Každý z nás má alespoň mlhavou představu o hodnotě peněz. Víme velmi dobře, že finance hýbou světem a jednoduše znamenají více příležitostí.
To se dozvídáme už ve školních lavicích. Co nás ale školy nenaučí, je umění správného rozhodování o penězích.
Mnoho lidí si po celý život vystačí s naprosto základními znalostmi v oblasti financí. Kolik co zhruba stojí, jakým způsobem se dá platit, kde si vzít půjčku a jak zažádat o hypotéku.
To ale častokrát nestačí.
Obor financí je gigantický, navíc nezůstává neměnný v čase – vyvíjí se, zákonitosti se mění, přibývá nových odvětví a pouček.
Nezainteresovanému se brzy může stát, že se v obrovském soukolí peněžního světa ztratí.
A s tím mohou přicházet dlouhodobé nepříjemnosti – nevýhodné smlouvy, předražené půjčky, dluhy a špatné investice.
Finanční poradci problematiku shrnují trefným poznamenáním:
Gramotný člověk umí číst, psát a počítat. Finančně vzdělaný jedinec kromě již zmíněného dokáže číst ve smlouvách, je schopen soustředit se na podstatné, ví, kde co nejlépe uspořit, a co je nejdůležitější – je si jistý, kdy jakou smlouvu podepsat a kdy nikoli.
Finanční gramotnost není jen o tom nazdařbůh neutrácet, umět spořit a vědět, kde si v případě nouze půjčit. Pravidla finanční vzdělanosti jsou detailní, specifická a často vyžadují nemalé množství talentu a trpělivosti.
Možná je teď ta pravá chvíle přestat se pokořovat před bankami, spořitelnami a „zaručeně férovými“ finančními poradci, a naučit se orientovat ve světě financí na vlastní pěst.
Vězte, že i osvojení si několika banálních triků vám pomůže.
Na začátek jedna zajímavost: Věděli jste, že jen 17 zemí po celém světě zahrnuje do školního vzdělávacího programu také kurzy finanční gramotnosti?
Logicky přitom argumentují tím, že správně by se v oblasti peněz měly vzdělávat již děti školkového věku.
Teprve organizovaným učením a vysvětlováním problematiky lze vychovat generaci vědomou si hodnoty peněz.
Austrálie dlouhodobě patří mezi země s nejvyšší mírou finanční gramotnosti, a proto předkládá poučení:
Neexistují žádná přesně daná pravidla, podle nichž by bylo možné určit, zda je člověk finančně gramotný, či nikoli. NĚJAKÝM ZPŮSOBEM je totiž finančně gramotný každý z nás. Podstatná je ale míra skutečné (nikoli tedy subjektivně hodnocené) finanční gramotnosti.
Mladí lidé z Austrálie, kteří jsou již od školky vzděláváni v hodnotě peněz, dokáží poměrně brzy poznat rozdíl mezi „to chci“ a „to potřebuji“, a ve finále jsou schopni přijímat rozumná finanční rozhodnutí, spravedlivě řídit vlastní rozpočet a šetřit.
Oproti tomu Česká republika se dlouhodobě drží na chvostu finanční vzdělanosti, což souvisí i s absencí kvalitních kurzů v učebních osnovách.
Experti upozorňují – pokud školství nehodlá do osnov zařadit plnohodnotné hodiny finanční gramotnosti, je nutné žáky seznámit alespoň s pěti jejími nejzásadnějšími složkami:
Každá odrážka si zaslouží podrobnější popis.
Získání povědomí o financích vám v budoucnu velice usnadní vytvoření a především udržování vlastního rozpočtu.
Umění hospodaření s penězi a kontroly rozpočtování patří k nejzákladnějším aspektům finanční gramotnosti, a pro vás znamená možnost udržet se tzv. na vrcholu svých financí.
V dnešní virtuální době není nutné zaznamenávat jednotlivé položky rozpočtu na papír.
Můžete si zdarma stáhnout on-line aplikaci, která za vás bude hlídat příjmy a výdaje a každý měsíc vám předloží ucelený výpis, z něhož na první pohled poznáte, zda jste v plusu nebo v mínusu.
Díky těmto inovativním aplikacím získáte celistvou představu o tom, kam vaše peníze putují.
Úrok jako takový možná proberete v kurzu matematiky, z hlediska financí je důležité porozumět úrokové sazbě.
Proč? Nejen, že vám tato znalost pomůže ušetřit peníze, ale může také znamenat rozdíl mezi půjčkou drobné částky a splácením daleko větší sumy peněz, než se na první pohled mohlo zdát.
