NEMOVITOSTI

Jak začít investovat do nemovitostí [+1000 Kč bonus]

Jak začít investovat do nemovitostí (+1000 Kč zdarma): možnosti investování + výhody a nevýhody, výběr, financování a nákup – vše najdete zde.

Nemovitosti jsou dlouhodobě jedna z nejoblíbenějších investic a není se čemu divit.

Nemovitosti jsou stabilní investicí, která má reálný základ, a navíc v dlouhodobém horizontu logicky neustále rostou, jelikož na Zemi je pouze omezeně prostoru.

Možností, jak investovat do nemovitostí je mnoho a investovat můžete začít již s 500 Kč.

Vyšší částky však logicky nabízí i vyšší reálné výnosy.

Spousta lidí však neví, jak začít investovat do nemovitostí.

V článku se tedy dozvíte základy o investování do nemovitostí a možnosti v závislosti na vaší toleranci k riziku a na tom, kolik prostředků na investice máte.

 

Jak začít investovat do nemovitostí?

 

Základy investování do nemovitostí

Pokud zvažujete investici do nemovitostí, jako první byste si měli zodpovědět následující otázky:

  • Kolik času chcete své investici věnovat?
  • Kolik finančních prostředků máte dostupných?
  • A především, za jakým účelem chcete investovat, respektive kdy chcete ze svojí investice čerpat získané prostředky?

Díky odpovědím na tyto otázky budete následně moci vybrat tu nejvhodnější investici pro vás.

Pokud chcete investování věnovat minimum času, úsilí a zároveň nemáte mnoho dostupných prostředků, ale i tak si chcete přivydělat něco navíc ke svému stávajícímu příjmu, pravděpodobně pro vás bude ideální zvolit investiční fond nebo například některý z níže uvedených crowdfundingových portálů.

Pokud chcete věnovat své investici více času, brát ji tak trochu jako podnikání a zároveň máte dostupné potřebné finance, bude zase ideální pustit se do nákupu fyzické nemovitosti.

V každém případě je dobré si říci, co od své investice očekáváte.

Je to pravidelný měsíční příjem v podobně nájmu či maximální možné zhodnocení kupní ceny?

Možná chcete být více konzervativní a chcete si pouze naspořit na důchod s průměrným zhodnocením.

Všechny tyto parametry ovlivňují výběr konkrétní investice, a proto byste v nich měli mít ještě před začátkem investování naprosto jasno.

Níže naleznete přehled možných investic. Jejich výhody i nevýhody, možné zisky a rizika.

Díky stručnému popisu, v jakém případě pro vás může být zrovna tato investice ideální, si uděláte jasnou představu o tom, jak začít investovat do nemovitostí.

 

Investice do nemovitostních fondů

Nejobvyklejším nástrojem pro investici do nemovitostí jsou investiční fondy specializované na nákup nemovitostí, se kterými jste se již pravděpodobně někdy setkali.

Hojně bývají totiž nabízeny bankami a různými investičními společnostmi.

Investiční fond střádá finance od investorů a za ty následně nakupuje, spravuje a pronajímá nemovitosti. Část zisků poté vyplácí zpět participujícím investorům.

 

Výhody a specifika investice

Investice do těchto fondů bývá poměrně málo riziková a její největší výhodou je to, že lze začít investovat již s 300 – 500 Kč/měsíc.

Jejich hrubý výnos se nejčastěji pohybuje v rozmezí 2 – 5 % p.a. a můžou tak být zajímavou variantou pro někoho, kdo se nechce o svou investici starat, a přesto profitovat z růstu cen nemovitostí a pronájmů.

Další výhodou je také to, že fond nakupuje nemovitostí více. Vy se tak podílíte svojí investicí malou částí na každé z nich.

Nevýhody investice

Bohužel tento investiční instrument má jednu velkou nevýhodu, kterou jsou poplatky.

V řadě investičních fondů jsou účtovány nejen vstupní a výstupní poplatky, ale také poplatky za správu fondu.

