Co je index S&P 500, jak funguje, graf a aktuální cena, jak investovat do S&P 500, výhody a nevýhody obchodování s indexy – vše najdete zde.
Obsah článku
- Co byste měli vědět o S&P 500 indexu
- Od kdy se počítá historie indexu S&P 500 a jaký byl jeho vývoj?
- Proč byste měli přemýšlet o investici do indexu S&P 500?
- Jak se vyvíjela hodnota indexu S&P 500 v minulosti a jak je na tom aktuálně?
- Graf a aktuální cena indexu S&P
- Jakým způsobem lze index S&P 500 obchodovat?
Co byste měli vědět o S&P 500 indexu
Index S&P 500 je mantrou, kterou mnozí burzovní makléři neustále dokola vzývají. Co se za ní ale skrývá a proč je tak důležitá?
Index S&P 500 je jedním z nejdůležitějších burzovních indexů, který ukazuje výkonnost 500 největších amerických akciových společností, jež jsou obchodovány na burzách NASDAQ a NYSE.
Jelikož jde o opravdu ohromné množství velkých firem, je tento index považován za nejdůležitější ukazatel kondice americké ekonomiky.
Kromě něho se můžete na amerických burzách setkat také s indexy Russel 2000, Dow Jones či technologickým NASDAQ Composite.
Od kdy se počítá historie indexu S&P 500 a jaký byl jeho vývoj?
Existence indexu S&P 500 v podobě, v níž jej známe dnes, se započala teprve v roce 1957. Do té doby obsahoval index mnohem menší množství akciových titulů, konkrétně 90, byl tedy znám pod názvem S&P 90.
I do této podoby se dostával postupně, k rozšíření došlo teprve v roce 1926. Existence tohoto indexu se však počítá již od roku 1923, kdy byl znám pod názvem Composite index a sledoval jen několik akcií.
Název S&P pochází z názvu firmy Standard &Poor provádějící finanční analýzy, jež index spravuje. Tato společnost byla založena již roku 1860.
Již krátce po svém vzniku dosahoval index S&P 500 průměrné roční výnosnosti necelých 10 %, přičemž na výkon indexu má vliv přibližně pouze 10 nejvýkonnějších společností v něm zahrnutých.
Proč byste měli přemýšlet o investici do indexu S&P 500?
Společnosti zahrnuté do indexu S&P 500 jsou vybírány velmi přísně.
Komise, která jej sestavuje stanovila opravdu vysokou laťku a díky tomu se do něho dostanou pouze firmy s vysokou tržní kapitalizací a velkým objemem obchodovaných akcií, v množství alespoň čtvrt miliónu za měsíc.
Podmínkou zahrnutí do indexu je také sídlo v USA a převážná většina akcií musí být veřejně obchodovatelných.
Vzhledem k tomu, že na dvou nejvýznamnějších amerických burzách NYSE a NASDAQ je aktuálně zalistováno více než 6 000 společností, představuje výběr 500 největších z nich asi 10 % těch nejlepších.
Investice do burzovního indexu představuje tu nejbezpečnější variantu pro dlouhodobé investice.
Hodnota indexu reaguje na výkyvy trhu jen velmi pozvolna a s velkou setrvačností, pokles ceny několika málo akcií, může stále znamenat růst ceny indexu.
Konkrétně investice do indexu S&P 500 je doporučován mnoha světovými investory, mezi jinými i Warrenem Buffettem, který jej doporučuje jako jistou investici pro začátečníky či konzervativní investory.
Z dlouhodobého hlediska má index S&P 500 výjimečnou výkonnost.
Průměrné roční výnosy včetně dividend se drží okolo 10 %, což je ve srovnání s většinou akciových titulů opravdu hodně.
Navíc při investici do indexu prostřednictvím ETF vkládáte prostředky prakticky do všech akcií, které fond zahrnuje.
To znamená, že i při nízkých vstupních nákladech velice efektivně diverzifikujete svoje portfolio a významně snižujete riziko investice.
Právě díky ETF mohou do indexů investovat i drobní obchodníci.
Jak se vyvíjela hodnota indexu S&P 500 v minulosti a jak je na tom aktuálně?
Jak již bylo zmíněno, od doby svého vzniku se hodnota indexu S&P 500 každoročně navyšovala. V roce 1982 dosáhla poprvé magické hranice 100 bodů, a dokonce ji i překonala. Překotný růst neustával, až na přelomu tisíciletí dosáhl přes 1 500 bodů.
