Nejlepší dividendové akcie [od Prahy až po Sydney]

Jaké jsou nejlepší dividendové akcie z celého světa, jak získat dividendy a výhody vs nevýhody dividend naleznete v tomto článku.

Chcete mít podíl na zisku mamutích korporací? Dividendové akcie vám toto lehce umožní. Fungování a problematika takových akcií je ovšem velmi komplexní záležitost. Základní přehled o tom, jak dividendy fungují by měl mít každý investor.

 

Nejlepší dividendové akcie od Prahy až po Sydney

 

Jak fungují dividendy

Nákupem akcií se stáváte majitelem podílu v dané společnosti. Akcii můžete po nějakém čase prodat. Pokud v době mezi nákupem a prodejem její cena vzrostla, tak inkasujete určitý zisk. Vlastnit akcii přitom můžete několik let. Dokud ale nedojde k prodeji, tak žádný reálný zisk v ruce nemáte.

To však neplatí v případě, že je vyplácena dividenda.

Dividenda je podíl na přímém zisku společnosti. Vyplácí se většinou jednou ročně, případně po kvartálech a náleží každému akcionáři. I s pouhou jednou akcií na ni máte nárok.

Některé společnosti se o zisk nedělí

Výplatu dividend mají v kompetenci přímo řídící orgány každé společnosti. Určují výši dividendy, termín vyplácení a zda vůbec se dividendy vyplácet budou. Každý rok se tedy výše dividendy může měnit.

Dividendy tak rozhodně nepatří mezi garantované zdroje výnosů. Na druhou stranu je však nutné poznamenat, že většina společností vyznává jistou formu dlouhodobé dividendové politiky. K výrazným změnám dochází vždy spíše po několika letech.

Dva základní ukazatele, které musíte znát

Burzovní svět je plný ukazatelů a zkratek se záhadným významem. Skrývají se za nimi ale veskrze zajímavé informace. Zájemci o nákup dividendových akcií musí znát minimálně tyto dva:

  • P/E poměr – srovnání výše dividendy s cenou akcie. Je to vlastně aktuální výnos v procentech. Vzhledem k pohyblivé ceně akcií a možnosti úpravy výše dividend ale nezakládá žádnou garanci stejného výnosu do budoucna.
  • Výplatní poměr (Payout Ratio) – vyjadřuje jaký podíl zisku firma vyplácí akcionářům. Neexistuje žádný běžný standard a obvyklá výše závisí zejména na sektoru v němž firma hospodaří. Varujícím znamením bývá dlouhodobá výplata více jak 90%. Dividenda pak může být v následujících letech zkrácena. Často ale tento poměr stoupá díky účetním odpisům po velké investici.

Dividendové akcie versus růst firmy

Je nasnadě, že peníze vyplácené ve formě dividend pak společnosti chybí. Téměř stoprocentně platí, že akcie s vysokými dividendami příliš nerostou na hodnotě. Často bývá toto nepsané pravidlo jízlivě aplikováno český akciový trh, který v posledních letech nerostl prakticky vůbec.

Zato výplaty dividend nabízí velmi štědré. To je v zajímavém kontrastu zejména se stabilně rostoucími trhy v USA, kde se však dividendy držely maximálně kolem 2%.

Je dividenda lákadlem pro investory?

Zvýšení dividendy motivuje investory ke vstupu do společnosti jejíž hodnota na akciovém trhu nemá výrazný rostoucí trend. Nemusí jít ale o žádný laciný trik. V některých případech máme co dočinění s klasickým projevem trhu.

Na něm různé společnosti procházejí různými fázemi rozvoje. Podle toho se chovají i jejich cenné papíry. Často stagnují velké giganty, jejichž další růst je omezený ale přitom stabilně fungují mnohá desetiletí.

Dynamicky se rozvíjející společnost zase čelí velkým investičním výdajům. Zisk reinvestuje zpět do vlastní činnosti a nevyplácí dividendy vůbec. Jejich akcie přitom mohou letět raketově vzhůru.

Samozřejmě existují též firmy, které dividendy prostě neplatí vůbec. To se týká nejčastěji velkých technologických gigantů typu Google.

Takové firmy neustále pumpují obrovské prostředky do rozvoje, který je v technologické branži otázkou života a smrti. Na výplaty akcionářům nezbývají prostředky.

Co musím udělat pro získání dividendy?