Ty jsou obvykle v celkové výši i 2 – 3 % z investované částky. Ve výsledku vám tak ukrojí nemalou část z investice.

Sečteno podtrženo se tedy jedná o méně rizikovou investici s minimálními nároky na kapitál a se stabilním, avšak relativně nízkým, výnosem.

Pokud se chcete podílet na investici do nemovitostních fondů, můžete si vyhledat srovnání fondů s nemovitostmi za uplynulých 5 – 10 let a vybrat ten s nejvyšším výnosem a nejnižšími poplatky.

Bohužel ani tento ukazatel nemusí nezaručit budoucí výnos.

Důležité je také vybrat investiční společnost, která má nějakou historii a kompetentní investiční manažery, kteří se o správu fondu starají.

 

Investice formou crowdfundingu (+1000 Kč)

Další možností, jak začít investovat do nemovitostí, je pomocí crowdfundingových či P2B portálů.

Princip úvěrování P2B (peer-to-business) propojuje jednotlivé investory (peer) s podnikatelskými subjekty (business).

Tyto investiční portály nabývají v posledních několika letech stále více na popularitě a rozhodně se není čemu divit. Investoři – nejčastěji společnosti, ale i soukromé osoby, požádají portál o úvěr.

Ten bývá poskytován, ať už na nákup konkrétní nemovitosti, tak i na podnikatelský záměr. Podmínkou bývá např. ručení kupovanou nebo jinou nemovitostí.

Poté co společnost poskytne koncovému zákazníkovi úvěr se mohou investoři pomocí platformy podílet na zainvestování celého projektu a s ním spojených výnosech.

Začít investovat do nemovitostí tímto způsobem je v podstatě jednoduché.

Stačí se zaregistrovat na příslušné platformě, dobít si prostředky na peněženku a vybrat jeden či více projektů k zainvestování.

U každého projektu najdete stručný popis, za jakým účelem je úvěr poskytnut, jaké je případné riziko a další zajímavé informace, díky kterým si uděláte o investici ucelenější přehled.

 

3 nemovitostní portály a jejich bonusy k investicím (500 Kč, 500 Kč, 0,5%)

 

INFO Investování od 5000 Kč do zajištěných developerských projektů v ČR s výnosem až 9 % p.a. Investování od 1000 Kč do úvěrů zajištěných nemovitostmi v ČR s výnosem až 8 % p.a. Investování od 50 EUR do úvěrů zajištěných nemovitostmi v Evropě s výnosem až 13 % p.a.
BONUS 500 Kč při registraci přes tento odkaz. 500 Kč při investici od 10000 Kč. Pro získání bonusu je třeba napsat promo kód 983 při registraci do kolonky kód partnera/zprostředkovatele.  0,5 % k investicím navíc během prvních 3 měsíců. Pro získání bonusu uveďte kód EGU52375 při registraci přes tento odkaz.
RECENZE ZDE ZDE ZDE
WEB

 

TIP 1: Bonusová platforma s pasivním příjmem

Další možností pro kohokoli je vytvořit si pasivní příjem online investicemi do zajištěných úvěrů na nemovitostech.

Tuto možnost nabízí Investown, do kterého kapitálově vstoupila Česká spořitelna.

Výhodou je nízká vstupní investice od 500 Kč a výnos až 10,5 %.

Jak to funguje?

Z nabídky si vyberete developerská projekt a částku, kterou chcete investovat a každý měsíc vám přijde výnos. Vybudujete si kvalitní portfolio, které vám měsíčně bude vytvářet pravidelný příjem.

 

TIP 2: Až 12 % z investice do pronájmů?

Investovat můžete také od 50 eur přes platformu Fintown, která se zaměřuje na pronájmy nemovitostí s výnosem až 12 % ročně a denním připisováním úroků.

 

(pokračování článku)

Co lze od investice očekávat a její výhody?

Každá investice bývá zajištěna nemovitostí, a to v rozmezí hodnoty nejčastěji 30 – 60 % z celé investice, což minimalizuje riziko ztráty investovaného kapitálu.

