Jak se naučit šetřit? Jestli si chcete lépe vést po finanční stránce, potřebujete více peněz. A ty lze získat dvěma nejčastějšími způsoby: tím, že začnete vydělávat větší množství peněz nebo začnete lépe šetřit peníze, které již máte k dispozici.
Abyste se však naučili chytře šetřit, je třeba si napřed uvědomit několik základních pravd a osvojit některé nezbytné vlastnosti a schopnosti.
Jednou z nejdůležitějších finančních schopností, kterou se můžete naučit, je vyhledávat výhodné nabídky. To však zahrnuje více, než si občas prohlédnout zlevněné zboží ve vašem oblíbeném obchodě.
Zkušený hledač bude znát nejlepší čas, kdy nakupovat v rozdílných obchodech, jak co nejlépe využívat kupóny a slevy a také nejlepší místa, kde je sehnat v prvé řadě. Najde si čas na to, aby vyhledal online e-shopy a místní obchody, které nabízejí nejvýhodnější ceny.
A v poslední řadě nezapomene na to, že se kolikrát vyplatí utratit více za zboží, které vydrží déle a ušetří tak peníze z dlouhodobého hlediska. Porovnejte například boty za tři tisíce, které vám vydrží pět let, s botami za tisícovku, které budete muset každý rok nahradit novými.
Sbírání kupónů je samostatná schopnost oddělená od hledání výhodných nabídek. Vyžaduje pravidelnou snahu a soustředění. Když budete kupóny sbírat usilovně, můžete výrazně snížit částku, kterou platíte za každodenní i méně časté nákupy.
Najděte aplikaci nebo bankovní účet, který vám pomůže začít spořit. Některé aplikace a typy bankovních účtů jsou navrženy tak, že vám každý měsíc automaticky umožní převést určitou částku do samostatného spořicího účtu. Také můžete vyzkoušet tuto službu, která vám pokaždé vrátí peníze z každého online nákupu zpět a která funguje v mnoha eshopech.
Jak se naučit šetřit, když se chcete bavit? Nebojte se využít volné vstupy do muzeí, parků, galerií a dalších, abyste ušetřili na zábavě. A především se poohlédněte, jestli nemáte nárok na určitou slevu.
Nejčastější v České republice jsou slevy pro děti, studenty, seniory a zdravotně znevýhodněné lidi, takže jestli náležíte do některé z těchto skupin, můžete na vstupenkách do kin, zábavních parků a na koncerty či divadelní představení ušetřit nemálo peněz.
Naučit se, jak zvládat své finanční povinnosti, vám rovněž ušetří peníze. Pomůže vám to vyhnout se placení zbytečných úroků na dluh na kreditní kartě, vyhnout se extra bankovním poplatkům navíc, a navrch rozumně investovat, což v budoucnu může vést k vybudování bohatství. Naučit se porozumět právním a finančním dokumentům vám navíc pomůže určit, jestli opravdu uzavíráte tu nejlepší dohodu (například na hypotéku) nebo si zakládáte ten nejlepší spořicí účet.
Také můžete využít peněžního bonusu, který nabízí banky a jiné společnosti za založení účtu.
Přečtěte si, jak získat třeba 500 Kč zdarma zde.
S učením, jak se naučit šetřit, ještě nekončíme. Ve správě financí je důležité rozumět investování a principům jeho fungování. To vám umožní být aktivní ohledně vaší penze a celkové investiční strategie. Také vám pomůže vědět, kdy byste si měli dělat starosti o výkyvy na trhu.
Jakmile začnete investovat, budete schopní ušetřit peníze tím, že zakoupíte akcie od makléřské firmy, která má nízké obchodní poplatky.
Poraďte se však s finančním poradcem, který vám pomůže naplánovat vaše dlouhodobé spořící a investiční strategie, abyste se tak mohli do penze odebrat včas. A samozřejmě si zapamatujte, že jádro investování spočívá v dlouhodobém růstu, takže vyžaduje trpělivost.
Další možností je využít možnosti nástrojů automatického investování, které vše dělají za vás nebo investice do půjček P2B.
