Jak se stát investorem? Dobrá zpráva je, že pokud chce člověk pracovat na rozšíření svého majetku a stát se za tímto účelem investorem, nepotřebuje k tomu příliš mnoho věcí.
Mezi základní požadavky patří ochota učit se nové věci a (leckdy drobný) kapitál do začátku.
Pochopitelně platí, že některá doporučení a kroky vám vstup do světa investování výrazně usnadní a pomohou vám se vyvarovat začátečnických chyb, kterých by se méně zkušení investoři mohli snadno dopustit.
Jak se stát investorem
1) Pochopte základní principy investování
Stejně jako by člověk nevzal náhodně do ruky štětec a nenakreslil ihned mistrovské dílo anebo se nepokoušel na klavír napoprvé zahrát složitou sonátu, investování se je nutné rovněž naučit.
Některé základy jsou tak důležité, že se bez nich budoucí investor neobejde.
Měli byste například mít přehled o tom, na jakém principu funguje trh s akciemi.
Jako investor se sice můžete spolehnout na jiné lidi a využívat za účelem investování jejich služby, ale čím více budete této branži rozumět, tím větší máte šanci, že se i se svými případnými poradci budete schopní bez problémů domluvit na dalším postupu.
2) Určete míru vašeho zapojení
Když už je řeč o případných poradcích, investování není dráha pro osamocené lidi. Pokud to aspoň tak nechcete. Můžete se snadno zaregistrovat na portálech, které pomáhají lidem investovat.
Některé z nich jako počáteční vklad vyžadují vyšší částku, některé relativně nízkou, takže to své by si měl najít každý bez ohledu na dostupné finanční prostředky.
Tyto portály mají výhodu, že investice nemusíte kontrolovat každý den a aktivně s nimi manipulovat, jestliže to vaše časové možnosti nedovolují anebo o to jednoduše nemáte zájem.
Místo toho necháte spravování vašich investicí v rukou odborníků.
Pokud si zvolíte tento přístup, bohatě vám postačí tok investic a jejich vývoj monitorovat jednou za čas.
Dejme tomu jednou za měsíc nebo klidně za čtvrt roku, pokud budete s investováním spokojení.
Na druhé straně, jestliže se rozhodnete vše podniknout na vlastní pěst, sice vám to zabere mnohem více času, ale aspoň se sami detailněji dozvíte, jak investiční trh funguje.
3) Identifikujte svou investiční strategii
Identifikovat vaši investiční strategii možná zní složitě, ale opak je pravdou. Co se po vás v tomto bodě chce, je sednout si a zamyslet se nad tím, jaké jsou vaše cíle, když dojde na investování.
Co od investování očekáváte – relativně rychlý příjem nebo postupné budování vašeho jmění?
A jste například schopní a ochotní tolerovat výkyvy hodnot akcií, aniž by vám to způsobilo příliš mnoho stresu a neklidný spánek?
Když budete vědět, jaký typ investora chcete být a jaké jsou vaše cíle, snáz budete dělat správná rozhodnutí odpovídající vašim plánům.
Jde rovněž o skvělý způsob, jak se vyhnout instinktivním, ale leckdy unáhleným reakcím na krizové situace, například když poklesne hodnota akcií.
Někdy je lepší krizi vyčkat a počítat s investováním jako maratonem, nikoliv sprintem.
4) Vybudujte své portfolio
Když dojde na investování, opakovaně lidé skloňují jediné slovo – diverzifikace. A z dobrého důvodu.
Bez vybudování portfolia se žádný investor neobdejte, a kvalitní portfolio se nejlépe tvoří tak, že ho sestavíte z více různých typů investic.
Existují například investice do nemovitostí, P2P půjček, startupů, kryptoměn, zlata a dalších drahých kovů, a mnoho dalších.
Proč je ale diverzifikace portfolia tak důležitá? Čím rozmanitější bude, tím snáz unese výkyvy na trhu.
Pokud si jedna oblast portfolia v libovolném období nepovede dobře a její hodnota poklesne, ostatní oblasti ztrátu vyrovnají, protože je nepravděpodobné, že by utrpěly snížení hodnoty ve stejnou dobu.