Stačí pouze vlastnit akcii v čase, který je firmou přesně definovaný. Vzhledem k možnosti akcie nakupovat i prodávat prakticky libovolně, bývá stanoveno zejména tzv. rozhodné datum či den. Zisk bude vyplacen jen akcionářům, kteří drželi akcii k tomuto dni.

V praxi je ale potřeba nakoupit ještě o něco dříve abyste k tomuto datu byli vedeni jako majitelé.

Nejdůležitější dny pro akciového investora:

Rozhodný den (Record date) – dividendy obdrží každý, kdo v tento den vlastní akcii

Ex-dividend date – Jakási ochranná lhůta před rozhodným dnem. Tento den bedlivě sledují všichni dividendoví investoři. Kdo koupí akcii po něm, už nebude veden jako majitel při rozhodném dni.  Nedostane tedy aktuální dividendu, jenž bude připsána předchozímu držiteli.

Declaration day – v tento den společnost vyhlašuje pravidla a důležitá data pro nadcházející dividendu (většinou alespoň měsíc předem)

Výplatní den (Payday) – den výplaty dividendy

Každá společnost má jiné termíny výplat, všechny informace se ale včas dozvíte pomocí internetu a burzovního zpravodajství. Dividendové akcie jsou tak zajímavým investičním nástrojem, na kterém mnozí investoři staví celkovou strategii.

Jako každá strategie, ani tato však nemá jen samá pozitiva.

 

Výhody vysokých dividend

  • Slušné výnosy (5 až 10%)
  • Pravidelná automatická výplata na váš účet

Nevýhody

  • Z každé dividendy se strhává daň
  • Dividendové akcie většinou příliš nerostou
  • V dlouhodobém horizontu můžete při prodeji akcií být ve ztrátě
  • Větší administrativní zátěž při danění zahraničních dividend

 

Jak jsme na tom s dividendami v Česku

Náš akciový trh se za poslední dekádu stal učebnicovým příkladem. Index PX, který se odvíjí od vývoje akcií na pražské burze, příliš neroste. Jeho hodnota se pohybuje za poslední roky kolem 900 – 1100 bodů, přičemž další ránu mu zasadila krize kolem koronaviru. Ta ho krátkodobě poslala ještě níž.

Konkrétní projevy krize na dividendovou politiku českých společností pociťujeme už od jara roku 2020. Česká národní banka vydala velmi důraznou výzvu ostatním institucím s doporučením omezit dividendy a snížit tím systémové riziko v českém bankovním sektoru.

Dividendy tak úplně zastavila například Moneta Money Bank, která do té doby platila slušných 8% a následovala ji i Komerční banka s původními 6%.

České dividendové akcie však stále nabízí zajímavé tituly se solidním výnosem. Absolutní hodnota dividendy v některých případech dosahuje dokonce přes deset procent.

Jaké akcie to jsou?

 

O2 Česká republika

Náš největší telefonní operátor není na seznamu náhodou. Jedná se o obří společnost, která vlastní strategickou komunikační infrastrukturu. Odvětví telekomunikačních služeb patří celosvětově mezi nejštědřejší plátce dividend. U nás to platí tím spíše, že ceny služeb máme skoro nejdražší v Evropě a je tedy z čeho rozdávat.

Důkazem je lukrativních 10% procent, které O2 vyplácí na každou akcii. Před rokem 2016 byly výplaty ještě štědřejší, přesto ale na trhu panuje ohledně této dividendy velký optimismus. Oficiální i neoficiální zdroje naznačují, že O2 bude udržovat stejné dividendy i v následujících letech.

O2 je poměrně bohatá firma, která dosahuje dlouhodobě stabilních výsledků. Slabý růst akcií je způsoben spíše zvyšující se konkurencí a vnějšími regulacemi. Navíc se jedná o velmi rozvinutou firmu, která již patří mezi etablované obry.

 

Philip Morris CZ

Známá tabáková společnost je rekordmanem českých dividend. Vyplácí až celých 11 %. Tak tomu alespoň je v roce 2020.

Výše dividendy se totiž u této akcie mění poměrně často. Například za poslední dva roky výplaty výrazně vzrostly. Vývoj do budoucna je ovšem nejistý, neboť Philip Morris nemá nastavenou dlouhodobou koncepci výplaty dividend.

