Co je index Euro Stoxx 50, jak funguje, graf a aktuální cena, jak investovat do Euro Stoxx 50, výhody a nevýhody obchodování s indexy – vše najdete zde.
Co byste měli vědět o nejvýznamnějším evropském akciovém indexu Euro Stoxx 50? Index Euro Stoxx 50 obsahuje 50 největších akcií evropského trhu a patří k nejdůležitějším měřítkům rozvoje Eurozóny.
Jeho vznik byl navržen švýcarskou společností Stoxx a obsahuje nadpoloviční většinu tržní kapitalizace trhu Euro Stoxx. Ten obsahuje téměř většinu tržní kapitalizace evropských zemí.
Současná tržní kapitalizace indexu Euro Stoxx 50 činí přibližně 3 miliardy euro. Index Euro Stoxx se odvozuje od 19 regionálních evropských indexů a z hlediska tohoto regionu se jedná o měřítko kapitalizace evropského trhu s nejvyšší vypovídající hodnotou.
To je více než dost důvodů proč byste měli tento index dobře prozkoumat a pochopit, jakými způsoby jej lze obchodovat.
Jde o opravdu důležitý ukazatel pro všechny investory a fondy operující v prostoru evropského trhu. Je také základem velmi zajímavých derivátů.
Například opce a futures na index Euro Stoxx 50, které jsou obchodovány na burze Eurex, patří mezi nejvíce likvidní produkty nejen v Evropě, ale také na světě. Díky tomu se tento index a jeho deriváty stávají často obchodním aktivem i pro mezinárodní investory.
Od samotného indexu Euro Stoxx 50 je odvozeno několik dalších indexů, například Euro Stoxx 50 ex Financials, který neobsahuje společnosti z finančního sektoru a je zároveň jedním z nejlikvidnějších indexů Eurozóny.
Poměrně krkolomná. Jeho provozovatelem i zakladatelem je švýcarská společnost Stoxx Ltd., která jej poprvé kótovala s hodnotou 1 000 bodů v roce 1998. Někdy je tento index nazýván také Dow Jones Euro Stoxx 50.
Zpočátku si index v porovnání s jinými indexy nevedl příliš dobře, investoři jej také tak často nevyhledávali a raději upřednostňovali menší indexy jako například FTSE 100 nebo DAX. Právě ve srovnání s druhým z nich si index Euro Stoxx 50 na počátku své existence příliš dobře nestál.
Hlavní příčinou však byl mimo jiné rozdílný charakter obou indexů. Zatímco index DAX je indexem výkonnostním, to znamená, že do jeho výsledné hodnoty jsou započítávány i dividendy vyplácené společnostmi, které obsahuje, index Euro Stoxx 50 je indexem cenově váženým.
To znamená, že pracuje pouze se změnami cen akcií společností do něho zahrnutých, to znamená, že společnosti s vyšší cenou akcií v něm mají také vyšší váhu. Logicky tak jeho hodnota nemůže růst tak prudce jako je tomu v případě indexu DAX.
Přehlížení indexu Euro Stoxx 50 investory ale skončilo po zavedení eura v roce 2002. Mnozí z nich totiž tehdy pochopili, že index obsahující výhradně akcie Eurozóny by mohl být skvělým měřítkem její výkonnosti.
Předností indexu Euro Stoxx 50 je stabilně rostoucí trend a vysoká volatilita předurčující jej i k riskantnějšímu intradennímu obchodování. Na své si přijdou ale i investoři preferující dlouhodobější obchodní strategie.
Rostoucí trend indexu přerušila snad jen krize v roce 2008, která ovšem negativně zasáhla téměř všechny světové finanční trhy. Po jejím odeznění jakoby index Euro Stoxx 50 nabral druhý dech a opětovně získal růstový trend.
V poslední době se na výkonnosti indexu podepsala zejména některá politická rozhodnutí zemí eurozóny, jako například brexit či německá migrační politika. Nezanedbatelný vliv má samozřejmě také zpomalování francouzského a německého průmyslu.
Jak již bylo řečeno, index obsahuje akcie 50 nejvýkonnějších evropských firem. Jejich složení ale není neměnné, proto se mění i složení indexu Euro Stoxx 50. Každý rok probíhá jeho revize a úprava složení.
Často lze vysledovat korelaci mezi indexy Euro Stoxx 50 a DAX, která vyplývá z toho, že necelá polovina akcií indexu DAX obsahujícího převážně akcie německých firem je zahrnuta i do indexu Euro Stoxx 50.
Kromě německých jsou v indexu Euro Stoxx 50 ale obsaženy také akcie společností ze Španělska, Francie, Itálie či zemí Beneluxu. Namátkově můžeme jmenovat například společnosti jako Siemens, SAP, Unicredit, Total, Airbus, Adidas, Danone či Axa.
Index Euro Stoxx 50 nelze koupit ani prodat samostatně, jde o pouhý instrument vypovídající o úrovni a momentální výkonnosti evropského akciového trhu. Lze jej však obchodovat prostřednictvím jeho derivátových nástrojů, jako například opcí, futures, ETF či CFD.
S jejich pomocí lze spekulovat na růst či pokles hodnoty tohoto indexu. Každému investorovi vyhovuje jiný typ investičního nástroje.
Proto je dobré předtím, než se pustíte do obchodování indexu Euro Stoxx 50 dobře prostudovat všechny možnosti a rozhodnout se pro optimální investiční produkt odpovídající vašim znalostem i objemu finančních prostředků.
Počítejte s tím, že index Euro Stoxx 50 je velmi likvidní, a proto je častým cílem investorů.