Pokud máte např. studentskou půjčku, budete řešit úrokové sazby a splácet úroky dříve, než si myslíte.
Chcete-li získat představu o tom, jak vysoký úrok z těchto studentských půjček nakonec zaplatíte, podívejte se např. do této kalkulačky splátek půjčky.
Jestli jste si na vysokou školu dosud nepůjčili žádné peníze, gratulujeme, ale i tak je užitečné zkontrolovat úrokové sazby a odhadované splátky půjček po škole (získáte představu o tom, kolik si právě teď můžete půjčit, abyste neuvízli v soukolí splátek do konce života).
Pro udržení zdravé finanční situace je spoření nesmírně důležité. Naučíte-li se včas principy šetření, získáte cenné zkušenosti, obrníte se trpělivostí a uvědomíte si pravou hodnotu zboží.
Tak např. studenti mají problém se v problematice spoření orientovat. Je jisté, že ignorují např. odchod do důchodu, protože se jim zdá tak vzdálený, ale správně zacházet s penězi by se měli naučit již v mládí.
Začátečníci mohou začít s nejjednoduššími úkoly – vybrat si drahou věc, po které už dlouho touží, a pokusit se na ni ušetřit.
Možná brzy zjistí, že to není tak snadné a nejde jen o to sebrat peníze a prostě si ji koupit.
V první řadě je nutné zaplatit esenciální poplatky (za bydlení, stravu, tarif, apod.), teprve poté lze pomyslet na „zábavu“.
Zkuste si osvojit principy spoření na malinkých částkách. Zpočátku se pokuste ušetřit třeba sto korun za týden. Poté sumu navyšujte. Pamatujte si, že esenciálním komponentem kvalitního hospodaření s penězi je určitá ‚suma peněz odložená stranou‘, do které můžete v případě naléhavé potřeby sáhnout.
Dluh je ošemetná záležitost, která vás ale může postihnout v kterémkoli úseku života. Finančníci se shodují v jednom:
Získat peníze je vždy mnohem těžší, než o ně přijít!
Dospělí lidé mnohem méně často podléhají „svodům“ nejrůznějších úvěrů, pro studenty jsou ale doslova požehnáním. Pokud navíc k takovému úvěru získají i kreditní kartu, jsou v sedmém nebi.
Na pořádný průšvih je nicméně zaděláno, obzvlášť v případě, pokud mladý člověk netuší, že mezi debetní a kreditní kartou je zásadní rozdíl a peníze „utracené z kreditky“ musejí pěkně do posledního haléře vrátit bance.
Je velmi snadné „roztočit“ finance přes studentský účet, ale nezapomeňte, že po zábavě přijde nevyhnutelně vystřízlivění.
Máte-li ke kreditní kartě navíc aktivní i studentskou půjčku, vězte, že po skončení školy vás čeká spousta let splácení.
V dnešní moderní době je krádež identity častější než kdykoli předtím. Jelikož je vše digitální a téměř každý nakupuje online, jsou vaše finanční informace náchylnější k podvodům.
Pochopení tohoto konceptu spolu s preventivními opatřeními, jako je ochrana silným heslem a omezení množství informací sdílených online, může být klíčem k udržení bezpečných účtů.
Být „neznalý“ v oblasti vlastních financí je ekvivalentem pekla. Na druhou stranu – přetížit svůj mozek tunou nicneříkajících terminologií také nepomůže.
Zorientovat se ve světě peněz je pekelně složité. Stojí to spoustu nervů, práce a trpělivosti. Pokuste se učení pojmout metodou „škola hrou“ a osvojujte si pravidla, která jsou lehce kontroverzní, ale bezpečně platná!
V následujících kapitolách se dočtete o pětici brilantních fíglů, které vám pomohou pevně řídit vaše finance.
Žádný peněžní obnos není příliš malý a nasazení laťky nízko vám může jedině prospět. Proč? Vyhnete se pocitům méněcennosti, pokud se vám případně podaří ušetřit jen málo, nebo získáte pouze malinký obnos do rozpočtu.
Jako příklad můžeme zvolit důchodové spoření.
„Malé, ale důsledné zvyšování míry důchodového spoření vám pomůže finančně se zabezpečit na pozdější léta,“ říká Kevin Mahoney, finanční poradce ve společnosti Illumint.
