Jak investovat do zlata? Kromě akcií, kryptoměn, nemovitostí a dalších v současnosti nejpopulárnějších způsobů investování se nabízí ještě jiná metoda investování, která existuje již dlouho a pravděpodobně ještě dlouho existovat bude.

Je jí investování do zlata, které s sebou přináší řadu potenciálních výhod… aspoň pokud o něm víte co nejvíce a víte, jak postupovat.

Proč investovat do zlata

Ačkoliv světové ekonomiky již nezávisí na zlatu stejným způsobem jako kdysi, zlato je stále vysoce atraktivní investicí.

Důvodem je to, že zlato napříč věky vždy představovalo velmi spolehlivou investici, protože na rozdíl od měn a dalšího majetku zlata existuje omezená dodávka.

(Dodávání zlata pozvolna stoupá, jak se vytěžuje více zlata, ale pouze velmi pomalu.) Díky nedostatku zdrojů zlato nadále slouží jako ochrana vůči inflaci.

Unce zlata v dnešní době dokáže pořídit přibližně stejné množství zboží jako v době před padesáti, sto, dokonce dvě stě lety. To se samozřejmě nedá říct o měně.

Ve skutečnosti to funguje tak, že hodnota zlata zpravidla stoupne ve stejnou dobu, kdy hodnota měny poklesne.

Z tohoto důvodu je zlato alternativní investicí pro investory, kteří se chtějí do určité míry pojistit vůči následkům inflace.

Jak investovat do zlata

Šest běžných způsobů, jak investovat do zlata:

1) ETF 

ETF (Exchange-traded fund) jsou burzovně obchodované fondy. S ETF si nemusíte lámat hlavu s ukládáním skutečného zlata, platit za úložný prostor nebo se bát, že vám zlato někdo ukradne.

Je velmi jednoduché ETF nakoupit a prodat skrze kteréhokoliv slevového makléře.

Další výhodou je, že ETF na zlato jsou fondy spravované odborníky na zlato, což v praxi znamená, že budete mít profesionální vedení vašich investic.

Existují různé typy ETF, ale všechny mají společné to, že zahrnují nakupování podílů vlastnictví zlata.

2) CFD

I s pomocí CFD můžete investovat do zlata. CFD jsou obchodní nástroje, které komukoliv poskytují možnost zapojit se do obchodování – a to s minimálním počátečním kapitálem.

CFD může mít více podkladových aktiv, kromě zlata také měny, akcie a další.

Kontrakty na vyrovnání rozdílu na zlato monitorují cenu zlata, a cílem investorů je vydělat na pohybu cen zlata, což je možné oboje při růstu ceny i jejím poklesu.

Nevýhodou je, že na rozdíl od jiných typů investování danou komoditu nedržíte v osobním vlastnictví, ale jestli chcete začít investovat s nižším kapitálem klidně v rámci několika tisícikorun, tato metoda by vás mohla zaujmout.

Do zlata můžete investovat přes sociální obchodování pomocí kopírování úspěšných obchodníků nebo tohoto evropského brokera.

3) Akcie těžebních společností

Méně přímý způsob, jak investovat do zlata, je skrze těžební společnosti.

Můžete si zakoupit akcie těžebních společností napřímo přes obchodníka s cennými papíry, skrze podílový fond nebo skrze ETF, které se zaměřuje na společnosti těžící drahé kovy.

Tato investice je potenciálně rizikovější, protože se odvíjí od přímého výkonu těžební společnosti, kterou jste si zvolili.

Předtím, než investici učiníte, je tak vhodné prostudovat výsledky těžební společnosti v dlouhodobém horizontu, pokud jsou k dispozici.

Jak investovat do zlata s Portu
Investovat do zlata můžete i s nízkonákladovou automatickou platformou Portu prostřednictvím strategie Zlatý přístav. Přečtěte si více o tom, jak funguje, co stojí a jaké jsou její výhody v této recenzi.

