Jak začít investovat do kryptoměn: jak fungují kryptoměny a blockchain, peněženky, směnárny, druhy kryptoměn, výhody a nevýhody investice naleznete zde.
Těžko najdete někoho, kdo ještě neslyšel o kryptoměnách. Ty nejsou jen platebním prostředkem ale i zajímavým investičním nástrojem.
Investování do virtuálních měn se stalo fenoménem posledních deseti let. Nejznámější kryptoměna bitcoin dokonce udělala z pár šťastlivců dolarové milionáře.
Cena 1 BTC začínala na několika centech. V roce 2011 poprvé bitcoin dosáhl ceny 1 USD.
Dnes za něj musíte z peněženky vytáhnout výrazně více. Kryptoměny ale mají velkou výhodu. Nemusíte kupovat celou jednotku, místo jednoho bitcoinu si můžete pořídit třeba jeho tisícinu nebo méně.
Investici do kryptoměn si tak může dovolit úplně každý, ale ne pro každého je tato investice vhodná.
Kryptoměna je čistě virtuální platidlo, které nemá žádné fyzické bankovky ani mince. Vzniká elektronicky pomocí kryptograficky zakódovaných řetězců dat.
Žádná fyzická podoba virtuální měny sice neexistuje, množství jednotek je však matematicky omezeno.
Díky skrytosti jejich vzniku a absenci vnější kontroly je kryptoměna anonymní a nezávislá na rozhodnutích politiků. To ji silně odlišuje od klasických světových měn, které jsou vždy řízeny nějakou centrální bankou.
Veškeré transakce probíhají napřímo mezi uživateli. Neexistují zde žádné banky a prostředky vždy plynou jen kupujícím a prodávajícím. Díky unikátním kódům se nedá s kryptoměnou nijak podvádět a zaplatit s ní více než jednu platbu.
Virtuální měna tak nabízí dostatečnou úroveň bezpečí i anonymity, což je důvodem jejich neuvěřitelné popularity. Aktuálně existuje několik tisíc různých kryptoměn.
Blockchainová databáze zajišťuje celé fungování kryptoměny a brání jejímu zneužití či podvodům. Zjednodušeně se dá vysvětlit jako jakási účetní kniha, která eviduje všechny jednotky měny a transakce s nimi.
Hlavní a zásadní výhodou této databáze je, že vlastně neexistuje fyzicky ani virtuálně na jednom místě. Díky matematickým vlastnostem kryptoměny je účetnictví exaktním výsledkem všech transakcí, které vždy správně vyjde nehledě na dostupnost různých centrálních uzlů.
Blockchain brání i padělání kryptoměn. Konkrétní jednotky měny jsou už natolik zasazeny zpětně do řetězce blockchainu, že případný pachatel by musel přepsat značnou část její historie.
Taková operace není snadná technicky a vyžaduje také obří finanční náklady. Dovolit si to může jen globální padouch formátu, jaký se zatím objevil pouze ve filmových bondovkách.
Jak začít investovat do kryptoměn? Nakoupené krypto patří do peněženky. Způsob uložení kryptoměn je otázka, která by měla zajímat každého jejich uživatele. Nezabezpečená elektronická měna se dá ukrást stejně jako běžné peníze.
Existují v podstatě dva nejpoužívanější způsoby uložení kryptoměn:
Nejsnadnější a nejlépe použitelný způsob pro nákupy i menší investice do kryptoměn. Kryptoměny máte vždy k dispozici pomocí internetu a můžete s nimi snadno nakupovat. Z bezpečnostních důvodů se ale nedoporučuje v online prostředí nechávat větší množství prostředků.
Virtuální peněženky jsou častým cílem hackerských útoků a phishingu pomocí podvodných stránek napodobujících vstupní formulář do vaší peněženky.
Jednou z nich je např. eToro Wallet (najdete ji zde v sekci Kryptoměny), bezpečná digitální peněženka pro více než 120 kryptoměn, prostřednictvím které jednoduše nakupujete, ukládáte, přijímáte, převádíte a směňujete podporované kryptoměny.
