JAK INVESTOVAT PENÍZE

Jak vydělat na burze: 12 rad, které musíte znát

Jak vydělat na burze? Přečtěte si tyto důležité rady, se kterými na burze vyděláte.

Obchodování na burze je jedním z nejoblíbenějších způsobů vydělávání peněz a jejich investice.

Nejde o jednoduchou činnost, správná strategie vyžaduje, abyste obchodu věnovali nemálo času nebo si na něj někoho najali, ale výsledky mohou stát za to a mnohonásobně vám vrátit vaše původní investice.

To, jak vydělat na burze, je otázka, kterou si klade mnoho lidí, zejména těch, kteří s obchodováním na burze začali nedávno anebo uvažují, že by se do něj pustili, ale doposud tak neučinili.

Je nutné poznamenat, že nic vám nezaručí stoprocentní úspěch, ale existují metody a doporučení, které zvýší pravděpodobnost, že se vám obchodování na burze bude dařit.

Podívejme se společně na některé z těchto základních metod.

 

12 rad, jak vydělat na burze

 

1) Mějte k dispozici dostatek informací

Základním pravidlem je, že pokud nejste dostatečně obeznámeni se společností, jejíž akcie kupujete, vaše šance na úspěch se výrazně snižují.

Ideální variantou je investovat v to, co již znáte. Anebo si vynahraďte čas, který potřebujete, abyste se o potenciálně zajímavé společnosti dozvěděli více informací.

Provést patřičný výzkum je vysoce důležité, a to nejenom jedinkrát, ale u každé společnosti, v jejímž případě o investici uvažujete.

Nejrozumnější pak je investovat ve společnost s jasně pochopitelnými výsledky i metodami práce. Ideálně takovou, která se navíc již nějaký ten čas pohybuje na trhu.

 

2) Neposlouchejte ostatní

Jistě, můžete si vyslechnout názory jiných lidí, ale v konečném důsledku byste se vždy měli spolehnout v prvé řadě na sebe.

Pokud si váš investiční poradce myslí, že je dobrý nápad nakoupit akcie té které společnosti, ale vám se na tom něco nezdá, klidně počkejte a své peníze směřujte jinam.

Příležitostí, jak vydělat na burze, je ostatně mnoho a dřív nebo později narazíte na tu správnou, která vám bude vyhovovat.

Ještě méně zodpovědné je spoléhat se v tomto směru na názory přátel a příbuzných.

Vaše rodina a kamarádi mohou klidně vydělávat na burze, ale každý má jiné dlouhodobé i krátkodobé plány a vize, a co funguje pro ně, nemusí nutně fungovat i pro vás.

Neměli byste nakoupit konkrétní akcie jenom proto, že lidé ve vašem okolí tak již učinili. To nemusí vést k dobrým výsledkům a z dlouhodobého hlediska můžete čelit výrazným ztrátám.

Vždy mějte k dispozici více informací, než učiníte finální rozhodnutí, jak své peníze investovat a čí akcie nakoupit.

 

3) Nezapomínejte na disciplínu

Disciplína je důležitá ve všech oblastech života, ale je důležité na ni nezapomínat o to více, když se chcete naučit, jak vydělat na burze.

Je vždy moudré investovat systematickým způsobem a naučit se trpělivosti, kterou budete ostatně potřebovat k tomu, abyste si našli potřebné informace a zjistili, čí akcie koupit a které nikoliv.

Jelikož je obchod s akciemi vždy proměnlivý a náchylný k náhlým výkyvům, investor by měl být připravený ustát jistou míru rizika a nebát se podniknout rychlé kroky v případě, že se situace posune nepříjemným směrem.

 

4) Diverzifikace, diverzifikace

Diverzifikace se skloňuje v mnoha článcích zaměřených na to, jak vydělat na burze, a z dobrého důvodu. Jde o jeden z nejdůležitějších principů obchodování na burze, na který během investování narazíte.

Tím, že si vytvoříte diverzifikované portfolio, jinými slovy, že investujete do různých typů akcií, můžete mít větší návratnost s menší mírou rizika.

Pro každého investora je přijatelná jiná úroveň diverzifikace.

