Finanční nezávislost: co to je, jak ji dosáhnout a udržet, jak dosáhnout finanční svobody. Konkrétní rady se dozvíte v tomto článku.
Finanční nezávislost je pojem, který se poslední dobou skloňuje víc než kdykoliv předtím. Spousta lidí ale stále netuší, co si pod tím má představit a jak finanční nezávislosti dosáhnout.
V ideálním světě by si člověk nikdy více nemusel dělat hlavu s financemi, s tím, jestli bude mít dost peněz na pokrytí životních nákladů. Tohoto ideálního stavu je možné dosáhnout, i když nejde o lehký úkol.
Finanční nezávislost tedy je situace, kdy člověk nemusí chodit do práce (pokud sám nechce), ale přesto má dostatek financí na to, aby zvládl uhradit jakékoliv potřebné náklady.
Ten druh příjmu, který člověk získává bez aktivního docházení do práce, se jmenuje pasivní příjem, a funguje tak, že lidé si vydělávají peníze i ve chvíli, kdy zrovna nepracují.
Je to druh finanční svobody.
Okolo finanční nezávislosti a toho, jak jí dosáhnout, se vytvořila celá řada mýtů a zvěstí, které v reálném životě ovšem nefungují.
Některé tipy jsou věrohodnější než druhé, převážně protože je před vámi už vyzkoušeli jiní lidé a můžete tak čerpat z jejich zkušeností, nechat se jimi inspirovat.
Většina lidí věří, že cestou k finanční nezávislosti je mít vysoce placenou práci.
A ano, je snazší si vybudovat jmění, když vyděláváte hodně, ale hlavním cílem je utrácet méně, než kolik vyděláváte. Když si někdo vydělává miliony ročně, které vzápětí stejně rychle utratí, nikdy tento člověk nedosáhne finanční nezávislosti.
Aby se vám nic podobného nestalo, je třeba znát rozdíl mezi příjmem a dlouhodobým jměním. Příjem je sice důležitou součástí jmění, ale nikoliv jedinou.
A jsou to právě ty ostatní části tvořící jmění, které pomáhají si vybudovat finanční nezávislost.
Když už jsme si ujasnili, co tedy finanční nezávislost je, podívejme se na kroky, jak se k ní přiblížit.
Ještě než si člověk začne budovat skutečnou finanční nezávislost, je třeba zbavit se všech dluhů a finančních závazků, které v minulých letech nastřádal.
Určete, kolik dluhů máte a vytvořte plán, jak se jich zbavit. Pokud máte dluhů více, obecným pravidlem je snažit se jako první uhradit dluhy s tím nejvyšším úrokem.
Jak již zaznělo výše, i když si někdo může vydělávat obrovské částky, nikdy nemusí dosáhnout finanční nezávislosti, pokud utratí více, než si vydělá.
A oproti tomu člověk, který má méně peněz, ale šikovně s nimi hospodaří, si může v konečném důsledku vést lépe než zdánlivý boháč.
Proto je důležité sledovat své výdaje a přemýšlet nad tím, jestli by je případně nešlo v některých oblastech omezit.
Řada lidí utrácí za věci, které doopravdy nepotřebují anebo by je aspoň mohli sehnat za lepší cenu.
Pokud vám nevadí trochu se uskromnit, ale stále žít pohodlně, zauvažujte nad tím, jestli ve vašem životě nemůžete něco změnit. Například to, kde žijete.
Abyste si žili na úrovni, nepotřebujete obří palác ani přepychovou vilu, kolikrát vám vystačí pohodlný a útulný byt nebo menší dům, aspoň v případě, že nemáte velkou rodinu.
Totéž se může vztahovat na další obvyklé žrouty peněz, jako jsou například drahá auta.
Pokud máte k dispozici jen omezené množství peněz, s nimiž můžete hospodařit, není to konec světa. Pomůže vytvořit si rozpočet, který vám napoví, jak s vašimi finančními prostředky zacházet.
O metodách vytváření rozpočtu jsme již psali, proto jen uvedeme příklad – odborníci například tvrdí, že za nájem by člověk neměl vynaložit více než 30 procent měsíčních příjmů.
Rozpočet umožňuje si na každou finanční oblast života stanovit určitou částku, kterou následně není dobrý nápad překročit.
Investování je v dnešní době jednou z nejoblíbenějších možností, jak se stát finančně nezávislým a vybudovat si stálý, pasivní příjem.
Pochopitelně se neobejde bez rizika, ale risk je možné více způsoby minimalizovat.
Nejrozšířenějším z nich je vytvořit si diverzifikované, rozmanité investiční portfolio, které bude zahrnovat nejrůznější typy investicí.
Takže i když si zrovna jedna oblast finančního trhu nepovede nejlépe, pořád tu budou ty ostatní, o něž se člověk bude moci opřít.
Mezi různé typy investic patří například nemovitosti, akcie, drahé kovy, umělecké předměty, P2P půjčky, startupy, a mnoho, mnoho dalších.
Na internetu najdete řadu investičních portálů, které vám umožní investovat, a to i v případě, že jste předtím s touto činností nikdy nepřišli do kontaktu a nevyznáte se v ní.
Tyto portály zpravidla dovolují začít investovat na minimálních částkách, takže je možné si účet založit na více z nich a začít pracovat na vytvoření již zmíněného, tolik potřebného diverzifikovaného investičního portfolia.
Pasivní příjem je oblíbenou součástí života mnoha lidí, kteří se rozhodli stát finančně nezávislými – a z dobrého důvodu.
Přináší peníze, i když zrovna nepracujete, a navíc jde o stálý proud financí, který v ideálním případě nikdy nevyschne.