 

Kofola

Značka Kofola není jen srdcovou záležitostí mnohých Čechů. Asi málokdo si však při popíjení naší nejslavnější limonády uvědomí, že kromě osvěžení, nabízí Kofola také dobrou investiční příležitost.

Kofola aktuálně vyplácí 13,5 Kč na akcii, což činí cca 5% ročně.  Finanční situace Kofoly je poměrně stabilní díky prodejům aktiv v Polsku. U sousedů je tato společnost, sídlící v pohraničním Krnově, velmi aktivní. Rýsuje se i možnost dalšího prodeje jednoho z tamějších závodů, což podniku v dohledné době přinese další likviditu.

 

Nejlepší americké dividendové akcie

Google, Amazon a kupříkladu ještě Twitter. Co mají tyto globální firmy společného? Všechny jsou známými a bohatými korporacemi. Zároveň vám žádná z nich nedá ani cent na dividendách. Situace na americkém trhu je oproti našemu odlišná.

Hodnoty akcií za poslední dekádu silně rostly a společnosti pro udržení tohoto trendu potřebují mnoho prostředků.

Ještě něčím se ale zámořské burzy odlišují. Tím je obrovské množství veřejně obchodovatelných společností. V takovém počtu se nějaká zajímavá firma, která navíc ještě platí dividendy, musí prostě najít. Vybrali jsme dva příklady, které jsou dobře známé i v Evropě a nabízí poměrně dobré a stabilní dividendy.

Je ovšem nasnadě, že jejich výše nebude atakovat dvojcifernou hranici.

 

At&T Inc.

Opět kotvíme v telekomunikačních vodách. Ať&T je pravděpodobně nejstarší telekomunikační společnost moderního typu. Na americkém trhu působí již od začátku osmdesátých let. Investoři ji tak považují za léty prověřeného giganta, který přežil všechny krize za poslední čtyři desítky let. Dividendy se vyplácí po kvartálech a výnos za rok se pohybuje kolem 5% ročně.

 

Ford Motor Co.

Tuto společnost nejspíše není třeba představovat. Nejstarší velká automobilka světa funguje už přes sto let. Na americké poměry nabízí celkem slušnou a hlavně stabilní dividendu kolem 5 % ročně.

 

Nejlepší evropské dividendové akcie

Zejména západní část starého kontinentu je na tom podobně jako americký trh. Průměr vyplácených dividend se stabilně drží nízkých 2%. To ale neznamená, že v Evropě neexistují dobré dividendové akcie.

Mezinárodní daňová džungle

Dividendové investování v rámci Evropy ale nejvíce ztěžuje daňová džungle, která pro českého investora často znamená vyšší náklady.

Daň v zahraničí vám většinou strhne broker, příběh tím ale zdaleka nekončí. Svoje zisky z dividend musíte další rok přiznat na daních v Česku a zaplacení daně v zahraničí doložit českému finančnímu úřadu.

Výše daně je navíc v mnoha  zemích atakuje 20 až 30%. Existuje sice teoretická možnost získat vratku na dani tam, kde je daň vyšší než u nás. Prakticky to ale stojí hodně úsilí. Musíte si opět sehnat potvrzení od správce daně a doručit jej na příslušný orgán v zahraničí.

Čas a náklady na takové papírování mohou u drobnějších investorů vyjít nakonec dráž, než kolik se dá získat zpátky.

Koronavirus a jeho vliv na evropské dividendy

S příchodem krize nastávají v oblasti dividend značně nejisté časy. Mnohé dobře platící společnosti dividendy buď snižují nebo úplně ruší, jako například britský energetický kolos Centrica, který z vysokých 14% šel až na čistou nulu.

V jiných případech zase vidíme dobré výnosy pocházející z firem, které na dividendách platí lví podíl svých příjmů, což vyvolává obavy z dalšího vývoje.

Například pojišťovna Swiss Re, stavitel proslulého mrakodrapu Okurka v London City, za posledních deset let zvýšila výnosy z dividend až na téměř 8 % ročně. Její meziroční příjem přitom výrazně klesl a na dividendy celkem padlo skoro 250% procent zisků z posledních několika let. Ne nadarmo museli slavný mrakodrap prodat.

Při koupi takové akcie musíte věřit, že k výraznému snížení dividend dojde třeba až za několik let. Vybrali jsme proto jiné tituly, kde ke změnám dividendové politiky buď už došlo nebo se takový krok zatím nejspíše nechystá.

