Havarijní pojištění motocyklu: přečtěte si nejdůležitější informace, na co si dát pozor a kde sjednat online havarijní pojištění motorky na nejlepší cenu.
Zakoupení jakéhokoli motocyklu je vždycky skvělá událost, která vám udělá radost. Musíte se však vždy připravit i na skutečnost, že na světě není nic zadarmo, takže koupě motocyklu přináší i nežádoucí vedlejší výdaje, se kterými musíte počítat.
Motorky jsou také jen stroje, které jsou navrženy tak, aby fungovaly, ale nikdo vám nezaručí, že se případným opravám nevyhnete, stejně tak musíte zafinancovat i pravidelné kontroly.
Současně musíte také zajistit pojištění, jež existují dva druhy:
- pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, jinak také řečeno povinné ručení
- a havarijní pojištění
Mezi havarijním a povinným pojištěním existují dva zásadní rozdíly:
- Povinnost – povinné ručení je zákonné pojištění, které musí mít každé motorové vozidlo, které je provozováno na pozemních komunikacích. Souběžně však musí také mít platný velký a malý technický průkaz a přidělené registrační značky na dané vozidlo. Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné, takže si můžete dobrovolně zvolit, zda si ho sjednáte nebo ne. Obě pojištění musí být vždy sjednány papírově, takže mezi vámi a pojišťovnou musí být sepsána pojistná smlouva.
- Způsob krytí – pokud zaviníte dopravní nehodu, tak povinné ručení bude krýt každého poškozené, ať už v rovině majetkové tak i zdravotní. Povinné ručení se vztahuje i na pouhý smyk, kdy třeba jen narazíte někomu do plotu na pozemku. Na druhou stranu havarijní pojištění bude chránit vás. V případě nehody tedy bude z havarijního pojištění zaplacena vaše oprava, odtah a vše ostatní, co máte v pojistné smlouvě sjednáno.
Aby se vám havarijní pojištění motocyklu vyplatilo a neutopili byste v něm zbytečně peníze, musíte si spočítat, kolik vás stála motorka a kolik by stála případná oprava. Jestliže bude oprava vyšší, než pořizovací cena motorky, pak se vám pojištění rozhodně vyplatí.
Nejvážnější nehody se motorkářům stávají na strojích s vyšším obsahem motoru.
Níže si můžete online spočítat nejvýhodnější havarijní pojištění motocyklu.
Kdy si havarijní pojištění motocyklu zajistit
Všeobecně platí, že si řidiči havarijní pojištění nesjednávají z jednoho prostého důvodu – všichni si totiž myslí, že jsou výborní řidiči, a pojištění tak nepotřebují.
Nikdy však nevíte, co se na silnici může stát nebo jakého jiného řidiče potkáte, stačí jen nedopatřením uklouznout na kousku mokré vozovky.
- Nová motorka – jak již bylo zmíněno, u starších motorek se pojištění nevyplatí, pokud si ale zakoupíte zcela novou motorku, jistě pojištění zvažte. Nemusíte ho udržovat aktivní po celou dobu, co je motorka v provozu, postačí jen počátečních 3 – 5 let, kdy je pořizovací cena motorky stále vysoká.
- Časté cestování – je-li motorka v neustálém provozu, jistě si havarijní pojištění také sjednejte, obzvláště v případě, kdy motorku využíváte i v zimním období, dokud nenapadne veliká vrstva sněhu.
Mezi hlavní příčiny nehod patří zejména nepřiměřená rychlost a špatný odhad situace.
Jaký způsob havarijního pojištění motorky sjednat
Celoroční
Pojistka, která je celoroční je jednoznačně nejlepší a nejvyužívanější, protože všem klientům přináší nespočet výhod. Jednou z největších je volnost.
Můžete totiž vyjet na pozemní komunikace kdykoli to počasí dovolí, bez ohledu na roční období.
Zároveň se celoroční havarijní pojištění nijak extrémně cenově neliší od toho sezónního, takže nezaplatíte mnoho navíc, a můžete si vyjíždět bonusy celoročně, i když stojí motorka jen v garáži, což postupem času vede k levnějšímu pojištění.
Sezónní
Pokud jste se rozhodli pro sezónní pojištění, zvolíte si období, od kdy do kdy bude pojistka platná. Mimo tuto dobu nemůžete vyjet na pozemní komunikace.
Jestliže máte motorku uschovanou v garáži, která není u baráku, ale ve volném prostranství, kde není dobře zabezpečená, u některých pojišťoven si k sezónnímu pojištění můžete sjednat ještě pojištění proti krádeži nebo vandalismu.
Jak se stanovuje cena u havarijního pojištění motocyklu
Sjednání havarijního pojištění má v podstatě stejnou strukturu, která je platná nejen pro všechna motorová vozidla, ale také pro porovnání povinného ručení. Pojišťovny se zaměřují na následující:
- Druh motorky – jednoznačně nejdůležitější bývá druh motorky, kterou si pořizujete. Předpokládá se, že si nebudete sjednávat pojištění na babetu, ale pořád je na trhu mnoho dalších druhů motorek, ze kterých můžete vybírat. S druhem také úzce souvisí stáří motocyklu, a také způsob jeho využití.
- Spoluúčast – výše spoluúčasti je částečně volitelná. Většinou mají pojišťovny nastavené minimum, ale ne přímo požadovanou částku. Pokud máte spoluúčast nastavenou vysokou, budete platit měsíčně mnohem méně, ale v případě nehody to bude hodně nepříjemné pro váš rozpočet. Některé společnosti však nabízí možnost „pojistit si spoluúčast“. Měsíčně zaplatíte větší částku, ale spoluúčast nebudete mít při nehodě žádnou.
- Osobní údaje – u všech mladých řidičů, kteří spadají do skupiny rizikových je cena vysoká, proto bývá časté, že si většina nechává pojištění napsat na starší osoby, které mají vyjeté bonusy.
- Pojistná plnění – výše pojistného plnění si vybírejte podle aktivity vaší motorky.
- Asistenční služba – nezbytnou součástí každého pojištění je také asistenční služba při jakékoliv dopravní nehodě.
Jak havarijní pojištění motocyklu sjednat
Při sjednávání pojistky máte prakticky dvě možnosti. Buď budete obcházet pojišťovny a z prospektů zjišťovat, jaké služby vám mohou nabídnou a za jakou cenu.
Druhá alternativa je podstatně jednodušší a příjemnější. Doma si v klidu sednete k počítači, otevřete online kalkulačku a spočítáte si cenu havarijního pojištění na váš motocykl.
Při online sjednání pojistky máte vždy podstatnou procentní slevu. Vždy si ale projděte více možností, které pojišťovny nabízí a neberte první možnost.
Jestliže například jezdíte na motorce závodně nebo si pomocí motocyklu vyděláváte zvolte raději individuální přístup.
Havarijní pojištění se nejčastěji využije při opravě motocyklu po nehodě.
Nejčastější příčiny nehod řidičů na motocyklu jsou:
- nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky
- nezvládnutí řízení vozidla
- nedodržení bezpečné vzdálenosti za vozidlem
- nepřizpůsobení rychlosti vlastnostem vozidla
- řidič se plně nevěnoval řízení vozidla
Mimo havarijní pojištění je vhodné také myslet na životní pojištění. Přečtěte si o životním pojištění, které vrací peníze.