Futures je prakticky závazek ke koupi nebo prodeji určitého finančního aktiva, kterým si investor zajišťuje budoucí likviditu pro své transakce. Investicí do futures se zavazujete ke koupi nebo prodeji indexu za předem stanovených cenových podmínek v předem stanovený datum.
Tento druh finančních smluv je uzpůsoben tomu, aby usnadnil obchodování na burzách s futures. Pořídit si můžete futures zajišťující dodávku konkrétního aktiva, například zlata v konkrétní den, případně futures, které lze vypořádat pouze bezhotovostním převodem.
Existují i futures obchodovatelné v hotovosti. Konkrétní volba je na každém individuálním investorovi. Mezi nejčastěji využívané futures na index Euro Stoxx 50 patří Euro Stock 50 Futures se symbolem ESTX50.
Nabízí několik možností z hlediska druhu kontraktu, ale i doby expirace.
Z pohledu investičního začátečníka mohou být futures poměrně rizikové, proto je dobré si dopředu ověřit, zda jejich mechanismu opravdu rozumíte, případně se pro začátek raději zaměřit na jiné typy finančních derivátů navázaných na index Euro Stoxx 50. Například CFD.
CFD (Contract for Difference) je typ finančního kontraktu, který mezi sebou uzavírají broker a investor, případně prodávající a kupující za účelem závazku vyrovnání ceny aktiva v době vstupu do kontraktu a jeho uzavření.
Jestliže je cena aktiva v době výstupu z pozice vyšší než v době, kdy investor do pozice vstupoval, připisuje si investor na své konto zisk, který mu musí broker vyplatit. V opačném případě hradí prodávajícímu vlastní ztrátu.
Klikněte v tabulce na oblíbený index, založte si účet, vložte na něj peníze a začněte obchodovat.
Veřejně obchodovatelné fondy ETF (Exchange-traded Fund) jsou ve většině případech zaměřeny na konkrétní aktivum, jehož vývoj poměrně přesně kopírují.
Vydávají své vlastní veřejně obchodovatelné akcie, které si běžný investor může zakoupit stejně jako akcie společností kótovaných na burze. Při nákupu ETF na index Euro Stoxx 50 investor zjednodušeně řečeno nakupuje akcie všech 50 společností obsažených v indexu.
ETF jsou velice oblíbené zejména u začátečníků, kterým poskytují poměrně stabilní investiční nástroj a možnost ne příliš rizikové diverzifikace jejich portfolia. ETF jsou jako investiční nástroje totiž poměrně stabilní a vykazují rovnoměrný růst bez ohledu na to, jaké je jejich podkladové aktivum.
Známým ETF navázaným na index Euro Stoxx 50 je v SPDR EURO 50. Kromě něho lze investovat do dalších více než 30ti ETF vycházejících z indexu Euro Stoxx 50.
Existuje celá řada brokerů, kteří vám obchodování tohoto indexu umožní. Problém najít toho vašeho tedy mít pravděpodobně nebudete. Při jeho výběru si ale dejte načas a dobře porovnejte nejen výši účtovaných poplatků, ale také možnosti brokera a podmínky, které u něho při obchodování dostanete.
Při finálním rozhodování dejte především na recenze stávajících uživatelů a hodnocení brokera, které si snadno na internetu najdete. Zajímat by vás měla minimální výše vkladu, výše poplatků, reputace brokera, složitost ovládání jeho platformy a další parametry, které jistě samy v průběhu rozhodování vyvstanou.
Zjednodušeně řečeno v obchodních hodinách. Každý finanční nástroj je má jiné a každý broker nabízí jiné možnosti časového rozpětí pro obchodování s konkrétním aktivem. Kromě doby obchodování je potřeba se také zajímat o možnosti využití finanční páky, velikost spreadu a další parametry potenciálních obchodů.
Na vývoj hodnoty indexu Euro Stoxx 50 má vliv celá řada faktorů. Většina z nich se týká dění v Eurozóně, nezanedbatelné jsou ale i ty vznikající mimo ni.
Hlavní vliv na vývoj ceny tohoto indexu mají především makroekonomické informace přicházející z Evropské unie, tedy data o úrovni nezaměstnanosti, výši úrokových sazeb, rozvoji průmyslu a další. Velmi významně hodnotu indexu ovlivňuje také růst 10 největších společností obsažených v indexu.
Nezanedbatelný je stejně jako v případě ostatních indexů vliv případných teroristických akcí a přírodních katastrof vznikajících po celém světě. Specificky evropským faktorem je pak politický vývoj zemí Evropské unie, a především těch tvořících majoritu indexu, tedy Německa a Francie.
Významně vývoj indexu Euro Stoxx 50 ovlivňují také rozhodnutí Evropské centrální banky a jí vyhlášená míra úrokových sazeb či vývoje kurzu eura.
Podívejte se na přehled nejlepších možností, kde získáte bonus za založení účtu. Bonus získáte jak…
Zatímco akciové trhy šplhají na rekordní hodnoty, investoři dychtivě sledují, kam zamíří jejich peníze. Většina…
V posledních týdnech se na kryptoměnovém trhu zvyšuje optimismus a investoři sledují, zda Bitcoin a…
Pár dní dozadu jsme byli svědky jedné z nejvýznamnějších politických událostí tohoto roku – amerických…
Čtyřikrát ročně světové společnosti oznamují své hospodářské výsledky a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Nedávno…
Online investiční konference 2024, pořádaná společností XTB, je každoročním lákadlem pro každého, kdo chce mít…