Jak se naučit šetřit? Všichni dobře víme, že se nám daří mnohem víc, když máme cíl, za nímž si můžeme jít. A to funguje i v oblasti šetření peněz. Než tedy začnete, představte si svůj cíl, kterého chcete dosáhnout. Ať už je jím koupě nového domu nebo bytu, dovolená v zahraničí nebo nové auto či lístek na koncert vaší oblíbené kapely.
Bez ohledu na podobu cíle, mít ho jasně stanovený vám pomůže i nadále šetřit peníze a zabrání vám v tom je utrácet někde jinde, protože si sami uvědomíte, že byste se tím vzdálili od svého vytouženého cíle.
Ačkoliv vám to tak někdy může připadat, zejména v temnějších okamžicích vašeho života, nejste jediný člověk, který se kdy snažil ušetřit peníze a třeba s tím i ze začátku válčil. Podobnou cestou si prošly tisíce lidí a někteří z nich se o ni nebáli podělit s ostatními.
Jestli tedy chcete načerpat inspiraci a dodat si trochu optimismu a povzbuzení (kterých, přiznejme si to, není nikdy dost), najděte si autobiografie lidí, kteří se z chudoby vyškrábali k bohatství a přečtěte si, jak to udělali. Třeba z jejich vzpomínek a zkušeností načerpáte užitečné rady. A koneckonců – když to zvládli oni, proč ne i vy?
Jedním z užitečných nastavení vašeho uvažování, které vám pomůže, jak se naučit šetřit, je pravidlo 80/20. Toto pravidlo, jinak také známé jako Paretův princip, sděluje, že osmdesát procent vašich výsledků je důsledkem dvaceti procent vaší snahy. Jakmile jste si této skutečnosti vědomi, uvidíte, jak se ve vašem životě objevuje znovu a znovu.
Abychom uvedli příklad, podívejte se například na nedávné účtenky z obchodů s potravinami a pravděpodobně zjistíte, že přibližně osmdesát procent celkové ceny pochází z pouhých dvaceti procent položek, které jste zakoupili.
Na ještě větším měřítku pak nejspíš odhalíte, že osmdesát procent vašeho rozpočtu utrácíte na stále ty samé věci, a to pořád dokola. Zatímco dvacet procent toho, co utratíte, padne na jednorázové nákupy, jako například kelímek kávy z automatu.
V čem tedy spočívá princip tohoto pravidla? Klíčem k šetření peněz není soustředit se na oněch dvacet procent, ale zbývajících osmdesát. Podívejte se blíže na věci, které zabírají osmdesát procent vašeho rozpočtu, ty útraty, které podnikáte pravidelně.
Najděte mezi nimi nějaké ceny, které by bylo možné úplně zrušit? Můžete něco z toho dostat levněji? A proč vlastně pořád pořizujete to samé? Podobný náhled na vaše návyky v utrácení vám poskytne mnohem komplexnější obrázek na to, jak rozumně či naopak nerozumně zacházíte s penězi, a od toho se následně můžete posunout dál.
Některé věci mají pevně stanovenou cenu (například potraviny v supermarketu), s níž už nic neuděláte. V jiných oblastech vašeho života ale to, kolik utratíte, závisí na vašich vyjednávacích schopnostech.
Skvělou strategií pro vyjednávání cen, kterou by všichni lidé měli začít neprodleně praktikovat, je získat minimálně tři rozdílné nabídky od tří různých dodavatelů, než učiníte rozhodnutí ohledně jakéhokoliv většího nákupu.
To se týká například výběru poskytovatele internetu, kabelové televize, auta, pojištění, založení bankovního účtu, zřízení hypotéky a mnoha dalších věcí, s nimiž se spousta lidí pravidelně střetává.
Významnou položkou také bývá účet za telefon, který si snadno snížíte na tomto webu a získáte lepší cenu než s vaším stávajícím tarifem.
Jestli tuto strategii budete důsledně praktikovat, máte takřka zaručeno, že na větších investicích ušetříte peníze. Pamatujte si, že každý chce s vámi udělat obchod, ale vy musíte být schopní jim předložit důvod, proč by vám měli nabídnout lepší cenu.
Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je obchodním zástupcům sdělit, že se zajímáte o nabídky i jiných dodavatelů a plánujete si vybrat toho nejlepšího dostupného (protože se snažíte ušetřit peníze).
