Jak prodat nemovitost rychle a za vyšší cenu [2024]

Jak prodat nemovitost? Při prodeji nemovitosti má člověk na výběr z několika možností, jak postupovat. Záleží nejenom na typu nemovitosti, ale také na lokalitě, kde prodáváte, a samozřejmě na tom, kolik peněz chcete případně ušetřit.

V zásadě však existují dva základní typy prodeje nemovitosti: s realitní kanceláří nebo bez ní, tedy na vlastní pěst. Níže najdete tip na službu díky níž bez problémů prodáte nemovitost.

Také v článku najdete odkaz na vyplnění kupní smlouvy na nemovitost.

 

Jak a proč prodávat nemovitost za pomoci makléřů?

Jestli se na trhu s nemovitostmi pohybujete již delší dobu, možná jste přesvědčení, že pomoc realitních makléřů nepotřebujete a nemovitost zvládnete hravě prodat sami. Většina lidí se však této činnosti nevěnuje často, a spolupráce s odborníkem jim tak jedině prospěje.

 

Jak prodat nemovitost: Výhody prodeje přes makléře

Realitní makléř vám totiž může v mnoha ohledech prospět, zejména jestli vás ovlivňuje některý z následujících faktorů:

 

1) Máte příliš mnoho práce

Prodat dům či byt rozhodně není nic jednoduchého a kolikrát může jít o práci na plný úvazek. Na to pochopitelně nemá každý člověk čas.

Uvažte – musíte komunikovat se zájemci o nákup, domlouvat a realizovat prohlídky nemovitosti, zvládat detaily smlouvy, udržovat nemovitost v dobrém a čistém stavu atd.

Pokud zároveň do toho například chodíte do práce a staráte se o rodinu, prodej se rázem stává obtížným úkolem.

Kdežto prací realitního makléře je starat se právě o tyto záležitosti, které pro vás představují námahu navíc. Navíc v případě, že nejde o nováčka, daný realitní makléř pravděpodobně pomohl prodat již celou řadu nemovitostí, a velmi dobře tak ví, co dělá.

Zkušenosti z praxe ničím nenahradíte, i kdybyste nakrásně přečetli stovky knih o prodeji nemovitostí a zhlédli ještě více dokumentů na toto téma.

 

2) Potřebujete odborníka

Tento bod do určité míry souvisí s předchozím. Realitní makléři mají kontakty a vědomosti, které laik postrádá. Nejenže vám pomohou s uzavřením co nejlepší smlouvy, ale také vás zbaví nutnosti potýkat se s právnickým žargonem.

Výhodou rovněž je, že mají přístup ke zdrojům, k nimž běžný člověk zpravidla nepronikne, a mohou vaši nemovitost úspěšně inzerovat a prodat ji tak mnohem rychleji, než kdybyste se o to pokoušeli sami.

 

3) Hodil by se vám odhad ceny

Někdy není lehké stanovit, na kolik přesně vaše nemovitost vychází, jaká je její hodnota. Tuto skutečnost je ovšem důležité znát, nechcete se přece nechat ošidit.

Realitní makléř dokáže mnohem přesněji určit, za kolik pravděpodobně zvládnete nemovitost prodat a jaká cena by v jejím případě už působila přemrštěně a nevzbudila by zájem nakupujících.

Důvod pro to je ten, že nejenže má předchozí zkušenosti s prodejem, ale také mnohem lépe zná situaci na trhu a za kolik se prodávají nemovitosti obdobné velikosti a umístěné ve stejné lokalitě jako ta vaše.

 

4) Chcete více peněz

Jak prodat nemovitost za více? Statistiky v tomto případě hovoří jasně.

Studie z roku 2017 ukázala, že nemovitosti prodávané bez asistence realitních makléřů vynášejí jejich majitelům přibližně o třicet procent méně, než kdyby spolupracovali s makléři.

Jestli jste tedy svou nemovitost renovovali, chcete si zajistit větší množství peněz za prodej a netrávit starostmi okolo něj veškerý volný čas, makléř vám může jedině pomoct.

S touto službou můžete z prodeje nemovitosti získat o 5-9% více.

 

Chci prodat byt aneb jak a proč prodávat nemovitost sami

Samozřejmě, někdy se ocitnete v situaci, kdy pro vás může být výhodnější nemovitost zkusit prodat na vlastní pěst. To platí zejména v několika následujících případech.

 

Jak prodat nemovitost: Výhody prodeje na vlastní pěst

1) Víte, co děláte… nebo to ví někdo z rodiny

Pokud vy nebo někdo z vašich blízkých pracuje jako realitní makléř či již úspěšně prodal více nemovitostí, jednoduše jestliže máte k dispozici potřebné znalosti, ať už z první ruky nebo zprostředkované, můžete je využít a obejít se bez realitního makléře.

2) Chcete ušetřit peníze

Služby realitního makléře něco stojí, někdy až šest procent z výsledné částky.

Jestli tedy válčíte s penězi a víte, že z libovolného důvodu budete potřebovat každičkou korunu z prodeje nemovitosti, obejít makléře se vám v tomto případě může vyplatit.