4) Zlaté mince

Pro ty z vás, kdo chtějí zažít úplně jinou investiční zkušenost, se nabízí možnost zakoupit reálné zlato ve formě zlatých mincí.

Proč zrovna zlaté mince? Důvodem je to, že zlaté mince mají o něco nižší riziko likvidity než jiné formy zlata, například zlaté cihly.

5) Zlaté cihly

Na druhou stranu, ačkoliv zlaté cihly mají o něco vyšší riziko likvidity než zlaté mince, neměli byste možnost jejich nákupu zcela zavrhnout.

Pořízení zlatých cihel může být jednodušší než kupovat velké množství zlatých mincí. Nákup proběhne přímočařeji a zlato bude snadnější přechovávat a udržovat si o něm přehled.

Zlaté cihly jsou však především vhodnou investicí z dlouhodobého hlediska, protože je obtížnější je prodat a posílat jako zásilky než mince.

Jestli tedy hledáte typ investice, které se budete moct do budoucna držet, aniž byste ji ihned prodali, zlaté cihly by vám mohly vyhovovat.

Víte, jak investovat do zlata formou spoření do zlata?

 

6) Zlaté certifikáty

Na závěr různých typů investic do zlata tu máme zlaté certifikáty.

Pokud jste se s nimi předtím nesetkali, jedná se o cenné papíry, které mají krytí v podobě zlatého slitku skladovaného v trezoru vydávající společnosti.

Jestliže si chcete zlato vyzvednout, stačí certifikát zrušit. Popřípadě certifikát můžete darovat někomu jinému, a to aniž by bylo nutné zlatý slitek z trezoru odstranit.

Certifikátů můžete vlastnit více, jelikož se každý váže ke konkrétnímu slitku, jehož hmotnost a ryzost je na certifikátu popsána.

Výhodou tohoto typu investice je opět její bezpečnost, jelikož slitek nemusíte schovávat doma a obávat se, že by vám ho mohl někdo ukrást.

Případný výnos z prodeje certifikátu se pak může zvýšit v závislosti na růstu tržní ceny zlata, vyplatí se proto sledovat aktuální hodnotu zlata, pokud máte zájem o pořízení zlatého certifikátu.

Nevýhodou jsou extra poplatky za uskladnění slitku, administrativu a vydání certifikátu, proto jestli vám nevadí zlato případně skladovat doma, mohlo by se vám vyplatit investovat spíše do zlatých cihel či mincí nebo investovat do zlata, které nebudete mít v hmotné podobě, a to formou ETF, CFD či akcií těžebních společností.

 

Co zlaté šperky?

Co naopak investicí není, je investice do zlatých šperků. V jejich případě jde spíše o investici do člověka, jemuž šperk pořídíte.

Na pořízení šperku je uvalena DPH a připlácí se za jeho umělecké zpracování, což je důvod, proč se nejedná o investici v pravém slova smyslu.

 

Jak investovat do zlata aneb co dál?

Popularita různých druhů investic do zlata

Hodí se poznamenat, že zlaté cihly a zlaté mince tvoří přibližně dvě třetiny každoročních investic do zlata a přibližně jednu čtvrtinu světové poptávky po zlatě v posledním desetiletí.

Poptávka po zlatých cihlách a mincích se zvýšila čtyřikrát od počátku tisíciletí, a to ve více územích. Navíc se vyrojily nové trhy, jako Čína, a znovu se dostaly na popředí starší trhy, tj. Evropa.

Oproti tomu ETF a jiné fondy tvoří přibližně třetinu poptávky investic do zlata.

Tyto fondy poprvé odstartovaly v roce 2003 a v současnosti jejich zásobu tvoří tisíce tun zlata náležících investorům sídlících po celém světě.

Jak si zakoupit zlaté mince

Očividně platí, že nemůžete jen tak zaběhnout do supermarketu a nakoupit pytel zlatých mincí. Místo toho se můžete obrátit na internet.