To většinu dodavatelů přiměje k tomu, aby vám předložili nabídku, která se vyrovná konkurenci nebo ji předčí, čímž vás chtějí přesvědčit, abyste obchod uzavřeli právě s nimi.
Přečtěte si zbývající tipy, jak se naučit šetřit.
Pokud jste si vyhlédli online kurz nebo nástroj, který vás zaujal, ale nedokážete se smířit s dodatečnými výdaji, které byste museli vynaložit, abyste ho zakoupili, nabízí se jednoduché řešení. Ušetřete peníze tak, že najdete kamaráda, který daný produkt nebo kurz již využívá a domluvte se, že s vámi bude sdílet cenu.
Ať už jde o program jako Adobe Creative Suite nebo jakýkoliv jiný nástroj, který by mohl představovat významný přínos pro váš podnik či kariéru, toto je skvělý způsob, jak ušetřit peníze.
Jednoduše sdílejte své přihlašovací údaje s tím druhým člověkem a oba dostanete přístup k těm stejným materiálům, ale za poloviční cenu.
Tato strategie funguje do jisté míry i v reálném životě, kdy se takto například můžete rozdělit o členství v posilovně, na pohybovém kurzu nebo klidně své rodině půjčovat knihy z knihovny, aniž by si v ní museli zřizovat dodatečný účet a utrácet peníze navíc, když vy už účet máte a knihy můžete půjčovat i pro ně.
Jak se naučit šetřit? Tento tip je poměrně jednoduchý. Jestli máte nějaké položky, které používáte pravidelně, zjistěte, jestli by je nešlo nakoupit ve velkém množství a dostat množstevní slevu od místního dodavatele.
Často zjistíte, že v případě nákupu ve velkém dostanete mnohem lepší cenu za jeden kus. Navíc se nebudete muset bát, že vám dané zboží (například toaletní papír) v dohledné době dojde, díky čemuž snadno ušetříte peníze na nezbytných věcech v horizontu několika týdnů či měsíců.
Další nápady, jak ušetřit najdete zde.
Nejsou to peníze, které jsou vaším nejlepším zdrojem jakožto podnikatele, nýbrž čas.
Pokud chcete ušetřit peníze a vybudovat si co nejrychleji jmění, tak se musíte smířit se skutečností, že většina toho, co děláte, je ztráta vašeho drahocenného času. Času, který byste mohli strávit tím, že dostanete více zakázek a klientů, získáte užitečné kontakty nebo se naučíte nové prodejní dovednosti.
Většina lidí se snaží ušetřit peníze tím, že omezí své výdaje, ať už to znamená, že si upřou drobné radosti života nebo dělají více běžných prací sami. A v některých případech to můžete fungovat, ale jestli se chcete zaměřit na ten velký obrázek a chcete vydělat víc peněz, nejenom je ušetřit, měli byste zkusit zvolit jiný postup.
Uveďme příklad. Těch pár hodin, které jste strávili tím, že jste se učili vyčistit ucpaný odpad, vám možná ušetřilo několik stovek za opraváře. Ale kolik peněz byste si mohli vydělat, kdybyste tu dobu místo toho strávili prací na svém podnikání?
Jako podnikatel byste se měli zaměřit ne na to, kolik peněz můžete ušetřit obětováním svého času, ale na to, kolik peněz můžete vydělat.
Přečtěte si zde, jak zvýšit tok peněz pomocí pasivního příjmu.
Podívejte se na přehled nejlepších možností, kde získáte bonus za založení účtu. Bonus získáte jak…
Zatímco akciové trhy šplhají na rekordní hodnoty, investoři dychtivě sledují, kam zamíří jejich peníze. Většina…
V posledních týdnech se na kryptoměnovém trhu zvyšuje optimismus a investoři sledují, zda Bitcoin a…
Pár dní dozadu jsme byli svědky jedné z nejvýznamnějších politických událostí tohoto roku – amerických…
Čtyřikrát ročně světové společnosti oznamují své hospodářské výsledky a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Nedávno…
Online investiční konference 2024, pořádaná společností XTB, je každoročním lákadlem pro každého, kdo chce mít…