Investiční platformy navíc veškeré projekty a žadatele o úvěr velmi pečlivě prověřují tak, aby ke ztrátám téměř nedocházelo.

Výnosy z investice se pohybují nejčastěji v rozmezí 5 – 10 % ročně z investované částky a například na platformě Ronda Invest, která se crowdfundingem zabývá, bývají vypláceny úroky s jistinou každý měsíc.

Na tomto portálu můžete začít investovat do akčních úvěrů již od 1000 Kč, ve většině případů poté od 10000 Kč.

Výše nutné investice se odvíjí vždy od portálu. V zásadě se však jedná o nižší tisíce korun.

Nespornou výhodou všech těchto portálů jsou nulové poplatky. Celý udávaný výnos tedy plyne přímo vám, pokud nebudeme počítat daně. Což je obrovský rozdíl oproti investičním fondům.

Navíc investice je vždy na určitou dobu, kterou předem znáte. Víte tedy vždy s jakým výnosem počítat a kdy svoji investici dostanete zase zpět. Na podobném principu fungují také dluhopisy.

 

Možná rizika investice a jejich minimalizace

Vzhledem k tomu, že investujete do úvěrů, z logiky věci vyplývá riziko nesplácení úvěru dlužníkem. Tohoto rizika se nelze nikdy přímo zbavit.

Portály však dělají maximum, aby ho snížili na co nejnižší úroveň.

V některých případech (třeba u platformy Estateguru) dokonce platforma poskytla garanci a úvěr pokryla z vlastních prostředků tak, aby tím netrpěli investoři.

Díky četnosti projektů na portálech navíc můžete své riziko rozumně diverzifikovat, tedy rozdělit do více projektů po menších částkách.

Druhým možným rizikem může být samotný krach platformy. Z toho důvodu je důležité investovat pouze na portálech s určitou historií a pozitivními referencemi.

Mezi ty můžou patřit již zmiňované Estateguru, nebo české platformy Investown, Ronda Invest a Upvest, které nabízejí nejen pro české investory zajímavé možnosti zhodnocení.

V platformě Upvest navíc působí kapitálově také Komerční banka, což ji určitým způsobem dává větší důvěryhodnost. Investown je kapitálově spojena s Českou spořitelnou.

 

Investice do fyzických nemovitostí

Pokud se bavíme o tématu, jak začít investovat do nemovitostí, nelze vynechat ani klasické investování do fyzické nemovitosti.

Tedy nákup bytu, domu či pozemku.

Ať už zvolíte jakoukoli z těchto forem, investice do fyzických nemovitostí sebou přináší více starostí a je nutné ji věnovat také více času.

V zásadě investice do fyzických nemovitostí připomínají spíše podnikání, nežlipasivní investici.

 

Výběr investiční nemovitosti

Hned na úvod je potřeba promyslet, co vlastně chcete kupovat a kolik peněz na koupi máte připraveno.

Pokud se pohybujete v řádech vyšších desetitisíců či nižších stovek tisíců, může být zajímavou investicí například garáž pro plánovaný pronájem.

V ostatních případech, pokud nemáte připravených několik milionů Kč, budete zřejmě na koupi muset použít hypoteční úvěr.

Je také nutné si říci, za jakým účelem chcete nemovitost kupovat.

Chcete koupit byt, který budete držet 5 a více let a pravidelně čerpat peníze z jeho pronájmu?

Rodinný dům v původním stavu za dobrou cenu a díky následné rekonstrukci jej prodat za vyšší cenu, nebo pouze uložit peníze například do pozemku na 10, 15 a více let s postupným zhodnocením?

Pokud máte v tomto jasno, můžete se posunout dále.

 

Financování investiční nemovitosti

Než začnete investovat do nemovitostí, měli byste vědět, jakým způsobem budete nemovitost financovat. Pokud nemáte vlastní prostředky, měli byste znát váš úvěrový rámec.

Tedy maximální částku, jakou můžete získat hypotečním úvěrem od banky.