Jedná se o jednu z nejbezpečnějších peněženek s vysokou úrovní zabezpečení (ochrana proti nepovolenému přístupu, ochrany před útoky DDoS apod.).
Investování do kryptoaktiv je v některých zemích EU velmi volatilní a neregulované. Žádná ochrana spotřebitele. Na zisky se může vztahovat daň.
Elektronický trezor v němž neprodyšně uzamknete vaše prostředky je bezpečnější volbou. Nezvaný host se do nich nedostane protože nejsou trvale připojené na internet.
Hardwarová peněženka se v případě potřeby připojí k PC nebo jinému zařízení. Až po vyplnění vstupních údajů a jejich ověření můžete se svými kryptoměnami libovolně nakládat.
Při výběru hardware peněženky je potřeba opravdu dobře zvážit, jaký typ si pořídíte. Ne každá peněženka umožňuje skladovat všechny druhy měn.
Zájemci o trading s bitcoinem se pak nákupu peněženky mohou úplně vyhnout. Deriváty jako je kupříkladu CFD umožňují obchodovat bez reálného nákupu podkladové kryptoměny.
Vyzkoušet si to můžete kliknutím na oblíbenou kryptoměnu v tabulce, kde si poté můžete rovnou založit účet:
Raketový růst hodnoty bitcoinu zaujal nejednoho investora. Kdo měl dobrý čich nebo štěstí a nakoupil kolem roku 2010, ten mohl přijít až k pohádkovému zhodnocení velmi malých částek.
Je však nutné podotknout, že ve srovnání s ostatními tradičními nástroji investic jako například akcie nebo dluhopisy, vypadá vývoj kryptoměn trochu jako loterie.
Obrovské výkyvy objemu, způsobené třeba jen mediálními zprávami, v minulosti měnily cenu o stovky procent. V takovém volatilním prostředí můžete vydělat i rychle přijít na mizinu.
Úspěch bitcoinu inspiruje mnohé tvůrce nových měn. Rapidní růst už však nejspíše očekávat nelze. Klasická analýza trhu je i tady základ úspěchu pro každého, koho investice do kryptoměn zajímá.
V úvahu při výběru měny můžeme vzít také potenciální spolehlivost. Mnohé nové kryptoměny mohou být v podstatě bezcenná data, která nikdo nechce. Jaké kryptoměny jsou prověřené?
Bitcoin – nejlikvidnější a nejstarší kryptoměna, která několika šťastlivcům přinesla snad největší zhodnocení v historii lidstva. Investiční potenciál rozhodně ještě neztratila a naopak se těší velké důvěře.
Ethereum – vykazuje stabilní růst od svého vzniku. Stejně jako bitcoin umožňuje provádět transakce bez prostředníků s vysokou mírou bezpečnosti.
Litecoin – třetí nejvýznamnější virtuální měna, která dokázala přežít výrazný pád v roce 2014. Tvoří významnou konkurenci bitcoinu. Její výhodou jsou zejména velmi nízké poplatky a rychlost zpracování transakcí.
Monero – poskytuje naprostou anonymitu všech uživatelů i prováděných transakcí. Díky tomu je však často zneužívána na černém trhu
Ripple – nabízí výhodné komise pro větší transakce
ZCash – platforma s vysokou anonymitou uživatelů
Existuje řada způsobů, jak začít investovat do kryptoměn. Nejjednodušší je prostý nákup, po němž měnu uložíme do již zmíněných peněženek.
Pro nákup virtuálních měn slouží online směnárny. Jejich princip fungování je velmi podobný klasickým směnárnám, které využíváte při cestě do zahraničí. Některé mají lepší kurzy, jiné horší. Jiné mají širší spread (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou). Při objednávce kryptoměny uvedete číslo vaší peněženky, kam po zaplacení dorazí prostředky.
V některých obchodních centrech naleznete bitcoin bankomaty, kde můžete nakoupit pomocí platební karty. Stačí naťukat číslo vaší elektronické peněženky a bitcoiny jsou vaše.