BP Oil

Jeden z hegemonů světového naftařského byznysu dostal díky koronaviru značně na frak. Odezva na sebe nenechala čekat ani v oblasti dividend. I přesto můžeme zařadit BP na seznam zajímavých dividendových akcií, jelikož i nově seškrtaných 5,2 % stojí za povšimnutí.

Další vývoj tohoto aktiva bude rozhodně zajímavý, neboť BP plánuje rozsáhlé inovace a aplikaci nových technologií v oboru paliv a energií. To může teoreticky přinést nový růstový impuls pro jejich cenné papíry.

 

E.ON Germany

Německý energetický obr je dobře známý i u nás. Výnos dividend se pohybuje lehce nad 4,5% ročně. U nás působí zejména v jižní části Česka jako dodavatel energetických služeb a správce části infrastruktury. Mimo domácí německou půdu má značný podíl i ve Skandinávii a dalších zemích.

Jeho akcie tvoří důležitou součást německého indexu DAX. Figuruje i v indexu udržitelného rozvoje Dow Jones Sustainability Indices Europe, který na základě ekonomických výsledků a ekologických či sociálních kritérií úzce vybírá mezi největšími společnostmi v Evropě.

 

Další zajímavé příležitosti ve světě

Asijsko-pacifický prostor byl dlouhá léta považován za eldorádo ekonomických tygrů. Po veletoči způsobeném koronavirem je ovšem i zde situace na rozcestí. Na rozdíl od západních trhů, kde se zajímavé tituly rekrutovaly povětšinou z oboru služeb a měly za sebou dlouhá léta pravidelných výplat, asijské akcie byly v tomto daleko pestřejší.

Některé dividendy zde dosahovaly dvojciferných průměrů napříč spektrem.

To sice nemusí platit i budoucna, jistá část expertů však stále věří v zajímavé výnosy. Podle západního vzoru lze očekávat dobré výsledky v oboru IT a komunikací. Naopak společnosti obchodující s fyzickými komoditami pociťují, díky koronaviru, výrazný pokles.

Z hlediska dividend se tak jeví nadějně zejména velké technologické firmy, které operují ve sféře státních zakázek.

China mobile

Čínský mobilní operátor patří ke gigantům, kteří vyplácejí více než polovinu zisku na dividendách. To je ve spojení s jejich lehce pokulhávajícím cashflow z posledních let považováno za varující znamení. Na druhou stranu mnozí zahraniční investoři berou jako garanci silnou provázanost firmy s čínským establishmentem.

Čínská vláda je totiž majoritním vlastníkem a společnost samotná spravuje strategickou komunikační infrastrukturu po celé Číně. Dividendy China mobile sledují každoročně úroveň 5,6 % z ceny akcie na Hongkongské burze.

 

Commonwealth Bank of Australia (CBA)

Akcie s dobrým dividendovým výnosem najdete také protinožců. Za jednu z nejlepších dividendových akcií v Austrálii je dlouhodobě považována tzv. Commbank. Bankovní instituce většinou nepatří ke štědrým plátům dividend. Stabilních 5 % výnosu ale není vůbec špatných.

Australské rezidenty láká i daňová úleva, kterou jim investice do státní banky přináší. Do současné krize navíc CBA vstoupila v perfektní finanční kondici.

 

Nejlepší dividendové akcie: jak je vybrat?

Světový trh je plný akcií se zajímavým dividendovým výnosem. Kritérií pro výběr konkrétního titulu však můžeme použít mnoho. Často jsou pro investory zajímavé akcie, které nabízí nižší dividendu, ale dlouhodobě rostou na ceně. Zde máte i šanci, že po období velkého růstu a zhodnocení vaší investice dojde také ke zvýšení dividend.

Zajímavou možností jsou též tzv. dividendoví aristokraté, tedy společnosti, které vyplácí po desítky let stabilní dividendy a v některých případech je pravidelně zvyšují.

 

Přehled akciových brokerů

Degiro logo eToro logo
Výhoda nízké poplatky lze kopírovat úspěšné obchodníky
Min. vklad 0 Kč 100 USD
Čeština ANO ANO
RECENZE ZDE RECENZE ZDE

Investování s sebou nese riziko.

{etoroCFDrisk}% retail CFD účtů přichází o peníze