JAK INVESTOVAT PENÍZE

Jak začít investovat s malým kapitálem (jak na to)

Jak začít investovat s malým kapitálem, kolik je třeba mít peněz, jak na investice našetřit a co udělat před první investicí se dozvíte zde.

Počet drobných investorů v České republice neustále roste. Přesto ale velká část veřejnosti stále považuje investování za záležitost pro boháče.

Peníze jsou samozřejmě do začátku nezbytné, začít však můžete i s málem.

S malým kapitálem sice nelze očekávat horentní výnosy jako u milionových vkladů, malá ale dobrá investice ovšem dokáže být dobrým základem budoucího jmění.

Nemusíte přece hned investovat částku s pěti nulami. Vybudovat takové portfolium je ale možné postupně během let i s běžným příjmem.

 

Jak začít investovat s malým kapitálem

 

Je investování opravdu pro všechny?

Z amerických filmů určitě znáte postavu typické ženy v domácnosti, která se stará hlavně o děti a úklid domu. Věděli jste ale, že tyto hospodyňky tvoří v Americe nemalou část investorů? A nejde zdaleka jen o ženy bohatých obchodníků. To je stereotyp, za nějž můžou seriály typu Dallas a další podobné mýdlové opery.

Jakkoliv můžeme Spojené státy vnímat různorodě, tak jedno se jim nedá upřít. Každý tam má (nebo spíše musí mít) upřímnou snahu pečovat o svoje finance.

Investují tam všichni od uklízeček až po majetné podnikatele. Objem peněz, které vkládají do cenných papírů pak závisí jen na možnostech každého z nich.

 

Jak začít investovat s malým kapitálem aneb drobné investování na český způsob

U nás máme samozřejmě jiné reálie, mentalitu i zvyklosti. Investování ale začíná zasahovat i u nás do širších vrstev společnosti. Nejde jen o podnikatele nebo osoby, které zdědily pohádkové jmění.

 

I v Česku můžete investovat s malým kapitálem. Kolik peněz je ale reálně potřeba do začátku?

Z čistě technického hlediska se dá říct, že začít investovat můžete i s pár tisícovkami v kapse. Potenciální výnos bude ale opravdu jenom pár korun. Podstatná část z nich navíc může padnout za oběť poplatkům za nákup cenných papírů. Ty vám bude účtovat každá banka nebo broker.

Výše minimálního vkladu je také pevně daná u každé společnosti. V reálu se minimum pohybuje od nuly až po 100 000 korun.

Chcete-li brát investování vážně a nemáte peněz na rozhazování, tak ideální suma začíná v rozmezí 30 až 50 tisíc korun. Takové množství volných prostředků už se vyplatí nedržet na účtu, jak někde v konzervě. Můžete s nimi dojít k drobnému zhodnocení a dá se s nimi vytvořit určité startovací portfolio.

 

Méně může být na začátku více

Velký kapitál znamená velké výnosy, také ale může přinést větší ztrátu. I když je investování záležitost spíše dlouhodobá, tak pohled na aktuálně klesající hodnotu vašich aktiv nebude moc příjemný.

V tomto světle je pro začínající investory menší výše kapitálu o něco vhodnější. Výkyvům na trhu se stoprocentně nevyhnete nikdy. Nováčci mají navíc často tendenci sledovat burzovní zprávy stejně jako napínavý thriller. Následně pak impulzivně prodávají nebo nakupují podle toho, co aktuálně roste nebo klesá.

Na malém počátečním vkladu se tak alespoň trochu psychicky zocelíte. Časem pak můžete v klidu a s rozmyslem vložit další prostředky na váš investiční účet.

 

Nemám volné peníze a chci investovat

Investování u někoho může vzbudit skoro až zlatou horečku. S horkou hlavou ale není nikdy radno cokoliv podnikat. Už vůbec ne něco, co se týká peněz. Investování totiž není výdělek, se kterým můžete počítat pro obživu.

Pokud i tak toužíte ubírat se tímto směrem, tak nevěšte hlavu. Investují dokonce i studenti na brigádách nebo maminky na mateřské dovolené.

Předpoklad je prostě mít peníze, které můžete pro tyto účely použít. Pokud vás ale napadlo si někde půjčit, pak tuto myšlenku rovnou zapuďte.

K penězům budete muset přijít nějakou pracnější ale bezpečnější cestou:

  • Přivýdělek – nedokážete-li ušetřit ze základního příjmu, tak nezbývá než si sehnat doplňkový příjem peněz.
  • Šetřeteomezte svoje neřesti a na investice časem bude také. Získaný volný čas navíc můžete využít ke studiu trhu.

 

Jak začít investovat aneb co je dobré udělat před první investicí

První nákup cenných papírů je vzrušující záležitost, která může úplně změnit vaši budoucnost. Nadšení je zde sice žádoucí, naučte se ale jako investor postupovat racionálně. Ještě před prvním obchodem si zkuste srovnat v hlavě tři záležitosti:

  1. Mějte nadhled – i dlouhodobé investování nese riziko ztráty. Psychicky se připravte na možnost prodělku. Investujte jen peníze, které máte opravdu volné. Nečekejte okamžitý výdělek.
  2. Vytvořte si plán – rozmyslete si do jakých cenných papírů vložíte peníze a na jak dlouho.
  3. Učte se rozumět investicím – základní znalosti jak investice fungují musíte mít už na začátku. Hlubokých znalostí dosáhnete až praxí.

