Hádáte se s partnerem ohledně vašich společných financí? Vyzkoušejte následující tipy, jak ukončit finanční boje jednou provždy!
Jakmile jste jednou v páru nebo v manželském svazku, způsob, jakým zacházíte s financemi, se pravděpodobně změní.
Ve společné domácnosti zákonitě nastanou chvíle, kdy se budete rozcházet ohledně správy vašich společných financí, buď kvůli rozdílným názorům na to, jak společně peníze spravovat, nebo kvůli odlišnému pohledu na vaše finanční cíle a výhledy do budoucna.
Postupujte podle těchto pěti kroků, abyste tak přestali bojovat o peníze a vyhnuli se finančním problémům, které mohou vést k rozchodu nebo rozvodu.
Pamatujte, že pokud se vyskytnou větší problémy, jako je například gamblerství, opakované impulzivní koupě, nebo dokonce závislost na nakupování, je potřeba vyhledat odbornou pomoc v podobě psychologa a popřípadě také zvážit manželskou poradnu, kde vám pomohou tyto problémy aktivně řešit.
Podle jakých pravidel se tedy při správě společných financí v rámci jedné domácnosti řídit?
Tipy, jak se přestat hádat s partnerem o penězích
1) Vyslechněte vašeho partnera
Pokud se některému z vás nedaří dodržovat předem stanovený rozpočet, je načase sednout si a zjistit, proč vám rozpočet nefunguje, a začít vytvářet jasný plán, jak se do rozpočtu vejít.
Může se stát, že náš rozpočet prostě není realistický – v tom případě je potřeba ho přehodnotit.
Vždy byste s partnerem měli hovořit o nejlepším způsobu, jak sestavit rozpočet, včetně toho, kolik peněz přidělit na základní potraviny, stravování v restauracích, kulturní vyžití apod.
Nezapomeňte na vytvoření solidní finanční rezervy, která je základem každé finančně odpovědné domácnosti.
Skvělým způsobem, jak udržet zdravé a ekonomicky vyvážené manželství, je zahrnout do vašeho rozpočtu také určitý obnos peněz, který může každý z partnerů utratit bez otázek ze strany protějšku, a vyhnout se tak následným výčitkám.
Měli byste se také shodnout, jak řešit další problémy, které se mohou objevit, například neočekávané výdaje – jako jsou opravy automobilu nebo domu, či co dělat, když vás vaše rodina/přátelé požádají o peníze.
2) Dohodněte se na větších nákupech
Co se týče větších společných nákupů – jako je nákup nového auta nebo zaplacení dovolené, je důležité „být zajedno“. Nicméně to může být obtížné.
Je možné, že jeden z vás bude mít pocit, že se nejedná o nezbytnou položku ve vašem rozpočtu, nebo bude naopak chtít investovat do dražší varianty.
Zkuste se řídit pravidlem, že dokud se na nákupu nedohodnete oba dva, nemělo by k němu dojít.
Pokud máte námitky, zeptejte se sami sebe proč. Nejste schopni za nákup zaplatit v hotovosti a máte strach z půjček? Chcete jen celkově utratit méně peněz?
Věnujte čas vzájemnému vysvětlování a naslouchání, dokud nebudete schopni vyřešit vaše spory.
Některé páry si také často stanoví limit výdajů, a pokud je potenciálně nějaký nákup dražší než stanovený limit, nejprve se poradí se svou drahou polovičkou.
3) Přemýšlejte o vaší finanční budoucnosti
Pokud jeden z partnerů jednoduše nevidí potřebu starat se o odchod do důchodu nebo o koupi vlastního bydlení, může to být frustrující pro druhého v páru, který je větším plánovačem.
Pokud jste ten z páru, který se více trápí vaší finanční budoucností, možná budete muset začít tím, že se partnera začnete ptát na konkrétní otázky týkající se vašich finančních cílů, jako je koupě domu, životní pojištění nebo penzijní spoření.
Někteří lidé nejsou plánovači, ale jakmile si uvědomí, že rozpočet jim pomůže dosáhnout určitých finančních cílů, jsou ochotnější začít pracovat na společném rozpočtu.
Můžete se pokusit dostat vašeho zdráhajícího se partnera na stejnou loď tím, že mu jasně vysvětlíte vaše důvody a budete argumentovat, proč je společné plánování vaší finanční budoucnosti tak důležité.
4) Buďte na stejné lodi
Pokud chcete přestat s partnerem bojovat ohledně vašich společných financí, je důležité naladit se na stejnou vlnu.
Ať už je vaším primárním finančním cílem splácet dluh, financovat vysokoškolské vzdělání vašeho dítěte nebo se držet realistického rozpočtu, je zásadní sdělit vašemu partnerovi, co je pro vás z finančního hlediska prioritou.
Můžete například vysvětlit, jak velkou hodnotu jste přisoudili jeho ochotě pracovat na rozpočtu. Alternativně se ujistěte, že znáte finanční cíle vašeho partnera a prioritou je také práce na nich.
Jakmile táhnete za jeden provaz, možná vás překvapí, o kolik snazší je najednou správa společných financí a o kolik lépe můžete vy a váš partner diskutovat o všech věcech souvisejících s penězi.
Jen si dejte pozor, aby se z diskusí o rozpočtu nestala otravná zasedání podobná nudným poradám v práci.
5) Udělejte ze zodpovědnosti společnou prioritu
Jednou z klíčových věcí pro správu společných peněz bez zbytečných bojů je zajištění způsobu, jak nést zodpovědnost – a to jak vůči vašemu rozpočtu, tak vůči sobě navzájem.
Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je použít některou z mobilních aplikací, kterou můžete synchronizovat s telefonem vašeho partnera.
Chovat se zodpovědně je klíčem k bezproblémovému řízení vašich společných financí.