Někdy ale budete muset zaplatit určitý poplatek realitnímu makléři nakupujícího, na to pozor!

3) Máte potřebné množství materiálů

Svůj dům nebo byt jste nafotili, uklidili a upravili tak, aby vyhlížel reprezentativně, a nyní jste připraveni inzerát uveřejnit na relevantních webových stránkách.

V dnešní době naštěstí existuje spousta možností, jak dát světu najevo, že prodáváte nemovitost, a svým inzerátem zaujmout ty správné lidi.

Vyžaduje to pochopitelně průzkum z vaší strany, ale snaha v tomto případě často nese ovoce.

4) Uděláte potřebný průzkum sami

Studovali jste trh s nemovitostmi, máte představu, kolik za váš dům či byt žádat, a máte potřebné množství času? Nebojte se tedy pustit do prodeje nemovitosti na vlastní pěst.

Přinejhorším, kdybyste později seznali, že na to nestačíte, vždy se můžete na realitního makléře obrátit dodatečně.

Pochopitelně, než učiníte finální rozhodnutí, můžete si dát čas na rozmyšlenou, poradit se s blízkými a s přáteli a třeba i zajít na odbornou konzultaci, než dospějete k závěru, že buď zvolíte služby realitního makléře anebo se nemovitost pokusíte prodat samostatně.

Dobrá zpráva je, že pokud se rozhodnete spolupracovat s makléřem, máte na výběr ze spousty lidí pracujících v tomto oboru a můžete si tak vybrat odborníka, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Tip jak prodat nemovitost a získat o 5 až 9% vyšší cenu
Férový přístup a nabídky nejlepších makléřů nabízí například tento nezávislý srovnávač makléřů FérMakléři. Služba je nezávislá a neplatíte za ni žádné poplatky.

Jak prodat nemovitost s makléřem a co přesně realitní makléř dělá?

Možná stále váháte, jakou cestu zvolit, protože si nejste úplně jistí, co přesně realitní makléř dělá, jakým stylem pracuje.

Každý realitní makléř je trochu jiný, ale dobrého makléře byste měli poznat podle toho, že má následující vlastnosti. Výborně zná místní zákony ohledně prodávání a nakupování nemovitosti.

Ideálně se specializuje na určitou zeměpisnou oblast, pokud možno takovou, v níž se nachází i váš dům či byt, který chcete prodat.

Realitní makléř by měl mít povědomí o současných trendech na místním trhu s nemovitostmi a vědět, v jakých cenových rozmezích se obvykle pohybují nemovitosti srovnatelné s tou vaší.

Tím však práce realitního makléře nekončí – ba naopak, teprve začíná! Realitní makléř následně slouží jako prostředník mezi dvěma stranami – prodejcem a nákupčím nemovitosti.

V případě prodeje realitní makléři usilují o to nemovitost zviditelnit a prodat za co nejlepší cenu a s co nejlepšími podmínkami pro vlastníka nemovitosti, tedy vás.

Jako odměnu za jejich služby si realitní makléři účtují procento z finální ceny prodeje nemovitosti.

Jak prodat nemovitost jako třeba byt nebo pozemek?

Jakmile jste si ujasnili, jestli budete při prodeji spolupracovat s realitním makléřem nebo nikoliv, je načase soustředit se na další krok. A tím je otázka, jaký typ nemovitosti prodáváte.

Nejčastějším případem je prodej buď domu, obvykle pak rodinného.

Tím však výčet nemovitostí nekončí a v případě rozdílných typů se musí, pochopitelně, při prodeji postupovat odlišnými způsoby.

Podívejme se proto společně na několik dalších typů nemovitostí, s nimiž byste se mohli při prodeji střetnout.

 

Jak prodat pozemek?

Při prodeji pozemku je nesmírně důležité předem určit několik podstatných faktorů. Jde především o stav pozemku a tržní poptávku.

Jak prodat pozemek? Pro úspěšný prodej byste měli být schopní poskytnout detailní popis daného pozemku. Například jeho velikost, zdali je na něm možné stavět, aktuální stav, a podobně.

Stejně jako u prodeje domu platí, že byste pozemek před reprezentací potenciálním zájemcům měli co nejlépe upravit (tedy například posekat trávu a uklidit nepořádek).

Samozřejmě nezapomeňte v případě uzavření prodeje pozměnit údaje na katastru nemovitostí a nechat si zhotovit patřičné předávací protokoly, aby vše bylo řádně technicky i právně ošetřeno.

 

Jak prodat byt?

Prodej bytu je mnohem častějším případem než u pozemku. To ho však nečiní o nic méně komplikovaným, aspoň v případě, že jste prodej nemovitosti doposud nepodnikali.

V současné době, kdy ceny na trhu s nemovitostmi stoupají vzhůru, jsou lidé často více ochotni investovat do bytů než do domů, to kvůli větší cenové dostupnosti. Přesto je nutné postupovat chytře.

Jak prodat byt? Zásadním krokem je stanovit odpovídající cenu, ani příliš nízkou či přehnaně vysokou.