Stejně jako u investování je dobré mít více zdrojů pasivního příjmu, takže i když shodou okolností jeden ztratíte, stále vás ostatní zdroje podrží nad hladinou.
Vybudovat si pasivní příjem chvíli trvá, ostatně ani úspěšným investorem se člověk nestane přes noc.
Oblíbenou metodou, jak si vytvořit pasivní příjem a stát se finančně nezávislým, je například vrhnout se do affiliate marketingu, prodávat své výrobky, knihy, grafické výtvory, vytvořit úspěšný video kurz, který si tisíce lidí budou kupovat, anebo uvést na trh mobilní aplikaci.
Počáteční práce se vám v případě úspěchu vašeho výrobku či služby zpětně zúročí, protože knihu napíšete jednou, ale koupit si mohou desetitisíce lidí, a to platí i té mobilní aplikace nebo naučného či naučně-zábavného video kurzu.
Jistě, sociální sítě jsou pro mnohé oříšek, který ne a ne rozlousknout, ale jestli chcete propagovat své výrobky a vybudovat si pasivní příjem (viz výše), budete buď potřebovat skvělého agenta/manažera anebo si najít jiný typ propagace (v ideálním případě oboje).
Tak například literární agent může pomoct vaši knihu protlačit do nakladatelství, ale i když žádného agenta nemáte, můžete na vaše dílo strhnout pozornost tak, že ho budete aktivně propagovat na sociálních sítích.
V dnešní době je dobré mít účet na více sociálních sítích, nejenom na jedné stránce.
Mezi nejpopulárnější patří Instagram, Twitter, Facebook, TikTok, Snapchat, a YouTube, ale to se postupem času pochopitelně může změnit, takže je dobré sledovat současné trendy a udržovat si přehled o tom, kde na internetu to takříkajíc „žije“.
A když už je řeč o sociálních sítích, samozřejmostí je mít vlastní blog/web.
Můžete si pochopitelně založit stránku na již existující platformě, ale pokud chcete svůj blog či web rovněž využívat jako další zdroj příjmu, lépe se vám to bude dělat, když váš web bude existovat na nezávislém hostingu.
V konečném důsledku je jednou z nejcennějších komodit, které člověk může využít ke zlepšení svého života, čas, kterým disponuje.
Spousta lidí tráví čas, který by mohli využít produktivnějším způsobem, zbytečnými činnostmi.
Sledují hloupá videa, sedí u televize, paří jednu počítačovou hru za druhou… jednoduše na sobě nijak nepracují.
Na druhou stranu, někdy se vyplatí vědět, za co si připlatit, co je zbytečné dělat sám.
Věci jako uklízení nebo vaření jsou nutné zlo, bez kterého se většina z nás neobejde. Ale spočítejte si, jestli by vás nevyšlo lépe někomu zaplatit, aby je dělal za vás.
Dejme tomu, že dům uklidíte za hodinu a uklízečce byste za tu dobu zaplatili třeba 150 korun.
Může se to zdát hodně, ale pokud za hodinu práce zvládnete vydělat 500 korun, rázem z toho vychází, že je lepší váš čas využít odlišným způsobem a některé práce přenést na jiné lidi.
Jedním z hlavních bonusů finanční nezávislosti je nejenom to, že si už nemusíte dělat starosti s penězi a s účty, ale také to, že máte možnost předčasně odejít do důchodu.
Nemusíte čekat na stáří a bát se, že vám po desítkách odpracovaných let důchod přidělený státem nebude stačit na důstojný život.
Místo toho si do důchodu odejdete, kdy vy chcete, a budete mít před sebou v ideálním případě ještě mnoho let, které můžete zasvětit tomu, že budete trávit čas s rodinou a přáteli a věnovat se svým koníčkům.
Některým lidem se daří víc, jiným méně, a ti nejúspěšnější odejdou do brzkého důchodu ještě před dosažením třicítky, ale i pokud jste starší, nemusíte to vzdávat.
Změnit svůj život a začít pracovat na dosažení finanční nezávislosti můžete kdykoliv.
Ti lidé, kteří si chtějí užívat možnost předčasného odchodu do důchodu, se musí napřed ujistit, že mají k dispozici stálý proud příjmů anebo našetřeno dost na to, aby jim to vystačilo po následujících x let.
Samozřejmě, nikdo předem netuší, jak dlouho bude žít, ale průměrný věk lidí se stále zvyšuje, takže počítat s tím, že tu budete například v 75 letech, není přehnané.
Na závěr se podívejme 6 kroků, kterými si většina lidí projde během své cesty za dosažením finanční nezávislosti a brzkého odchodu do důchodu:
Pokud nemáte dluhy, můžete první krok rovnou přeskočit a začít na druhém.
Tato cesta se může zdát dlouhá, a obvykle opravdu zabere nějakou tu dobu, ale může se na ni vydat každý člověk, který chce finanční nezávislosti dosáhnout.
Důležité je hlavně se odhodlat a učinit ten tolik potřebný první krok.
Podívejte se na přehled nejlepších možností, kde získáte bonus za založení účtu. Bonus získáte jak…
Zatímco akciové trhy šplhají na rekordní hodnoty, investoři dychtivě sledují, kam zamíří jejich peníze. Většina…
V posledních týdnech se na kryptoměnovém trhu zvyšuje optimismus a investoři sledují, zda Bitcoin a…
Pár dní dozadu jsme byli svědky jedné z nejvýznamnějších politických událostí tohoto roku – amerických…
Čtyřikrát ročně světové společnosti oznamují své hospodářské výsledky a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Nedávno…
Online investiční konference 2024, pořádaná společností XTB, je každoročním lákadlem pro každého, kdo chce mít…