Cestovní pojištění potápění? Potápění s dýchacími přístroji je relativně bezpečnou a oblíbenou sportovní aktivitou spojenou s dovolenou v zahraničí.
U moře dnes již běžně můžete během pár dnů absolvovat potápěčský kurz s certifikací, který vás opravňuje k potápění s dýchacími přístroji. I když je potápění (pokud se dodržují veškeré bezpečnostní opatření) bezpečné, může se stát nehoda a malá chyba či objektivní příčina může mít vliv na zdraví.
Proto je před výjezdem do zahraničí za podvodními zážitky důležité uzavřít kvalitní cestovní pojištění pro potápění. Pojišťovny potápění považují za rizikový sport a tak jej nabízejí jen jako připojištění extrémních sportů.
U sportovní činnosti zvolte „profesionální, organizovaný či nebezpečný sport“ a získejte několik různých nabídek.
Cestovní pojištění pro potápění do 40 metrů
Při potápění s dýchacími přístroji lze dosáhnout velkých hloubek a ty se umí v případě nehody nebo náhody podepsat na našem zdraví.
Proto pojišťovny vesměs vyžadují uzavřít pro potápění cestovní připojištění. Jeho výše závisí od různých aspektů. Obvykle od toho, zdali jde o potápění do 40 metrů.
Cestovní pojištění pro potápění do větších hloubek (více než 40 metrů) většinou není možné sjednat vůbec a pojišťovny jej mají ve výlukách. Proto si vždy raději před sjednáním pojištění přečtěte pojistné podmínky.
Pro koho je cestovní pojištění potápění vhodné?
Pro všechny, kteří se chystají na dovolené v zahraničí potápět s dýchacími přístroji. Jedná se zejména o tyto případy:
- Chcete vyzkoušet potápění bez certifikátu (od 8 let), tzv. zkušební ponor Bubble maker
- Ještě nemáte certifikát, ale chce se začít potápět a absolvovat kurz přímo u moře
- Máte již základní potápěčskou kvalifikaci, např. PADI Open Water Diver (OWD), se kterou se samostatně či s instruktorem můžete potápět do hloubky maximálně 18 metrů.
- Máte již základní potápěčskou kvalifikaci, např. PADI Advanced Open Water Diver (AOWD), se kterou se samostatně či s instruktorem můžete potápět do hloubky maximálně 30 metrů.
- Máte jinou kvalifikaci pro potápění až do 40 metrů
Kolik stojí cestovní pojištění potápění?
Cena se se pohybuje v řádu stokorun. Záleží na délce sjednání a také zemi, ve které se budete potápět.
Rozhodně je dnes u většiny pojišťoven levnější pojištění online, a to včetně připojištění potápění.
U sportovní činnosti zvolte „profesionální, organizovaný či nebezpečný sport“ a získejte několik různých nabídek. Pojistit se můžete ihned.
Cestovní pojištění potápění vám zajistí klid, pomoc asistenční služby a také úhradu nákladů, pokud se vám něco stane. Může se jednat např. o proplacení léčení kesonovy nemoci (dekompresní nemoc, kterou trpí potápěči), pobytu v nemocnici, zásahu záchranářů či leteckého lékařského převozu do ČR
Pojištění zavazadel s potápěčskou výstrojí
Cestovním pojištění pro potápění si můžete pojistit i věci pod vodu. Může se jednat o potápěčské brýle, neoprénový oblek, kameru nebo fotoaparát apod. Zavazadla si zpravidla pojistíte na 10000 až 30000 Kč, ale lze je připojistit na vyšší částku.
Nakonec nezapomeňte na odpovědnost za škodu
Další záležitost, kterou je v rámci pojištění nutné řešit, je odpovědnost za škodu. Svojí činností můžete způsobit škody na majetku a na zdraví. V případě potápění obvykle dochází k poškození zapůjčeného vybavení. V rámci půjčovného zpravidla žádné pojištění odpovědnosti není, a proto je vhodné se pojistit v rámci cestovního pojištění potápění.
Které nemoci cestovní pojištění potápění nekryje?
Máte závažné nebo chronické onemocnění? Nebo jste po úrazu? V tom případě, pokud by mělo dojít k pojistnému plnění, u pojišťovny narazíte. Je proto dobré mít od lékaře papír, že netrpíte žádnou nemocí, kvůli které byste se nemohli za daných podmínek potápět.
Kontraindikacemi pro potápění jsou například rozvinutá ischemická choroba srdce, závažná srdcová arytmie, astma, epilepsie, stavy po úrazu mozku, perforace bubínku a stavy po chirurgických zákrocích ve vnitřním a středním uchu, syndrom panické reakce, inzulín dependentní diabetes, samozřejmě gravidita, ale i závislost na alkoholu nebo drogách. A ještě mnoho dalších.
Dlouhý je rovněž seznam kontraindikací na hraně, kam patří například obezita nebo výskyt migrén. To vše vás omezí při sjednání cestovního pojištění pro potápění.
Cestovní pojištění na potápění je nutnost
Úrazy z potápění patří mezi ty nejvážnější a náklady na léčení mohou být statisícové.
Bez cestovního pojištění se do zahraničí rozhodně potápět nevyrážejte.
Mezi nejčastější zranění a úrazy při potápění patří:
- Prasknutý ušní bubínek způsobený podtlakem. Na to může navazovat riziko nekontrolovaného výstupu kvůli panice a následně pak i dekompresní nemoc (kesonová nemoc) z rychlému vynoření, která se musí léčit pobytem ve speciální přetlakové komoře.
- Zranění hlavy při výstupu a zranění lodním šroubem (potápěč si nevšimne člunu nad ním)
- Zranění obličeje a očí (pokud si potápěč při ponoru nepřifukuje plyn do potápěčských brýlí, vzniká podtlak).
- Tzv. hloubkové opojení dusíkem vznikající při setrváním v hloubce (zpomalení reakcí, ztráta koordinace, pocit opojení, halucinace, bezvědomí)
- Poranění o útesy, korály a vraky poranění způsobená vodními živočichy.
- Ojediněle může dojít k bolesti zubu z důvodu nedokonale ošetřeného zubu (pod plombou zůstává dutina vyplněná plynem, ten způsobuje podtlak a velkou bolest).
- Při nechtěném požití znečistěné vody během potápění hrozí infekce a další.
K utonutí nejčastěji dochází kvůli technickým poruchám, nezvládnutí stresových situací, ztrátou orientace nebo nedostatkem fyzických sil.
Nejčastější potápěčské lokality
Češi si oblíbili Egypt kvůli Rudému moři, dále preferují potápění v Thajsku, na Maledivách, Spojených arabských emirátech, Mexiku a Dominikánské republice.
Cestovní pojištění potápění však můžete sjednat i na podmořské lokality, které najdete třeba v Austrálii, Kajmanských ostrovech, na Bahamách nebo v Belize.
Jak může takové potápění v Belize vypadat se podívejte v tomto videu: