Variant, jak obchodovat s ropou je několik. Můžete k ní přistoupit jako ke komoditě a obchodovat se surovou ropou nebo ji začlenit do svých CFD obchodů.
Ale zřejmě nejběžnějším způsobem obchodování s ropou pro drobné investory stále bude nákup a prodej akcií těžařských společností.
Díky tomu, že se ropa využívá v mnoha průmyslových odvětvích a její zásoby nejsou neomezené, ovlivňují její cenové výkyvy světovou ekonomiku velmi výrazně.
Právě trh s ropou se hýbe nejrychleji a ovlivní jej i sebemenší náznak nestability. Tato situace sebou samozřejmě přináší i velké množství obchodních příležitostí, které můžete využít, dokážete-li je rozpoznat.
Mezi největší světové producenty ropy patří Spojené státy americké, organizace OPEC, Saúdská Arábie, Irán a země Skandinávie.
V rámci obchodování se můžete setkat se 2 typy ropy: ropa Brent a ropa WTI. V čem se liší?
Ropa Brent pochází ze Severního moře, jejími producenty jsou tedy země Skandinávie a díky svým vlastnostem je označována za ropu sladkou (má nízký obsah síry) a lehkou (není tak hustá).
Ropa WTI (West Texas Intermediate) pochází z USA a ve srování s ropou OPECU je také lehká a sladká.
Ropa WTI byla nejprve dražší než ropa Brent, protože je kvalitnější, teprve s rozšířením moderních vrtných souprav v USA se ropa WTI stala levnější. A s tím se také USA staly méně závislými na dovozu ropy.
Ceny obou typů ropy spolu obvykle velmi silně korelují, korelační koeficient se dlouhodobě drží dokonce na hodnotě 0,99, což značí extrémní vzájemnou závislost.
V současné době se téměř 2/3 kontraktů s ropou týkají ropy Brent.
Zajímavé je, že oba typy ropy se obchodují na jiných komoditních burzách. WTI je obchodována na CME (Chicago Mercantile Exchange) a ropa Brent na ICE (Intercontinental Exchange).
Jestliže byste rádi začali s obchodováním s ropou, máte několik možností. Tím, který vypadá na první pohled jednoduše, ale je paradoxně nejkomplikovanější, je fyzický nákup barelů.
Možná si říkáte, proč ne. Uskladnit pár barelů ropy na chatu není zas tak špatný způsob, jak obchodovat s ropou. Ale ono nejde jen o pár barelů.
Těžařské a důlní společnosti ropu prodávají v minimálním množství jednoho lotu, což představuje 1 000 barelů. To už jen tak někde neuskladníte. O možnosti dopravy ani nemluvě.
Fyzický obchod s barely ropy je pro drobného tradera prakticky nereálný. Tento způsob obchodu se týká spíše zpracovatelů černého zlata.
Mnohem efektivněji lze ropu obchodovat prostřednictvím futures kontraktů, přičemž nejlikvidnějším z nich je kontrakt na ropu WTI na burze v New Yorku.
Ropu lze obchodovat také prostřednictvím CFD kontraktů (contract for difference – kontrakt na vyrovnání rozdílů), díky nimž můžete potencionálně vydělat na růstu, ale i poklesu ceny ropy, a opcí. Ty bývají obvykle ale vázány na futures.
Futures kontrakty na ropu jsou v podstatě dohodou i koupi či prodeji konkrétního množství barelů ropy za předem dojednanou cenu v konkrétní den.
Drobní investoři tento způsob obchodu využívají především pro spekulaci na růst nebo pokles ceny, kontrakt obvykle před vypršením prodlouží nebo ukončí, rozhodně nedochází k tomu, že by barely ropy fyzicky koupili.
Hledáte-li jeden z nejvhodnějších způsobů pro drobné spekulanty, jak obchodovat s ropou, je to právě tento.
Další možností, jak investovat do ropy, je pořízení akcií některých společností, které svůj byznys postavili na ropě. Například rafinérií, hledačů ropy, stavitelů ropných plošin, provozovatelů sítí čerpacích stanic a dalších.
Největší ropné podniky na světě jsou součástí tak zvané velké šestky, což je gigant složený ze 6 nejvýznamnějších společností majících co dočinění s ropou, který má pod palce celý řetězec činností spojených s ropou, od jejího vyhledávání, přes zpracování, až po prodej.
Do velké šestky patří americký ExxonMobil a Chevron, francouzský Total, britský BP a holandsko-britský Royal Dutch. Právě akcie těchto společností by vás měly zajímat, myslíte-li to s ropou vážně.
Na cenu ropy má vliv především poměr mezi nabídkou a poptávkou. Ten může být ovlivněn jakýmkoliv druhem ekonomických, ale i společenských zpráv. Například lze předpokládat, že napětí na Blízkém Východě ovlivní objem těžby a poptávka po ropě poroste na úkor její nabídky.
Jaké faktory tedy nejčastěji způsobují výkyvy cen na trzích s ropou?
Obchodování s ropou je výjimečnou příležitostí k potencionálnímu zisku. Víte-li jak obchodovat s ropou, můžete na ní potencionálně vydělat téměř za každé tržní situace.
Rostoucí volatilita energetického komoditního sektoru navíc dovoluje prosadit se silným trendům, které mohou vést k dlouhodobě stabilním výnosům v rámci krátkodobých i dlouhodobých investičních strategií.
Většina začátečníků nedokáže plně využít potenciál trhu s ropou, protože nezná jeho typické projevy a neví, na jaké nástrahy si dát pozor. Předtím než se pustíte do obchodování s ropou, byste si měli ujasnit, do jakého ropného produktu chcete investovat.
A následně se zaměřit na získávání informací o tom, čím je řízena nabídka a poptávka konkrétního trhu a pochopit technické ukazatele plynoucí z grafů.