Americká hypoteční krize v roce 2008 způsobila pokles indexu S&P 500 zhruba o 1 400 bodů. Vzpamatovával se z ní dalších přibližně 5 let, aby v roce 2009 uzavřel na hodnotě 1 115 bodů, která předznamenala postupný návrat na vrchol.
Ten se konal v květnu 2013, kdy hodnota indexu poprvé v historii překonala 1 600 bodů.
Rok 2013 uzavřel index na hodnotě vyšší než 1 800 bodů. Nad hodnotu 2 000 bodů se index dostal zhruba v polovině roku 2014 a v roce 2017 atakoval hranici 2 100 bodů. Od té doby přidává každý rok více než 11 % a každé 2 týdny atakuje rekordní hodnoty.
První tři měsíce roku 2019 přinesly překonání hranice 2 900 bodů, v červenci téhož roku se dokonce dostává na své historické maximum 3 000 bodů. Listopad 2019 přináší překonání hranice 3 100 bodů.
Ještě před vypuknutím koronavirové krize se hodnota indexu pohybuje okolo 3 300 bodů. Jejím vlivem se index S&P 500 dostal až na hodnotu mírně nad 2 200 bodů.
Paradoxní bylo, že v době vyhlášení pandemie 12.3.2020 se index propadl poprvé po 11 letech do ztráty.
K jeho opětovnému návratu pomohly záruky FEDu, který přijal opatření zajišťující podporu americké ekonomiky. Přesto však akciové trhy zůstávají mírně rozpačité zejména z důvodu očekávání dalších restrikcí a nejistot ve světě.
Graf a aktuální cena indexu S&P
Jakým způsobem lze index S&P 500 obchodovat?
Index jako takový není možné obchodovat samostatně, jde pouze o číslo. Indexy je možné obchodovat prostřednictvím derivátů a na ně navázaných produktů.
Nejčastěji jsou za tímto účelem využívány opce, ETF či futures. Existují ale i další možnosti obchodování akciových indexů. Můžete si nakoupit akcie, které index obsahuje.
To je ale poměrně finančně náročná a samozřejmě také pracná varianta.
Pro drobné investory představuje asi nejlepší způsob investice do akciového indexu nákup jeho ETF, díky kterým prakticky v jediné akcii fondu pořídíte hodnotu akcií hned 500 titulů. Máte tedy jistotu, že pokles hodnoty akcií několika společností v indexu nebude znamenat váš totální krach.
1. ETF
Za zkratkou ETF se skrývá burzovně obchodovatelný fond, který funguje tak, že jeho správci nakoupí za peníze investorů akcie kopírující složení konkrétního indexu, v našem případě S&P 500 a poté jen jeho složení přizpůsobují momentálním změnám.
Jestliže se tedy změní složení indexu, správci zařídí také změnu složení fondu. Důležité je, že jestliže se zvedne hodnota indexu například o 5 %, zvedne se také hodnota akcií konkrétního podílového fondu ETF.
To je dobrá zpráva, protože pro zjednodušení stačí, aby investor sledoval pouze aktuální vývoj indexu a ví, jak na tom jsou jeho akcie ve fondu.
Nejjednodušší způsob, jak obchodovat ETF fondu kopírujícího index S&P 500 je prostřednictvím online platformy. Ty v současné době nabízí celá řada brokerů, proto je potřeba důkladně vybírat, komu svěříte svoji důvěru a finanční prostředky.
Pozdější práce v platformě je již velmi jednoduchá, prakticky stačí pouze zvládnout nákup a prodej konkrétního titulu.
Některé z ETF fondů vyplácí svým investorům dividendy, a to buď na pravidelné čtvrtletní či roční bázi anebo k vyplacení dividend dojde až při prodeji ETF. V případě ETF indexu S&P 500 počítejte s poměrně nízkým ročním dividendovým výnosem, který se pohybuje okolo 2 %.
Dobrou zprávou je, že za využívání fondu platí investoři obvykle velmi nízké či žádné poplatky. To je dáno extrémně nízkými náklady na provoz fondu, není potřeba vymýšlet strategie, platit množství analytiků a administrativních pracovníků, kteří by chod fondu prodražili.