Alternativně si je můžete nechat vytisknout ve formě kódu na papír. To se ovšem nedá úplně doporučit. Papír můžete někam založit nebo potrhat a vaše prostředky se nenávratně ztratí v propadlišti dějin.
Pro investory a spekulanty je komfortnější kryptoměny obchodovat podobně jako ostatní cenné papíry.
Vzhledem k decentralizovanému charakteru kryptoměn se dají obchodovat pouze na virtuálních burzách. Burza často účtuje menší poplatky za nákup než například zmíněné bankomaty či směnárny.
Některé dokonce nabízí integrovanou virtuální peněženku pro uložení měn, což se hodí při krátkodobých obchodech.
I přes proklamovanou anonymitu vyžaduje většina burz ověření totožnosti pomocí dokladů, což je stejný postup jako u klasického investování do akcií nebo například na Forexu. Po registraci ale můžete volně obchodovat všechny dostupné kryptoměny.
Jak začít investovat do kryptoměn? Princip fungování burzy je velmi triviální. Po zadání příkazu typu market (základní příkaz pro okamžitý nákup/prodej) je systémem hledána vhodná protistrana, se kterou lze obchod spárovat.
Výhodou je tak obchodovat na likvidní burze, kde se obchod vypořádá rychleji a nehrozí, že v mezičase ujede cena špatným směrem.
Poměrně snadným způsobem, jak začít investovat do kryptoměn je obchodování pomocí CFD (Contract for Difference). Obchodovat s nimi můžete u klasických brokerů v rámci běžného investičního účtu.
Virtuální peněženku nebo jiné úložiště nemusíte řešit protože měnu vlastní broker. Můžete navíc využít i pákové obchodování. CFD nepodléhají expiraci a tak je možné i dlouhodobé držení kontraktu.
Historické výsledky kryptoměn jsou zajímavé. Jaký bude ale další vývoj?
Předpovídat růst nebo pokles ceny tak dynamického aktiva, jakým jsou kryptoměny, nedokáže asi nikdo na planetě. Analytici se při odhadech jejich vývoje pletou ještě více než normálně.
Na kryptoměny má vliv celá řada faktorů. Cenu často změní i pouhé mediální zmínky či objemná transakce, která trh vyhodí z rovnováhy.
Kryptoměny jsou ovšem záležitost pouze posledních deseti let. Lze předpokládat, že počáteční dynamika bude časem vystřídána stabilnějším charakterem trhu.
Vyšší míru stability už můžeme pozorovat například u bitcoinů a etherea. Jejich volatilita je však pořád nesrovnatelně vyšší než u ostatních finančních trhů.
Zmínit ale musíme i nevýhody:
Výhradní obchodování virtuálních měn stále patří k rizikovějším investicím, které však mohou přinést zisky i dlouhodobým investorům. Investice do kryptoměn tak pomalu přestává být čistě alternativní záležitostí.
Část investorů zde cítí velkou příležitost a snaží se alespoň zlomek kapitálu diverzifikovat právě sem. Pravděpodobně se stále nacházíme na začátku rozvoje elektronických platidel, které se časem stanou běžnou součástí našich životů.
77% účtů retailových investorů přichází o peníze při obchodování CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých peněz.
Kryptoměny jsou vysoce volatilní neregulované investiční produkty. Žádná ochrana investorů v EU.
Kliknutím na tlačítko se dostanete přímo na web CFD brokera, kde můžete po snadné registraci začít s investicemi do CFD kryptoměn.
Podívejte se na přehled nejlepších možností, kde získáte bonus za založení účtu. Bonus získáte jak…
Zatímco akciové trhy šplhají na rekordní hodnoty, investoři dychtivě sledují, kam zamíří jejich peníze. Většina…
V posledních týdnech se na kryptoměnovém trhu zvyšuje optimismus a investoři sledují, zda Bitcoin a…
Pár dní dozadu jsme byli svědky jedné z nejvýznamnějších politických událostí tohoto roku – amerických…
Čtyřikrát ročně světové společnosti oznamují své hospodářské výsledky a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Nedávno…
Online investiční konference 2024, pořádaná společností XTB, je každoročním lákadlem pro každého, kdo chce mít…