Jak pronajmout byt? Máte byt na investici, dostali jste jej darem, nabyli ho v dědictví nebo se zkrátka jen stěhujete do většího a rozhodli jste se využít současný byt na pronájem?
Pronajmout byt se dá dnes mnoha způsoby
Každý z nich má své výhody, ale také nevýhody. Proto v článku rozepíšeme ty nejvyužívanější možnosti a u každé z ní vysvětlíme, jak funguje, co od ní očekávat a právě zmiňované výhody či nevýhody, pokud se rozhodnete pronajmout byt právě touto variantou.
Asi tím nejběžnějším způsobem, jak pronajmout byt, je pronájem vlastními silami.
Jak na to? Uděláte několik fotografií bytu, vytvoříte krátký popisek a umístíte inzerát na internetové inzertní portály, realitní servery nebo třeba vývěsky v lokálních obchodních domech.
Můžete také zkusit oslovit své blízké okolí a vzhledem k tomu, že je v současné době jedna z největších poptávek po pronájmech, zejména bytů 1+1 a 2+1, dost možná najdete nájemníka velice brzy.
V ideálním případě s ním ihned sepíšete nájemní smlouvu, převedete na něj část energií a od dalšího měsíce již dostáváte smluvené nájemné.
Zní to vcelku jednoduše ovšem nenechte se zmýlit. Z vlastních zkušeností víme, že najít nájemce není složité, ale najít solidního nájemce již může být oříšek.
V mnoha případech totiž ani kamarádi a známí nemusí být spolehlivým nájemníkem a majitelé, kteří pronajímají byt bez prostředníka mají ve většině případech mizivé možnosti, jak si nájemníka prověřit.
Doporučujeme si vždy vyžádat od možných zájemců, i když se jedná o osobu vám blízkou, minimálně:
Ani to však nemusí zaručit, že s nájemcem nebudou v budoucnu problémy.
Víte však alespoň to, že není ve finančních problémech v době, kdy mu byt pronajímáte. Nájemní smlouvu uzavřete vždy na dobu určitou, maximálně 1 rok s možným prodloužením pokud si s nájemníkem budete rozumět a nebudou s ním problémy.
Níže uvádíme výhody a nevýhody pronájmu bytu vlastními silami bez prostředníka.
Dalším způsobem, jak pronajmout byt, je pronájem bytu za pomocí realitní kanceláře či makléře.
Jak pronajmout byt s prostředníkem? V tomto případě stačí zajít do realitní kanceláře, sepsat s makléřem smlouvu o zprostředkování nájemníka a poté se dostavit na domluvené schůzky kvůli podpisu rezervační, případně nájemní smlouvy.
Zkušený realitní makléř by měl poté zařídit veškeré úkony, počínaje zpracováním inzerce, přes prověření zájemců o váš byt a následnou přípravou nutné smluvní dokumentace.
Vy se tedy nemusíte prakticky o nic starat.
Podstatná část realitních makléřů si bere provizi za zprostředkování od zájemce o byt, to však nemusí být pravidlem. Mnohdy tedy za sehnání nájemníka nemusíte platit vůbec nic a makléř se o to postará za vás.
Buďte však vždy obezřetní právě při výběru makléře. V dnešní době jich je na trhu spousta a jen hrstka z nich dělá svoji práci profesionálně a na vysoké úrovni. Vždy si proto makléře prověřte, zjistěte si jeho reference, zkontrolujte kvalitu jeho práce a realizované zakázky a až poté mu svěřte byt k pronájmu.
Další variantou, jak pronajmout byt, je pronájem bytu specializované společnosti, která byt dále podnajímá.
V praxi to funguje tak, že vy sepíšete klasickou nájemní smlouvu se specializovanou společností a udělíte jí právo váš byt dále podnajímat. Společnost vám poté posílá dohodnutý a garantovaný nájem každý měsíc, a to bez ohledu na to, zda je váš byt aktuálně pronajat, nebo ne.
Tyto typy společností také ručí za to, že ve vašem bytě budou bydlet pouze solidní zájemci.
Společnost vám totiž ve většině případů garantuje, že byt bude předaný v takovém stavu, jako když jste ji byt pronajímali s přihlédnutím k běžnému opotřebení. Z toho důvodu si také společnosti zájemce o pronájem pečlivě prověřují. Mají velice dobře právně ošetřené podnájemní smlouvy a veškeré škody v plné výši naúčtují přímo podnájemníkovi.
Zní to vše trochu jako pohádka, má to ale i jeden háček. Společnost vám samozřejmě za nájem nemovitosti nezaplatí tržní nájemné.
