Fingood: průměrný výnos 12,08 % p.a. + nový rating

Crowdfundingová platforma Fingood nově spustila propracovaný rating firem, které přes platformu žádají o financování.

Investorům tak poskytne detailní náhled na finanční situaci jednotlivých společností a umožní jim ještě lépe diverzifikovat své investice.

Kvalita úvěrového portfolia Fingoodu zůstává vysoká, podíl nesplácených úvěrů se drží pod 2 %.

Crowdfundingová platforma Fingood v letošním roce dále rychle roste, objem financovaných úvěrů je oproti loňsku zhruba trojnásobný.

Fingood chce nově ještě detailněji hodnotit kvalitu jednotlivých projektů, spouští proto nové ratingové hodnocení.

Objem nesplácených úvěrů je u nás nižší než v bankách, hluboko pod 2 procenty. Část potenciálních investorů se ale stále bojí alternativních investic, chceme proto ukázat, že naše úvěrová pravidla jsou minimálně stejná, nebo přísnější než v bankách,“ vysvětlil generální ředitel Fingoodu Vít Endler.

 

Rating investiční příležitosti i společnosti

Fingood tak nově hodnotí všechny investiční příležitosti hodnotit podle 12 předem pevně daných kritérií. Investoři se tak mohou v potenciální rizikovosti jednotlivých nabídek snadno a jednoduše orientovat a efektivně tak spravovat své portfolio. „A v neposlední řadě je ratingové hodnocení jednou z podmínek centrální banky pro získání evropské crowdfundingové licence, kterou chceme letos získat,“ vysvětlil důvody pro spuštění ratingu Vít Endler.

Fingood car service partners AAA rating

Pro investory bude nejviditelnějším výsledkem zařazení každého konkrétního projektu i společnosti do jedné z 5 rizikových tříd od nejlepší „AAA“ až po nejhůře hodnocené „C“. „Naším úvěrovým procesem už nyní projde jen zhruba třetina žadatelů. I z toho důvodu držíme vysokou kvalitu úvěrového portfolia, přes 90 % ze současných úvěrů by mělo rating „A“ a vyšší,“ dodal Vít Endler. Naopak v nejnižší kategorii „C“ by skončilo pouze jedno procento z aktuálních úvěrových případů.

Rating portfolia v CZK

Právě raiting společnosti, která za projektem stojí, je unikátností Fingoodu. Na crowdfundingovém poli nenajdete žádnou další společnost nabízející oba ratingy.

 

Transparentnost jako výhoda pro investory

Jedním ze základních principů a odlišností Fingoodu je detailní otevřenost a transparentnost. Fingood pravidelně zveřejňuje skladbu svého úvěrového porfolia, kvalitu zajištění pohledávek i objem nesplácených úvěrů. Ten se dlouhodobě pohybuje pod 2 %, je tak výrazně nižší, než je standard např. v bankovním sektoru.

„Rozhodli, že půjdeme transparentní cestou, která není nejkratší, ale rozhodně je dlouhodobá a férová. Proto také rating firem, který je pro investory zveřejněn a ti tento transparentní přístup oceňují,‘‘ dodává Endler.

Ratingová třída Fingood

Tento přístup oceňuje také rostoucí počet investorů Fingoodu. Přes platformu tak již nyní investuje zhruba 11000 lidí. Jen v prvním čtvrtletí letošního roku přibylo zhruba 2000 nových investorů.

Pro ty je výhodou, že můžou investovat i malé částky a podpořit jimi více různých projektů. Průměrná výše vkladu investora do jednoho projektu se tak pohybuje kolem 22 tisíc korun.

Průměrný roční výnos více než 12%

Fingood počítá s tím, že jeho prostřednictvím letos investoři zainvestují zhruba 1,8 miliardy korun, to je zhruba 3x více než loni.

Průměrný výnos investic dosáhl v letošním 1. čtvrtletí 12,08 %.

Fingood Nuselská AAA rating

Fingood se rovněž připravuje na budoucí expanzi do zahraničí, usiluje o získání evropské crowdfundingové licence od České národní banky. To umožní nabízet investice i mimo české firmy a zároveň budou moci české společnosti podpořit investoři ze zahraničí.