bezpečnosti vhodná i pro děti, které ještě nejsou dostatečně staré nebo zodpovědné na to, aby vlastnily klasickou platební kartu. Jde o způsob, jak svým dětem předávat kapesné v přehlednější formě. Ostatně, drobné mince se tak rády rozkutálí, ale když svému dítěti budete kapesné dávat na anonymní kartu, povedete ho tak k větší zodpovědnosti.
Dítě si bude připadat, že mu více věříte, protože mít vlastní platební kartu je přece jenom „dospělejší“ než peníze shromažďovat v dětské pokladničce.
Dalším důvodem, proč rodiče s oblibou pořizují anonymní karty dětem, je to, že k užívání anonymní karty není potřeba účet v bance. Děti z pochopitelných důvodů účty v bance nemívají, většina bank si dovoluje samostatný účet založit až po dosáhnutí 15 let, kdy jde o takzvaný studentský účet, a klasický účet je určený pro dospělého od 18 let.
Pro založení dětského účtu je potřeba souhlas zákonného zástupce neplnoletého, což může být problém zejména v případě, že by rodič se založením účtu svého dítěte z libovolného důvodu nesouhlasil.
V závěru se podívejme na to, jak anonymní kartu získat. Jak již zaznělo výše, většina dřívějších poskytovatelů anonymních karet v České republice tuto službu přestala nabízet. Obecně však platí, že o kartu šlo zažádat online na internetových stránkách poskytovatele.
Poplatek za její zaslání byl okolo 200 korun, poplatek za nabití karty se pohyboval v řádu desítek korun. Dobrá zpráva je, že i když se dobití karty neobejde bez poplatku, ten bývá většinou pevně stanoven a neklesá, ale ani se nezvyšuje s ohledem na to, jakou částku si na anonymní kartu chcete přidat.
V podstatě jedinou anonymní kartou, kterou lze v současnosti v ČR získat, je FreePay Mastercard, kterou vydává nebankovní společnost Prepaid Sollutions a.s. s registrací od České národní banky. Kartu je možné objednat na webu freepay.cz nebo ji seženete na prodejním místě. Jako další krok je nutné ji aktivovat, dobít a následně ji už můžete začít používat.
I karta FreePay Mastercard se neobejde bez limitů. Má dvě kategorie limitů, přičemž té vyšší z nich dosáhne pouze vlastník karty, který nechá ověřit svou identitu. Kvůli nepříliš vysokým maximálním částkám u nižšího limitu je tato forma karty vhodná právě jako platební karta pro děti, na kterou svým ratolestem můžete nahrávat kapesné či případné finanční dárky od příbuzných.
Hodí se rovněž poznamenat, že anonymně lze kartou FreePay Mastercard platit pouze v ČR. Pokud ji tak budete chtít využít v zahraničí, je potřeba si nechat ověřit své osobní údaje.
Podívejte se na přehled nejlepších možností, kde získáte bonus za založení účtu. Bonus získáte jak…
Zatímco akciové trhy šplhají na rekordní hodnoty, investoři dychtivě sledují, kam zamíří jejich peníze. Většina…
V posledních týdnech se na kryptoměnovém trhu zvyšuje optimismus a investoři sledují, zda Bitcoin a…
Pár dní dozadu jsme byli svědky jedné z nejvýznamnějších politických událostí tohoto roku – amerických…
Čtyřikrát ročně světové společnosti oznamují své hospodářské výsledky a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Nedávno…
Online investiční konference 2024, pořádaná společností XTB, je každoročním lákadlem pro každého, kdo chce mít…