Existuje více stránek (ZDE), kde je relativně snadné nakoupit zlaté mince.

Některé tyto stránky prodávají mince přímo, zatímco jiné poskytují obchodní platformy pro individuální investory.

Obě tyto formy nákupu mají své výhody i nevýhody: obchodní platformy zpravidla nabízejí lepší ceny, protože nepotřebujete prostředníka, ale nakoupit zlato přímo může nabídnout zvýšený dojem bezpečí.

Stejně jako u každého druhu investice je však důležité si udělat pečlivý průzkum, než zakoupíte zlaté mince – některé webové stránky jsou věrohodné, jiné nikoliv.

Použijte hotovost nebo bankovní převod k investici

K pořízení zlata je lepší použít hotovost nebo bankovní převod. Mnoho prodejců zlata nepřijímá kreditní karty kvůli bezpečnosti.

Pokud nemáte dostatečné množství hotovosti, můžete zaplatit formou bankovního převodu, jakmile jste uzavřeli smlouvu.

Porovnejte různé nabídky

Obdobně jako byste chtěli najít ten nejlepší možný nákup u jiného zboží, i u zlata hledejte toho nejlepšího prodejce.

Porovnejte ceny zlata od rozdílných prodejců a vyberte toho, jehož obchodní podmínky vám nejvíce vyhovují.

Při nakupování fyzických kousků zlata pochopitelně nezapomeňte během porovnávání cen jednotlivých prodejců vzít v potaz kromě ceny zlata samotného i náklady za jeho dopravu.

Pěstujte rozmanité portfolio

Již jsme toto pravidlo zdůraznili v předchozích článcích, ale je důležité zmínit jej znovu – v případě investic se vyplatí pěstovat rozmanité portfolio zahrnující různé typy investic.

Názory na to, jakou část vašeho portfolia by mělo tvořit zlato, se pochopitelně liší, ale někteří odborníci tvrdí, že byste do zlata neměli investovat víc než dvacet procent svých finančních prostředků určených pro investice.

Záleží případ od případu, zlato ovšem zpravidla tvoří pouze malou část investorova celkového jmění.

Pokud máte větší množství financí, pravidlo dvaceti procent funguje dobře, jestliže ale začínáte s menší částkou, investujte do zlata raději pouze tři až deset procent vašich financí.

Investice do zlata se může zpočátku jevit jako komplikovaná, ale budete-li postupovat s rozvahou, uvidíte, že jde o vhodný způsob, jak si rozšířit své investiční portfolio.

 

Hledáte možnosti, kam investovat?

Podívejte se na ty nejlepší investiční příležitosti v tomto roce, které vydělávají peníze.
Podívat
Redakce

Nejnovější články

Nejlepší bonusy za založení účtu [listopad 2024]

Podívejte se na přehled nejlepších možností, kde získáte bonus za založení účtu. Bonus získáte jak…

23 hodin před

Warren Buffett vs. trhy: Proč investiční legenda hromadí hotovost?

Zatímco akciové trhy šplhají na rekordní hodnoty, investoři dychtivě sledují, kam zamíří jejich peníze. Většina…

3 dny před

Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?

V posledních týdnech se na kryptoměnovém trhu zvyšuje optimismus a investoři sledují, zda Bitcoin a…

6 dny před

Jak S&P 500, Bitcoin a Tesla reagují na Trumpův návrat

Pár dní dozadu jsme byli svědky jedné z nejvýznamnějších politických událostí tohoto roku – amerických…

1 týdnem před

Povídání o trzích: Jak technologičtí giganti zvládli výsledkovou sezónu a co nás čeká?

Čtyřikrát ročně světové společnosti oznamují své hospodářské výsledky a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Nedávno…

2 týdny před

Největší investiční trendy roku 2024: Co odhalí Online investiční konference?

Online investiční konference 2024, pořádaná společností XTB, je každoročním lákadlem pro každého, kdo chce mít…

2 týdny před