 

Plánování je alfou a omegou dobrého hospodaření s penězi. Prvním parametrem, který si musíte určit je zejména délka investice. Například při dlouhodobém investování získáváte velkou výhodu v tom, že nebudete muset dělat mnoho obchodů. Ušetříte za poplatky a nenaděláte tolik chyb.

Všechny vaše další kroky se budou odvíjet právě od délky investice. Výhodou je plánovat investice alespoň na tři roky.

Proč zrovna taková doba?

Investování je opravdu běh na mnoho let. Tři roky jsou nejvýhodnější minimum hlavně u akcií. Po této době se dá realizovat zisk bez nutnosti platit daně nehledě na výši transakce.

Nemusíte samozřejmě všechno po třech letech hned prodávat, případný odprodej části portfolia bude ale výhodnější.

Po nějakém čase naopak můžete nevelký úvodní kapitál navýšit i několikanásobně. Tento krok vám otevře další možnosti v diverzifikaci portfolia a dalších úpravách investičních plánů.

 

Investice s malým kapitálem
Investovat postupně a s malým kapitálem umožňuje také služba Portu.

 

Jak začít investovat? Nevsázejte vše na jednu kartu

Diverzifikace znamená investování do několika odlišných cenných papírů. Možnost koupit balík akcií nějaké silné firmy je totiž v začátcích nepředstavitelně lákavá, není to ovšem dobrý krok.

Ani největší giganti nebo skokani na trhu pořád nerostou. Mnohé takové společnosti dokonce dlouhá léta stagnují či se cena jejich akcií mění pravidelně nahoru a dolů.

Po několika letech tak nemusí být zhodnocení podle vašich představ. Spoléhat jen na dividendy se vyplatí spíše z krátkodobějšího hlediska. Výše jejich výplat se navíc může radikálně měnit.

Nováček v investování pochopitelně může tápat nad skladbou prvního investičního portfolia. Nejjednodušší je diverzifikovat alespoň do 3 nebo 4 odlišných směrů.

  • Nakupte akcie napříč obory – průmysl, IT, telekomunikace, finance atd.
  • Kupujte i dluhopisy nebo podílové a indexové fondy
  • Investuje do titulů z různých koutů planety

Rozložení investic vás ochrání před nepříznivým vývojem, který může zasáhnout pouze jednu společnost nebo odvětví ekonomiky.

Nezapomínejte ani na to, že diverzifikovat lze nejen oborově ale také geograficky. Krize v jedné části světa se vám může vykompenzovat růstem v jiném regionu.

I české banky a brokeři nabízí možnost investovat na většině trhů okolní Evropy a v zámoří. Investice mimo ČR ale už vyžaduje poněkud hloubější studium finanční problematiky.

Zejména u dividend musíte řešit byrokracii spojenou s daňovými předpisy dané země. Jinak vám hrozí dvojí zdanění v zahraničí i u nás.

Investování je přes všechna rizika skvělým způsobem, jak naložit s penězi. Ani začátek s drobným jměním neznamená, že za deset let nebudete investovat a vydělávat v daleko vyšších hodnotách.

Díky internetu navíc máte lepší možnosti než investoři před dvaceti lety. Investovat zvládnete jen s pomocí mobilního telefonu. Nakupovat cenné papíry jde odkudkoliv, kde je k dispozici signál.

Zároveň si takto během okamžiku vyhledáte řadu údajů, ke kterým se dříve člověk dostával pomocí novin a dalších tištěných materiálů.

To vám umožní rychleji získat orientaci v oboru i aktuálním dění. Spolu s tím se vám nabízí celá řada školení, kurzů a dalších možností. Vzdělávat se tak můžete od těch nejzkušenějších osob.

Snadná dostupnost je velkou výhodou ale zároveň i výzvou. Ať už bude investování jakkoliv dostupné každému, tak vždy platí, že disciplína a pevná vůle vede k úspěchu.

Každý investor se v počátcích své kariéry potýkal s chybami a ztrátami. Na tom jediném doba nic nemění.

Výsledky nepřináší žádná zázračná znalost nebo umění nýbrž racionální přístup a reálná očekávání. Právě tudy vede cesta k úspěchu v investování.

Do čeho investovat?
Přehled zajímavých investic naleznete zde.
Redakce

Nejnovější články

Nejlepší bonusy za založení účtu [listopad 2024]

Podívejte se na přehled nejlepších možností, kde získáte bonus za založení účtu. Bonus získáte jak…

1 dnem před

Warren Buffett vs. trhy: Proč investiční legenda hromadí hotovost?

Zatímco akciové trhy šplhají na rekordní hodnoty, investoři dychtivě sledují, kam zamíří jejich peníze. Většina…

3 dny před

Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?

V posledních týdnech se na kryptoměnovém trhu zvyšuje optimismus a investoři sledují, zda Bitcoin a…

6 dny před

Jak S&P 500, Bitcoin a Tesla reagují na Trumpův návrat

Pár dní dozadu jsme byli svědky jedné z nejvýznamnějších politických událostí tohoto roku – amerických…

1 týdnem před

Povídání o trzích: Jak technologičtí giganti zvládli výsledkovou sezónu a co nás čeká?

Čtyřikrát ročně světové společnosti oznamují své hospodářské výsledky a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Nedávno…

2 týdny před

Největší investiční trendy roku 2024: Co odhalí Online investiční konference?

Online investiční konference 2024, pořádaná společností XTB, je každoročním lákadlem pro každého, kdo chce mít…

2 týdny před