Jejich provoz je totiž financován právě rozdílem mezi nájmem a podnájmem. Pokud je tržní cena podnájmů v dané lokalitě za byt 2+1 například 10.000 Kč měsíčně, společnost vám za byt nabídne třeba jen 7.500 Kč za měsíc. Další nevýhodou je také to, že většina těchto společností působí zejména ve větších městech jako je například Praha, Brno nebo Ostrava.
Pokud však žijete ve větším městě a nejde vám primárně o velikost příjmu, ale spíše o jeho pravidelnost a garanci, že váš byt zůstane v pořádku po celou dobu nájmu, jistě se jedná o velice zajímavou variantu.
Airbnb zejména v posledních letech nabývá stále více na své popularitě. A to jak ze strany uživatelů, tak se strany pronajímatelů.
Tento typ pronájmu bytu se však od ostatních trochu liší, a to jak délkou pronájmu, tak hlavně možným příjmem z něj.
Zatímco ve všech výše zmiňovaných způsobech se jedná především o dlouhodobé pronájmy, Airbnb je zaměřeno hlavně (ale nejen) na pronájmy krátkodobé.
Jak pronajmout byt přes Airbnb? Funguje to podobně jako v prvním případě. Pořídíte fotografie svého bytu a přímo v platformě Airbnb zpracujete text s popisem vašeho bytu, domu či chalupy. Uvedete vybavení a můžete napsat také něco o okolí, kde se vaše nemovitost nachází.
Je dobré psát vše minimálně také v anglickém jazyce. Airbnb je totiž mezinárodní platforma a v mnoha případech ji využívají právě cizinci, pokud se rozhodnou někam cestovat. Na webu společnosti totiž stačí zadat místo plánovaného pobytu, počet osob a termín.
Platforma vyhledá právě pronajímateli nabízené byty, jednotlivé pokoje, domy a další možnosti pobytu. Můžete si vše jednoduše vyfiltrovat podle ceny i možnosti vybavení tak, jak potřebujete.
Vzhledem k popularitě této služby zde naleznete i bydlení v menších městech či vesnicích napříč celým světem.
A vy toho můžete být součástí. Pokud tedy máte volný byt, dům nebo samostatnou místnost, můžete zde umístit svůj inzerát. Když někdo bude shánět bydlení ve vaší lokalitě a bude mu vyhovovat právě vaše nabídka, přes portál zadá objednávku a vám se po schválení přičtou peníze na účet. Je to tedy vcelku jednoduché.
Vzhledem k tomu, že z krátkodobých pronájmů lze dosáhnout až několikanásobných příjmů oproti dlouhodobým pronájmům, je tato varianta nejvíce vhodná pro lidi, kteří se chtějí živit právě pronajímáním bytů.
Za jedinou větší nevýhodu této varianty pronajímaní bytu považujeme starosti s přípravou bytu pro nové zákazníky a případnou administrativou. Je totiž nutné vždy uklidit a připravit pro další zájemce tak, aby byli spokojení a obdrželi jste od nich kladné reference. Ty totiž zvyšují důvěryhodnost vašeho inzerátu a díky nim můžete být konkurenceschopnější vůči dalším nabídkám ve vašem okolí.
Jak jste se mohli sami přesvědčit způsobů, jak pronajmout byt, je spousta. Neexistuje žádná ideální varianta, jak to udělat. Vše je především o vás a o tom, jaké jsou vaše preference.
Pokud chcete byt pronajmout za co nejvyšší cenu, ale zároveň nechcete věnovat pronajímání příliš mnoho času, nejlepší se zdá být pronájem bytu vlastními silami bez prostředníka nebo za pomocí realitní kanceláře.
Jestli je váš byt ve větším městě a jde vám primárně o pravidelný příjem a solidní nájemníky, aby vám byt zůstal ideálně v takovém stavu, jako když jste ho pronajímali určitě neprohloupíte s využitím specializované společnosti.
Když se však chcete pronajímáním živit, baví vás to a nevadí vám obětovat tomu více času, nejvýhodnější je pronájem přes Airbnb (hlavně v turisticky navštěvovaných městech a lokalitách).
TIP: Uvažujete-li raději místo pronájmu bytu o jeho prodeji, přečtěte si nejdříve tento článek.
Podívejte se na přehled nejlepších možností, kde získáte bonus za založení účtu. Bonus získáte jak…
Zatímco akciové trhy šplhají na rekordní hodnoty, investoři dychtivě sledují, kam zamíří jejich peníze. Většina…
V posledních týdnech se na kryptoměnovém trhu zvyšuje optimismus a investoři sledují, zda Bitcoin a…
Pár dní dozadu jsme byli svědky jedné z nejvýznamnějších politických událostí tohoto roku – amerických…
Čtyřikrát ročně světové společnosti oznamují své hospodářské výsledky a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Nedávno…
Online investiční konference 2024, pořádaná společností XTB, je každoročním lákadlem pro každého, kdo chce mít…