Jak začít investovat do akcií různými způsoby? Jak vybrat brokera a jak na dividendy? Získejte tipy na aplikace pro okamžité investice do akcií online. Vše najdete v níže uvedeném článku.
Jak investovat do akcií? Významné světové i domácí akciové společnosti vydávají stovky milionů akcií.
Skutečně koupit akcii či firemní dluhopis známé firmy, tak na to musí mít investor připraveno více peněz.
Ovšem ani to nebrání komukoli do nich investovat. I malým nákupem investor získává miniaturní podíl na akcii.
To je ta nejrozumnější cesta pro každého, kdo chce investovat do akcií, ale nemá zájem se investování na finančních trzích blíže věnovat. Souvisí to s objemem peněz i cíli investora.
Do akcií se dá investovat odkládáním několika stovek korun měsíčně, ale i nakoupit podílové fondy za miliony korun.
A zvolit si takovou investiční strategii, která penzijnímu fondu umožňuje investice do akcií. Při dlouhém časovém horizontu je ideální penzijní fond s dynamickou investiční strategií.
Jsou to právě akcie, které dokáží zhodnotit investice v doplňkovém penzijním spoření. Počítejte však s velmi konzervativním výnosem.
Jednou z nich je česká automatizovaná investiční platforma Portu, která umožňuje 2 způsoby investování do akcií a dalších nástrojů:
Pasivní – platforma automaticky investuje peníze za vás a nemusíte se o nic dalšího starat.
Aktivní – sami si zvolíte strategii investování volbou cenných papírů nebo si vyberete portfolio z tematických oborů či oblastí (technologie, zdraví, zlato, Evropa, Asie apod.).
Samotné zainvestování provede platforma za vás a dále se o nic už také nemusíte starat.
Výhodou jsou nízké poplatky, osvědčený koncept běžně fungující v zahraničí a finanční zázemí společnosti.
Přečtěte si kompletní recenzi služby Portu (zde). Pamatujte, že investování na Portu není bez rizika a historické výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích.
K tomu je ovšem nutné otevřít účet u brokera, přes kterého investor bude provádět své obchodní transakce. Může se jednat o tuzemského, zahraničního brokera stejně jako o banku.
Za každý svůj nákup nebo prodej zaplatí brokerovi poplatek, který stejně jako u fondů může činit významnou část z případného zhodnocení investice.
Při výběru brokera či banky pro nákup a prodej akcií, je dobré porovnat osvědčené společnosti s kvalitní historií.
Nejdůležitějšími kritérii pro výběr jsou poplatky za zprostředkování obchodu, spolehlivost online aplikace a dobré jméno společnosti a zkušenosti s ní.
Svou roli hraje i způsob obchodování. Zadávat pokyny brokerovi můžete online nebo telefonicky. Pozor přitom ale vždy na poplatkovou politiku.
Ve chvíli, kdy si investor otevře účet o brokera či banky, může i sám nakupovat akciové fondy, takzvané burzovně obchodované ETF, které většinou kopírují některý z akciových indexů. Jde rozhodně o zajímavou příležitost, jak investovat do akcií, třeba už kvůli diverzifikaci.
I zde ale platí to, co u akcií, poplatek za realizovaný obchod nestanovuje burza, ale broker, přes kterého se akcie kupují. V ČR se poplatek většinou odvozuje z objemu realizovaného obchodu a způsobu obchodování. Poplatkově nejvýhodnější je zpravidla obchodování po internetu.
Jedním z největších brokerů v Evropě, který má nízké poplatky, spolehlivé služby a u kterého akcie lze kupovat a prodávat online přes počítač, tablet a telefon, je DEGIRO.
Zde investor postupuje jako obchodník a spekuluje na vzestup nebo pád ceny dané akcie, či akciového indexu. Akcie ale nevlastní.
Zisk mu plyne z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou akcie.
I zde je zapotřebí využít služeb brokera.
Oproti předchozí variantě dlouhodobého investora do akcií (akcie má zapsány na účtu brokerské společnosti, u níž obchoduje, ale disponuje vlastnickým právem k nimi), ale je v tomto případě potřeba počítat s vyššími výdaji za poplatky už kvůli vyšší četnosti obchodů nutných k dosažení zisku (více zde).
V dnešní době se akcie nakupují a prodávají přes internet.
Využívají se k tomu obchodní platformy brokerských společností, všelijaké aplikace od bank i nebank, přes které investoři či obchodníci zasílají objednávky na libovolné burzy.
Zakoupené akcie se ukládají na obchodní účet, odkud je investor může kdykoliv prodat.
Tahákem mezi investory do akcií jsou dividendové akcie. To jsou akcie těch firem, které svým akcionářům pravidelně vyplácejí dividendy (tzn. podíl na zisku).
Jedná se o jednu z metod pasivního příjmu.
Například u většiny na pražské burze nabízených společností se dividendy vyplácí jednou za rok, ale americké společnosti vyplácí dividendy kvartálně.
Společnosti vždy v předstihu oznamují datum pro tzv. rozhodný den.
To je předem určené datum, ve kterém musí investor držet akcie, aby měl nárok na dividendu.
Nejčastější investice na pražské burze jsou do akcií ČEZ, Komerční banky nebo Monety.
Fyzické osoby dostanou vyplacené dividendy automaticky zdaněny. Společnosti se sídlem v ČR za ně automaticky odvedou, resp., srazí 15 %.
Například ale u rakouských společností, jako je například Erste Bank, se akcionáři dočkají výrazně poníženější dividendy (daň 27,5 %).
V tomto případě jde o společnosti, které dividendy nevyplácejí, ale očekává se u nich do budoucna nárůst hodnoty.
Peníze investorům – v tom lepším případě – zhodnocují v růstu ceny jejich akcií. I ty jsou přítomny na Pražské burze cenných papírů.
Při nákupu akcií je výhodné celkovou částku rozdělit do více titulů pro zmenšení rizika. Alfou a omegou úspěšné investice je správné načasování obchodu. Obecně se nejvíce nakupuje po propadu a obnovení růstového trendu.
Ke správnému načasování se používají některé nástroje technické a fundamentální analýzy.
Dlouhodobou strategií k investování do akcií je také nakupování cenných papírů v pravidelných intervalech bez ohledu na trh.
Zonky recenze aneb jak si půjčit od lidí za slušný úrok? Zonky je typickým představitelem…
Podívejte se na přehled nejlepších možností, kde získáte bonus za založení účtu. Bonus získáte jak…
Finanční rezerva: jak velká má být, proč ji vytvořit, kam ji uložit, jak s ní zacházet…
Jak získat hypotéku? Získat hypotéku není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo…
Rok 2024 přináší do světa investic nové výzvy a příležitosti. Geopolitické napětí, rostoucí vliv technologických…
V posledních týdnech zažívají finanční trhy dramatické pohyby, které se netýkají jen akcií nebo kryptoměn,…