Pro výpočet úvěrového rámce a celkově řešení celého procesu případného úvěru se zcela jistě vyplatí kontaktovat nezávislého hypotečního poradce nebo např. využít této kalkulačky online.

Nejen, že hypoteční poradce (či srovnavač) vám udělá kompletní srovnání všech bank na trhu a nabídne tu nejlepší variantu, navíc jsou jeho služby kompletně zdarma, protože je placen z provizí přímo od bank za zprostředkování klienta.

Hypoteční poradce vám tak při koupi nemovitosti ušetří spoustu času i starostí, jelikož při celém procesu získání úvěru bude stát po vašem boku.

 

Nákup investiční nemovitosti

Pokud již víte, co chcete kupovat a máte jasnou představu, jakým způsobem budete nákup financovat, respektive jakou maximální částku můžete za nemovitost zaplatit je načase začít hledat konkrétní nemovitost.

Prvním krokem by mělo být prohledání všech známých realitních portálů, které slouží pro nákup nemovitosti.

Zde najdete většinu prodávaných nemovitostí jak od realitních kanceláří, tak soukromých inzerentů.

Dalším dobrým krokem je kontaktování realitních makléřů působících ve vašem okolí s vaší poptávkou.

Spousta realitních kanceláří má interní databázi poptávajících klientů, které informují přednostně o nabídkách, které jim vyhovují. Tímto způsobem se můžete dostat k zajímavé investici dříve, než se dostane do veřejné nabídky. 

Vyberte si vícero nemovitostí, které sedí vašim kritériím výběru.

V mnoha případech se vyplatí jít na prohlídky i lehce dražších nemovitostí, než je váš maximální rozpočet a následně po prohlídce, pokud vám bude připadat investice zajímavá, sdělit svoji cenovou nabídku.

V zásadě je vždy dobré následně vyjednávat o ceně, zejména tehdy, když je nemovitost již delší dobu v nabídce a evidentně o ní není až takový zájem.

Spousta dobrých investic na první pohled nemusí vypadat dobře. Často se jedná o nabídky s nehezkou prezentací, nezajímavým textem, neuklizeným interiérem.

Zde však můžete jako investor najít zajímavou příležitost na nákup, a proto je lepší i těmto inzerátům věnovat pozornost.

 

Už víte, jak začít investovat do nemovitostí?

Nyní máte v rukách ucelený nástroj, jak začít investovat do nemovitostí. Jak můžete vidět, možností investic je spoustu.

Dle různých faktorů jako jsou čas, finance, tolerance k riziku a další. Každému sedí jiný styl investice a pro někoho nemusí být nákup fyzické nemovitosti vůbec dobrá volba.

Každopádně se jedná o velice oblíbenou, v podstatě konzervativní, investici a v nějaké formě by měla jistě tvořit část investičního portfolia každého investora, který to s investováním myslí opravdu vážně.

Redakce

Nejnovější články

Nejlepší bonusy za založení účtu [listopad 2024]

Podívejte se na přehled nejlepších možností, kde získáte bonus za založení účtu. Bonus získáte jak…

3 dny před

Warren Buffett vs. trhy: Proč investiční legenda hromadí hotovost?

Zatímco akciové trhy šplhají na rekordní hodnoty, investoři dychtivě sledují, kam zamíří jejich peníze. Většina…

5 dny před

Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?

V posledních týdnech se na kryptoměnovém trhu zvyšuje optimismus a investoři sledují, zda Bitcoin a…

1 týdnem před

Jak S&P 500, Bitcoin a Tesla reagují na Trumpův návrat

Pár dní dozadu jsme byli svědky jedné z nejvýznamnějších politických událostí tohoto roku – amerických…

1 týdnem před

Povídání o trzích: Jak technologičtí giganti zvládli výsledkovou sezónu a co nás čeká?

Čtyřikrát ročně světové společnosti oznamují své hospodářské výsledky a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Nedávno…

2 týdny před

Největší investiční trendy roku 2024: Co odhalí Online investiční konference?

Online investiční konference 2024, pořádaná společností XTB, je každoročním lákadlem pro každého, kdo chce mít…

2 týdny před