Obecným pravidlem je, že pokud se vám do sedmi dnů neozve žádný zájemce, pravděpodobně za byt žádáte příliš mnoho peněz.

Cenu určuje mnoho různých faktorů, namátkou například lokalita bytu (byty ve větších městech jsou pochopitelně žádanější), jeho velikost, stav, stáří, na kterém patře je, a další. Zamyslete se pečlivě nad podobou inzerátu, než ho uveřejníte.

Nechte vyhotovit kvalitní fotografie zobrazující uklizené místnosti, které zdůrazní především dominanty a výhody vašeho bytu.

A počítejte s tím, že i po prodeji bytu bude chvíli trvat, než peníze za něj doputují k vám na účet, neboť je pravděpodobně obdržíte až po podepsání kupní smlouvy a přepsání bytu na nového majitele v katastru nemovitostí.

 

Jak prodat byt s hypotékou?

Ne vždy je situace ideální, a někdy nastane případ, kdy musíte prodat byt, na který je doposud uzavřená hypotéka.

Jak prodat byt s hypotékou? V obdobné situaci se vyloženě doporučuje spolupracovat s realitním makléřem, který je na takovéto prodeje zvyklý a pomůže vám vyřešit všechny sounáležitosti.

Jak prodat nemovitost rychle (klíče k bytu)

Velkou roli zde hraje podrobná kupní smlouva, která by měla obsahovat všechny detaily o hypotéce. Někdy je možné dohodnout se s kupujícím na převzetí vaší hypotéky.

K tomu dochází zejména v případě, že by si hodlal vzít hypotéku tak jako tak, a podmínky vaší stávající hypotéky jsou pro něj příznivější než nové nabídky.

Vy si tak jen dejte pozor, abyste vše vyřídili s bankou a nezapomeňte si zjistit, jestli nebudete nuceni platit poplatek za předčasné ukončení hypotéky z vaší strany.

Tento poplatek není radno podceňovat, neboť může činit až desítky tisíc korun. V zásadě nicméně platí, že princip prodeje bytu s hypotékou je obdobný jako u bytu, na který hypotéka uzavřena nebyla či je již splacena.

O detailech se pro jistotu poraďte se svým makléřem (můžete využít i tuto fungující službu nezávislého výběru makléřů), aby na vás v průběhu prodeje nečekalo náhlé a nemilé překvapení.

 

Daň z prodeje bytu: kdy ji nemusíte platit?

Dalším potenciálním nemilým překvapením, na které byste neměli zapomenout, je daň z prodeje bytu.

Tu neplatíte jen v následujících případech: nemovitost vlastníte alespoň pět let nebo v ní žijete aspoň dva roky.

Platit nemusíte ani v případě prodeje členských práv družstva k nemovitosti, anebo když částku za prodej bytu do jednoho roku použijete k pořízení nového bydlení.

Konečně jste zbaveni povinnosti platit, jestliže prodáváte dědictví po blízké rodině, ideálně takové, která danou nemovitost držela ve vlastnictví aspoň již zmíněných pět let.

A samozřejmě, daň nemusíte platit v případě, pokud nákupní cena bytu převyšuje jeho pozdější prodejní cenu.

Jestliže se dani z prodeje nemovitosti nedokážete vyhnout, pak jste ovšem povinni příjem z prodeje bytu uvést na daňovém přiznání a zdanit, tradičně do konce března následujícího kalendářního roku.

 

Jak postupovat při prodeji nemovitosti?

Kromě výše zmíněných věcí, jako propagace nemovitosti při prodeji, a domluva s realitním makléřem, je důležité vzít v potaz několik dalších podstatných kroků.

Jestliže se chystáte prodat váš dům či byt, nezapomínejte na katastr nemovitostí, který v převodu majetku bude hrát výraznou roli.

Jak tedy postupovat při prodeji nemovitosti? Ještě před samotným inzerováním nemovitosti mějte po ruce všechny patřičné dokumenty, jako je například vlastnický list nebo snímek z katastrální mapy.

Kupní smlouva na nemovitost

Nechte si zhotovit kupní smlouvu, která zahrne všechny důležité detaily, včetně podmínek převodu peněz (smlouvu vytvoříte zde).

Nebojte se poradit s právníkem v případě, že nemáte patřičné znalosti. Po podpisu smlouvy oslovte katastr nemovitostí, který vám i kupujícímu následně pošle kupní smlouvy s vyznačením nabytí právní moci.

A jestli se vás to týká, nezapomeňte zaplatit daň z příjmu.

 

Daň z převodu nemovitosti

Jen pro zajímavost, daň z převodu nemovitosti byla zrušena v roce 2020.

 

Kupní smlouva na nemovitost (vzor k vyplnění zde)

Nyní již byste měli vědět většinu základních informací o prodeji nemovitosti a se zbytkem se nebojte kdykoliv obrátit na poradce nebo realitního makléře!

Hodně zdaru s prodejem vaší nemovitosti, a jestliže by vás zajímala možná podoba kupní smlouvy, můžete se na ni podívat zde.