Obecně však platí, že investováním do různých typů akcií zvládnete částečně vyvážit nestálost obchodování na burze, která vždycky byla a vždy také bude její součástí.

TIP na diverzifikované portfolio
Diverzifikaci umí např. tato česká automatická investiční aplikace Portu. Jedná se o pasivní investování bez starostí.

 

5) Mějte realistická očekávání

Jestli se do obchodování na burze vrhnete s očekáváním, že přes noc zbohatnete a již nikdy v životě nebudete muset pracovat, pak byste se měli připravit na to, že budete zklamáni.

Akcie mnohdy mají jen mírnou návratnost a obchodování na burze je tak běh na dlouhou trať.

Investor si musí nejenom udržovat přehled o pohybech na trhu a jeho celkovém vývoji, ale také sledovat nejnovější trendy.

Především pak musí být nesmírně trpělivý, protože pokud si chcete vydělat nemálo peněz obchodováním na burze, budete k tomu potřebovat roky, nikoliv měsíce nebo dokonce týdny.

A ani pak není úspěch stoprocentně zaručen, byť se s postupujícím časem obvykle výrazně zvyšuje.

 

6) Investujte jenom peníze, které nepotřebujete

Cože? Možná si říkáte. Proč bych obchodoval na burze, kdybych nepotřeboval peníze? To je pochopitelná úvaha.

Jak jsme si již nicméně sdělili výše, obchodování na burze je zpravidla záležitostí delšího časového úseku a chvíli potrvá, než se můžete dočkat solidní návratnosti původních nákladů.

Proto by investor neměl nikdy investovat víc peněz, než kolik si může v danou chvíli dovolit.

Pokud tedy máte uložené peníze navíc, které můžete vložit do burzy, dobrá práce, a pusťte se směle do obchodování.

V opačném případě je ale vhodné počkat aspoň do té doby, než si našetříte počáteční klad.

Jen uvažte – jestliže do burzy vložíte peníze, které nutně potřebujete k živobytí, a návratnost nebude taková, jak jste čekali nebo vás dokonce postihne ztráta, co si počnete?

Jde o hororový scénář, jistě, ale při obchodování na burze je vždy dobré vzít v potaz všechny případné varianty, bez ohledu na to, jak namáhavé nebo nepříjemné to může být.

 

7) Kontrolujte své investice

Tak jste to udělali. Učinili jste první krok, začali obchodovat na burze a nyní čekáte, jak se situace vyvine.

Nemusíte u informací z burzy sedět dvacet čtyři hodin denně, to ostatně ani není fyzicky možné, ale neměli byste zapomínat pravidelně kontrolovat své investice a výsledky.

Sledujte novinky společnosti, jejíž akcie jste zakoupili, abyste včas zachytili známky případných problémů a mohli akcie prodat dříve, než jejich hodnota výrazně poklesne.

Tímto opět navyšujete šanci, že si na burze vyděláte a nepřijdete o peníze.

Frekvence, jak často stav investic kontrolovat, se liší člověk od člověka, někdo říká jednou za čtvrt roku, jiný jednou za měsíc, ale obecně platí, že obě varianty jsou pochopitelně mnohem lepší, než kdybyste stav burzy nesledovali vůbec.

 

8) Najděte si poradce nebo se zúčastněte kurzu

Jestli byste rádi začali obchodovat na burze, ale nevíte, jak na to, existují dva nejčastější způsoby, co dělat.

Prvním z nich je si všechny potřebné informace nastudovat sám, ať už z odborných knih nebo z internetových zdrojů, popřípadě obojího.

Tato varianta bývá levnější, ale zabere vám více času, který ne každý člověk má k dispozici.

Anebo se můžete účastnit kurzu zaměřeného na obchodování na burze.

Podobné kurzy se konají online, pravda, většinou jsou v angličtině, ale i pokud žádný nenajdete, stále na internetu objevíte dost užitečných informací.

Druhou možností je najmout si poradce, který vám poradí, jak s obchodováním na burze začít, jaké kroky podniknout a čeho se naopak vyvarovat.

Anebo dokonce bude vaše obchodování spravovat za vás.

Výhodou je, že si s pohyby na burze a dalšími detaily nebudete muset dělat starosti. Nevýhodou je, že zaplatit si služby poradce něco stojí.