Právě v tom spočívá největší výhoda a přednost ETF ve srovnání s podílovými fondy. Čeští investoři ovšem musí počítat s jistým rizikem plynoucím z konverze měny vznikajícím v důsledku toho, že se převážná většina ETF obchoduje v amerických dolarech.
Jak obchodovat index S&P 500 prostřednictvím ETF?
Samozřejmě s využitím online platformy některé brokerské společnosti.
Pro přístup na platformu je potřeba zaregistrovat si obchodní účet. Myslete na to, že údaje vyplněné při registraci budou později ověřovány, proto uvádějte vždy pravdivé informace o sobě. Abyste mohli začít investovat, je potřeba poslat si na obchodní účet peníze.
To lze provést několika způsoby, například bankovním převodem, platební kartou či prostřednictvím moderních online platebních metod, například PayPal.
Jakmile máte prostředky na účtu nastává ten pravý čas pro vzrušující začátek obchodování. Zvolíte množství cenných papírů a kliknete na tlačítko koupit, případně Buy. Počítejte s jednorázovým poplatkem brokerovi za zprostředkování transakce.
Vlastnictví akcií konkrétního ETF pak budete mít rezervováno u brokera až do doby, dokud se je nerozhodnete prodat.
V případě ETF indexu S&P 500 si můžete vybrat, zda investujete do celého indexu nebo si vyberete některý z jeho sektorů, například energetický, finanční či zdravotní.
Na obchodování ETF či indexů není nutné hledat speciálního brokera. Obvykle tuto formu investic nabízí také většina běžných brokerů nabízejících klasické investice do akcií.
Pozor si ale dejte na to, že aktuální zákony Evropské unie nedovolují neprofesionálním investorům obchodování amerických ETF, proto vám zbývá jediná šance, jak index S&P 500 zobchodovat, a to nepřímo prostřednictvím opcí.
2. Futures
Indexy lze obchodovat také prostřednictvím futures, což jsou termínované kontrakty odvozené od konkrétního podkladového aktiva, v našem případě od indexu S&P 500.
Jejich expirace je různá, a právě ta rozhoduje o jejich likviditě. Nejlikvidnější jsou samozřejmě futures kontrakty s nejkratší expirací.
Futures se liší také ve výši marže a dalších vlastnostech. Index S&P 500 můžete obchodovat v tzv. e-mini futures kontraktu, který se ukrývá pod symbolem ES. Při jeho nákupu je nutné zvolit expirační datum, obvykle jde o to nejkratší.
Kromě e-mini futures kontraktu lze index S&P 500 obchodovat také prostřednictvím tzv. velkého futures, jež je obchodován pod zkratkou SPX. Ten sice není ve srovnání s ES investory tak využíván, jeho multiplikátor je ale pětkrát větší.
Oba futures kontrakty na index S&P 500 lze obchodovat také prostřednictvím opcí. Mnohem častěji je ale index S&P 500 obchodován prostřednictvím přímých opcí.
3. CFD
Index S&P 500 lze obchodovat také přes tzv. rozdílové smlouvy neboli kontrakty CFD. Ty jsou vhodné zejména pro vstup do krátkodobých pozic.
Jestliže kupujete CFD kontrakt, nepořizujete si konkrétní akcie, ale jen spekulujete na pokles či nárůst podkladového aktiva, v tomto případě indexu S&P 500, a na to prakticky vsázíte svoje peníze.
Zapomeňte tedy na dividendy, které v některých případech dostanete při investici do ETF a také buďte důkladní při výběru brokera pro tento druh spekulací.
Obchodování CFD je v každém případě krátkodobou záležitostí a rozhodně se nehodí pro dlouhodobé konzervativní investice.
Při obchodování s CFD kontrakty je vaším ziskem rozdíl v hodnotě indexu v době nákupu a prodeje. Počítat ale musíte s poplatky. V každém případě vás čeká jednorázový spread a také poplatek za držení přes noc, tedy mimo obchodní hodiny.
Vyzkoušejte si obchodování s CFD indexy
Klikněte v tabulce na oblíbený index, založte si účet, vložte na něj peníze a začněte obchodovat.
Pokud se rozhodnete k investici do indexu S&P 500 využít např. ETF, představuje toto finanční aktivum poměrně jistou variantu zabezpečení finančních prostředků a obchodní příležitost i pro méně zkušené či konzervativní tradery.
Na atraktivitě mu přidává také fakt, že k investici do něho není potřeba tolik finančních prostředků, začít s tímto typem investic může tedy téměř každý.