Otázka nicméně zní: Jak malý obnos je malý? Mahoney říká, že zvýšení příspěvků na důchod o pouhé 1 % představuje velký rozdíl. „Klíč k vysoké míře dlouhodobých úspor spočívá v drobném, zato neustálém pokroku,“ dodává.
Odborníci na finanční plánování se domnívají, že byste měli mít možnost užít si peníze, které jste tvrdě vydělali a dodávají:
Spoření je důležité, ale ukládat všechny peníze po zaplacení nutností stranou, postrádá význam. Kde je pak to kouzlo výdělku?
Jejich rada má dvě části:
Finanční leader Jim Blankenship radí:
Osvojte si následující strategii – 75 % platu nechť je určeno na poplatky a spoření, 25 % si nechejte k svobodnému utrácení. Okamžitě získáte větší chuť spořit a opravdu se zajímat o vlastní finance, neboť jakmile je zde možnost utratit nějakou sumu svobodně, přichází i motivace.
Univerzální učebnice finanční gramotnosti nabízejí na první pohled logickou úměru – Čím více šetření, tím pravděpodobnější život v luxusu.
Ostatně, všechny kurzy finanční gramotnosti vás slepě vedou k přesvědčení, že právě pro vás je připraven „život horních deseti tisíc“, budete-li striktně dodržovat pravidla.
Rada „rebelských“ poradců zní:
Udržujte svůj životní styl tak, aby odpovídal vašim základním příjmům. To neznamená, že byste se tu a tam neměli bavit, ale nepřehánějte to. Investice do ‚luxusu‘, jako je každodenní stravování se v restauracích, není vůbec finančně gramotným rozhodnutím.
Osvojte si jednoduché anglické pravidlo: „Live below your means“ neboli „Žít pod své možnosti“. Stručně řečeno, cokoli si pořídíte, ujistěte se, že tak činíte v mezích svého platového limitu. Cokoli navíc berte jako bonus.
Rozšíření pravidla č. 2 o „bezmyšlenkovitém utrácení“, navíc s psychologickým přesahem. Základní motto každého ‚finančně negramotného‘ zní:
Jakmile dostanu plat, zaplatím bydlení, účty, školné, stravu, … atd.
Zapomeňte na tento zaužívaný „nesmysl“. Naopak nejdříve zaplaťte sami sebe. Vy jste ten, kdo peníze vydělal, tak si dopřejte něco, po čem už dlouho toužíte.
Odeberte malou částku z platu hned ten den, kdy vám dorazí na účet, a s nadšením si pořiďte něco klidně i nesmyslného.
Nejzásadnějším krokem v osvojení si pravidel finanční gramotnosti, je změnit svůj postoj. Přestaňte odkládat věci „na zítra“, „na příští týden“, „na nový rok“, začněte hned dnes.
Bez ohledu na to, jak moc se spoléháte na to, že vám s osobními financemi někdo poradí, je to nesmysl. To, jak je spravujete, je vždy zcela na vás.
A jakýkoli krok (i drobný) vás vede vstříc dobrému konci – tedy tam, kde se nebudete muset spoléhat na rady (drahých) institucí, ale pomůžete si sami.
Začínáte se studiem teorie finanční gramotnosti právě dnes? Nebo už umíte zodpovědět otázky typu:
Zděsili jste se? Takto zní zapeklité otázky v celostátním testu finanční gramotnosti, které se účastní i Česko. Patří mezi nejzákladnější otázky prověřující finanční vzdělanost populace.
Nevíte-li odpověď alespoň na tři otázky ze šesti, jste vyhodnocen jako „finanční negramot“. Trochu drsné, co říkáte? Možná je načase opravdu nahlédnout do skript.
1) Vyzkoušejte si tento online test finanční gramotnosti zaměřený na finanční znalost od Ministerstva financí.
2) Jak jste na tom s finanční gramotností zjistíte také v tomto testu o finanční zodpovědnosti.
Podívejte se na přehled nejlepších možností, kde získáte bonus za založení účtu. Bonus získáte jak…
Zatímco akciové trhy šplhají na rekordní hodnoty, investoři dychtivě sledují, kam zamíří jejich peníze. Většina…
V posledních týdnech se na kryptoměnovém trhu zvyšuje optimismus a investoři sledují, zda Bitcoin a…
Pár dní dozadu jsme byli svědky jedné z nejvýznamnějších politických událostí tohoto roku – amerických…
Čtyřikrát ročně světové společnosti oznamují své hospodářské výsledky a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Nedávno…
Online investiční konference 2024, pořádaná společností XTB, je každoročním lákadlem pro každého, kdo chce mít…