5) Nezapomeňte investovat
Člověk si může vytvořit sebelepší vizi portfolia a ujasnit si své investiční cíle – ale dokud skutečně neinvestuje, zůstává pouze u prázdných slov a budoucích plánů.
Proto je důležité udělat ten obávaný první krok a podniknout první investici.
Dobrá zpráva je, že jakmile se jednou do světa investování vrhnete, ten zbytek se budete učit relativně rychle – podle toho, kolik času a námahy ovládnutí investování budete ochotní věnovat.
- Portu – automatizovaná investiční platforma, kde se postarají o vaše investice.
- Ronda Invest – platforma pro investice do úvěrů zajištěných bonitními nemovitostmi s výnosem až 9 % p.a.
6) Spravujte své portfolio
Jak jsme si již řekli výše, investování je mnohdy během na dlouhou trať a učinění počátečních investicí je pouhý začátek.
I nadále je nutné investiční portfolio spravovat a udržovat si přehled o vývoji na trhu, zejména pokud se o své portfolio staráte sami a nepřenecháváte ho péči odborníků.
To jsou tedy základní kroky, které by měl budoucí investor podniknout.
Nyní se podívejme na tři specifičtější tipy, které vám mohou přijít vhod.
I. Zacházejte se svými penězi jako s mýdlem
Cože? Možná si říkáte. Divná myšlenka, ale dává smysl. Eugene Fama, ekonom a odborník v oblasti financí, jednou prohlásil:
„Vaše peníze jsou jako mýdlo. Čím více s nimi manipulujete, tím méně máte.“
Jinými slovy, například přesouvat peníze z jednoho investičního portálu na druhý a kupovat akcie či je prodávat v tu nejméně vhodnou chvíli, není nikdy dobrý nápad.
Výzkum trhu prokázal, že průměrní investoři si vedou hůře, zejména když si špatně načasují jednotlivé investiční kroky.
Proto je lepší peníze přesouvat pouze v rámci předem pečlivě navrženého investičního plánu a nereagovat tak na náhlé pohotovosti a krize. Méně je jednoduše mnohdy více.
II. Vzdělávejte se i v knihách, nejenom na internetu
Internet je ohromnou studnicí informací a možností, ale někdy může být až příliš ohromující.
Je možné na něm najít mnoho poučných textů o investování, ale stejně tak by člověk neměl podceňovat sílu knih na toto téma.
Mnohdy je píšou lidé, kteří sami s investováním mají bohaté zkušenosti a obdobnou nebo stejnou cestičku, jako se plánujete vydat, již prošlapali před vámi.
Nemusíte se řídit dle každého jejich slova, pochopitelně – jednoduše si z každé publikace takříkajíc vyzobejte to nejlepší, co se vztahuje na vaši situaci, a zbytek informací nechte ležet ladem.
III. Buďte si vědomi toho, kdo jsou vaši skuteční (ne)přátelé
Stejně jako v každé oblasti života, i v investování by si člověk měl dát pozor na falešné přátele, jejichž zájmy mohou stát v opozici vůči vašim.
Stejně tak si pečlivě promýšlejte každou radu ohledně investování, kterou od rodiny a přátel dostanete.
Mohou to nastokrát zamýšlet dobře, ale co fungovalo pro někoho jiného, nemusí vždycky fungovat pro vás.
Hodí se také poznamenat, že mnohdy je člověk sám sobě největším nepřítelem a nevědomky sabotuje svou šanci na úspěch.
Pokud jste například ten typ investora, který preferuje pomalé, ale souvislé budování jmění, nenechte se strhnout aktuálními trendy a možností nabytí krátkodobých zisků.
Za tu míra rizika a nervozity, kterou by vám investiční strategie odporující vaší osobnosti přinesla, žádný potenciální zisk nestojí.
Raději pokračujte v tom, co jste si předem vytyčili a co odpovídá vašemu charakteru.
To neznamená, že investor časem nemůže zvolit jinou strategii, ale vždy by mělo jít o promyšlený krok a nikoliv náhlou a impulzivní změnu.