Poradenství nabízejí přímo i některé investiční weby, které mají za tímto účelem navržené speciální služby, a po založení účtu na jejich stránkách můžete dané služby v případě zájmu začít využívat.

 

9) Nakupujte za nízkou cenu a prodávejte za vysokou

Tato metoda, jak vydělat peníze na burze, může vyhlížet velmi přímočaře, ale divili byste se, kolik lidí na ni zapomíná.

Její princip je přitom jednoduchý: koupíte na burze za nízkou cenu a následně prodáte za vyšší cenu, čímž obdržíte solidní zisk.

Pokud jste tedy přesvědčeni, že hodnota akcií se časem zvýší, můžete je zakoupit nyní a prodat je ve chvíli, kdy se jejich hodnota vyšplhá na výši, která vám přinese zisk i s ohledem na dříve vynaložené náklady.

 

10) Prodejte za vysokou cenu a následně kupte zpět za nízkou cenu

Peníze si můžete na burze vydělat i tak, že nejdříve prodáte akcie za vysokou cenu a později je za nízkou cenu koupíte zpět (tzv. prodej nakrátko).

Nelze však zapomínat na to, že když tímto způsobem prodáte akcie, napřed si je budete muset půjčit, než je znova zakoupíte.

Jedinou výjimkou je denní obchodování na burze. Pokud se mu věnujete, nemusíte si akcie půjčovat, protože je jednoduše zakoupíte zpět předtím, než dojde k uzavření trhu.

 

11) Vydělávejte si dividendy z akcií

Na burze najdete skupinu akcií nazývanou jako dividendové. Společnosti stojící za nimi vyplácejí dividendy investorům jednou nebo dvakrát do roka podle toho, jaký mají stanovený rozvrh.

Mezi společnosti, které tak činí, patří například The Coca-Cola Co, Philip Morris International a IBM.

Z českých dividendových titulů jsou na pražské burze (BCPP) oblíbené např. akcie ČEZ, O2 či různých bank.

 

12) Prodávejte akciové opce

Akciové opce představují smlouvu, v níž se prodejce zaváže koupit nebo prodat akcie za předem dohodnutou cenu v den vypršení smlouvy.

Když prodáváte akciové opce, sbíráte prémiové výdělky od toho, kdo je kupuje. Jinými slovy, dostanete zaplaceno předem.

A pokud smlouva vyprší, zatímco nemá žádnou hodnotu, peníze si ponecháte, aniž byste museli cokoliv platit.

 

Jak vydělat na burze? Nejdříve musíte vybrat brokera

Abyste mohli vydělávat, je třeba správně vybrat společnost, přes kterou budete zadávat nákupy a prodeje akcií. Níže najdete brokera spolu s detailní recenzí.

 

Broker pro obchodování s akciemi

Broker
Výhoda nízké poplatky a provize
Min. vklad 0 Kč
Čeština ANO
Recenze RECENZE ZDE
Web

Investování s sebou nese rizika.

 

Redakce

Nejnovější články

Nejlepší bonusy za založení účtu [listopad 2024]

Podívejte se na přehled nejlepších možností, kde získáte bonus za založení účtu. Bonus získáte jak…

1 dnem před

Warren Buffett vs. trhy: Proč investiční legenda hromadí hotovost?

Zatímco akciové trhy šplhají na rekordní hodnoty, investoři dychtivě sledují, kam zamíří jejich peníze. Většina…

3 dny před

Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?

V posledních týdnech se na kryptoměnovém trhu zvyšuje optimismus a investoři sledují, zda Bitcoin a…

6 dny před

Jak S&P 500, Bitcoin a Tesla reagují na Trumpův návrat

Pár dní dozadu jsme byli svědky jedné z nejvýznamnějších politických událostí tohoto roku – amerických…

1 týdnem před

Povídání o trzích: Jak technologičtí giganti zvládli výsledkovou sezónu a co nás čeká?

Čtyřikrát ročně světové společnosti oznamují své hospodářské výsledky a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Nedávno…

2 týdny před

Největší investiční trendy roku 2024: Co odhalí Online investiční konference?

Online investiční konference 2024, pořádaná společností XTB, je každoročním lákadlem pro každého, kdo chce mít…

2 týdny před