77 % účtů retailových investorů přichází o peníze při obchodování CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých peněz.
1. Pochopte chování velkých hráčů na trhu
Například na trzích s futures kontrakty mají největší vliv profesionální tradeři, kteří vyrovnávají poptávku a nabídku a fondy, které se naopak snaží krátkodobě či dlouhodobě spekulovat na změnu.
Drobní investoři nehrají v klidných dobách příliš velkou roli. Jejich vliv je například ve srovnání s trhy s drahými kovy nebo akciemi téměř zanedbatelný.
Vliv malých hráčů ale roste v období prudce rostoucích trendů ceny ropy, které přitahují velké množství drobných traderů, jejichž obchody mohou v součtu trh výrazně ovlivnit.
2. Zjistěte si předem, co obvykle rozhýbe trh s ropou
Stejně jako ostatní komodity, i cena surové ropy je řízena nabídkou a poptávkou. Nabídka převažující nad poptávkou nutí obchodníky k tomu, aby své kontrakty prodávali za nižší ceny, zatímco rostoucí poptávku za současného snížení nabídky, dovoluje prodávat dráž.
Ropa reaguje prudce na geopolitické dění. Například pandemie koronaviru Covid19 způsobila zpomalení ekonomik na celém světě. OPEC a jeho spojenci se dohodli na výjimečném přerušení produkce ropy, aby stabilizovali její cenu.
Ta ale spadla na svá dvacetiletá minima. Jak vidno pochopení trhu s ropou je jedním z nejtěžších kroků k jejímu úspěšnému obchodování.
3. Rozhodněte se, zda budete obchodovat WTI nebo ropu Brent a svého rozhodnutí se držte
Přestože ceny obou typů ropy spolu úzce korelují, je ropa Brent přesnějším ukazatelem celosvětového cenového trendu a na trzích je obchodována více, i když ji v roce 2017 předstihla ropa WTI.
Ceny obou typů ropy se rozdělily v roce 2010, kdy klesla cena ropy WTI díky lepší technologii těžby. Zároveň došlo k poklesu těžby ropy Brent.
4. Naučte se číst v grafech zobrazujících dlouhodobé trendy, poradí vám, jak obchodovat s ropou
Například cena surové ropy WTI vzrostla po 2. světové válce a držela se okolo $ 20 za barel až do let, kdy členové Organizace arabských zemí vyvážejících ropu vyhlásili ropné embargo zaměřené na národy označené jako podporovatele Izraele v období jomkipurské války.
Mezi ně patřily samozřejmě i Spojené státy americké. Cena WTI ropy se tehdy vyšplhala až na úroveň okolo $ 120 za barel.
Následoval vyrovnávací pokles a očekávalo se, co s cenou ropy provede vstup do nového tisíciletí. Již v roce 1999 nasadila ropa silný růstový trend, který kulminoval v roce 2008 na historickém maximu téměř $ 158 za barel. Poté cena klesala a koncem roku 2017 se ustálila na hodnotě okolo $ 55 za barel.
Před počátkem pandemie koronaviru se ropa obchodovala za $ 51 za barel. Covid19 stlačil cenu ropy až na hranici $ 8 za barel, koncem května 2020 se však již cena srovnala na více než $ 34 za barel.
Chápat dlouhodobé grafy znamená pochopit, co majoritně ovlivňuje trh s ropou.
5. Najděte své místo na trhu
Například futures kontrakty na WTI na New York Mercantile Exchange (NYMEX) jsou vysoce likvidní, představují však poměrně rizikovou investici kvůli minimálnímu kontraktu ve velikosti 1000 barelů a minimálnímu kolísání ceny za barel na úrovni setin dolarů.
Na NYMEX existují desítky dalších typů energetických kontraktů, které však přitahují spíše velké hráče, ale jen málo drobných traderů. Ty mohou ropu obchodovat nejlépe prostřednictvím akcií.
Průměrný denní objem obchodů na akciových trzích souvisejících s ropou se pohybuje v řádech desítek milionů dolarů, možnosti jsou tedy poměrně vysoké.
Úspěšné obchodování na komoditních, akciových i derivátových trzích s ropou vyžaduje stejně jako v případech jiných trhů s finančními aktivy obrovský soubor znalostí a zkušeností, který nezískáte během několika dní.
Chcete-li obchodovat s futures kontrakty na ropu, musíte nejprve pochopit, co má vliv na změnu ceny ropy, jak na ni reagují velcí tržní hráči, jak se historicky vyvíjela cena ropy a jako jsou fyzické i obchodní rozdíly mezi jednotlivými typy ropy.
Bez rizika si alespoň část těchto dovedností, můžete osvojit v rámci demo účtu, který si můžete otevřít u některého z důvěryhodných brokerů.
Obchodování nanečisto vám pomůže ověřit si své předpoklady a strategie, neznamená to ale, že lze natrénovat úplně všechno. Celou řadu znalostí musíte získat také studiem strategií zkušených obchodníků a odborných publikací.
Podívejte se na přehled nejlepších možností, kde získáte bonus za založení účtu. Bonus získáte jak…
Zatímco akciové trhy šplhají na rekordní hodnoty, investoři dychtivě sledují, kam zamíří jejich peníze. Většina…
V posledních týdnech se na kryptoměnovém trhu zvyšuje optimismus a investoři sledují, zda Bitcoin a…
Pár dní dozadu jsme byli svědky jedné z nejvýznamnějších politických událostí tohoto roku – amerických…
Čtyřikrát ročně světové společnosti oznamují své hospodářské výsledky a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Nedávno…
Online investiční konference 2024, pořádaná společností XTB, je každoročním lákadlem pro každého, kdo chce mít…