Jak zbohatnout: 15 finančních pravidel, jejichž dodržování se vyplatí

Jak zbohatnout? Přemýšleli jste někdy nad tím, co odlišuje finančně úspěšné lidi od těch, kteří s penězi stále bojují?

Spravování osobních financí nemusí být přehnaně komplikované. Existuje několik základních pravidel, jejichž dodržování vám zajistí mnohem klidnější život.

 

Jak zbohatnout: 15 finančních pravidel, jejichž dodržování se vyplatí

 

1) Utrácejte méně, než vyděláte

Bezpochyby nejdůležitější finanční pravidlo je utratit méně, než kolik si vyděláte. Bez ohledu na to, kolik peněz vyděláváte, pokud je všechny utratíte, nikam se v životě neposunete.

Ba naopak – mohli byste postupně hromadit dluh, pokud pravidelně utrácíte víc, než kolik činí vaše výplata.

Dalším rizikem je, když se vaše náklady zvýší ve stejnou dobu jako váš příjem. Ideální situací by bylo držet své náklady na přibližně stále stejné úrovni, abyste byli schopní si zbytek platu ušetřit a v případě zájmu vhodně investovat.

V konečném důsledku je tak mnohem důležitější, kolik peněz si ponecháte, než kolik si vyděláte.

Někdo s ročním příjmem dvě stě tisíc na tom může být lépe, než člověk vydělávající milion… záleží na tom, jak budou oba utrácet a kolik peněz si ponechají.

Čtete níže i další rady, jak zbohatnout a neutrácet zbytečně.

 

2) Mějte jasné povědomí, kam vaše peníze putují

Založit si rozpočet je běžnou finanční radou. Rozpočet vám poskytne kontrolu nad způsobem, jak peníze utrácíte. Navíc vám umožní co nejlépe využít finanční prostředky, které máte k dispozici.

Ačkoliv je vedení rozpočtu důležité, stejně tak podstatné je sledovat vaše náklady. Pokud je nebudete znát, nezjistíte, jestli opravdu dodržujete svůj rozpočet.

Vědět, kam vaše peníze putují, je podstatnou součástí rozumného zacházení s financemi. Pokud jste v minulosti nepracovali s rozpočtem, může vás výsledek velmi překvapit.

Když uvidíte, jak doopravdy utrácíte peníze, pravděpodobně budete schopni identifikovat oblasti, v nichž utrácíte zbytečně mnoho a v nichž byste mohli náklady (s troškou disciplíny) omezit.

 

3) Vyhýbejte se impulzivnímu nakupování

Většina lidí utrácí své peníze na základě emocí. Impulzivní nákupy mohou být oboje malé i větší položky.

Větší impulzivní nákupy pochopitelně mají hlubší dopad na stav vašich financí, ale i menší nákupy se postupně sčítají.

Abyste získali kontrolu nad svým nutkáním náhodně nakupovat, můžete si vždy před návštěvou obchodu vytvořit nákupní list a toho se striktně držet.

Pro větší nákupy si vždycky ponechte aspoň 24 hodin, během nichž budete mít šanci potenciální nákup ohodnotit. Pokud se i poté rozhodnete, že danou věc prostě potřebujete, jen do toho.

Mnohdy však zjistíte, že se bez původně vyhlédnutého zboží ve skutečnosti snadno obejdete.

 

4) Hledejte nejvýhodnější cenu

Vytvořte si návyk pátrat po co nejvýhodnějších cenách a porovnávat různé možnosti. To vám může pomoct s nejrůznějším typem nákupů, od pořízení oblečení až po nové auto.

Také to ale může ovlivnit výši vašich účtů.

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak ušetřit peníze, je omezit pravidelné účty (například využít služby zlevněného poskytovatele internetového připojení).

Pokud zmenšíte své měsíční (či roční) náklady, budete šetřit peníze pravidelně, takže i menší úspory se postupně sečtou.

 

5) Vytvořte si záchranný fond

Záchranný fond není ta nejzábavnější část osobního finančního plánu, ale to nic nemění na jeho důležitosti. Nikdy nevíte, kdy nastane pohotovost, takže je nejlepší být připraven.

Nikdo z nás nechce myslet na možnosti, jako je ztráta zaměstnání, významné zdravotní problémy a další situace, které by nás mohly finančně ovlivnit, ale k těmto problémům dochází často.

Jak zbohatnout_dodržování rozpočtu

Záchranný fond obsahuje peníze odložené stranou na něco nečekaného, co nelze naplánovat nebo předpovědět. Uhradit z něj například nové auto se tak nepočítá, protože nákup nového vozidla představuje předem naplánovaný výdaj.

Většina expertů doporučuje, že byste měli mít v záchranném fondu našetřeno dost peněz na pokrytí aspoň tří až šesti měsíců vašich životních nákladů.

Jak zbohatnout
Podívejte se na konkrétní tipy, které vám mohou generovat pasivní příjem zde.

 

6) Začněte si šetřit na důchod už nyní

Nikdy není dost pozdě na to začít šetřit na důchod. Mnoho mladých lidí nebere důchodové spoření vážně, protože si myslí, že se k němu dostanou později.

Ale čím mladší jste, tím více času můžete vašim investicím poskytnout pro růst a kumulaci úroků.

Bez ohledu na to, kolik je vám let, pokud jste doposud nezačali šetřit na důchod, měli byste začít nyní. A pokud jste už začali, nikdy neuškodí vaše úspory navýšit.

 

7) Šetřete peníze, kdykoliv to jde

Existuje mnoho rozdílných způsobů, jak ušetřit peníze. Pokud se vždycky díváte po nových možnostech, jak snížit vaše náklady, najdete řadu příležitostí.

Jednou zábavnou možností je udělat ze šetření výzvu. Příkladem je oblíbená týdenní výzva, kdy si každý týden odložíte stranou o něco větší částku než předchozí týden.

Když tak například začnete první týden na pouhé desetikoruně, za rok byste si mohli ušetřit desítky tisíc!

 

8) Zbavte se dluhů

Dluh je jedním z nejběžnějších finančních problémů. Především pokud splácíte dluh s vysokým úrokem.

Splatit váš dluh co nejdříve vám umožní každý měsíc ušetřit více peněz, které následně budete moct v případě potřeby využít nebo investovat.

A jak na to? Najdeme více způsobů, jak se vrhnout na splácení dluhu. Dvěma nejoblíbenějšími možnostmi je metoda sněhové koule a lavinová metoda.

V případě sněhové koule nejdříve splatíte menší dluhy, což vám poskytne patřičnou porci sebevědomí, abyste se vrhli na větší dluhy. V případě lavinové metody nejdříve splatíte dluh s největšími úroky.

Splatit své dosavadní dluhy je jedna věc, ale pochopitelně se musíte vyvarovat budoucích potenciálních dluhů.

 

9) Znejte své priority

Mnoho lidí si myslí, že osobní finance jsou nudné, protože vždycky zahrnují šetření peněz v každé oblasti vašeho života. Ve skutečnosti však nemusíte šetřit ve všech oblastech života.

Důležité je znát své priority. Šetřete peníze v oblastech, které pro vás nejsou až tak důležité a zbude vám víc peněz na věci, které jsou pro vás opravdu podstatné.

Navíc se nebudete muset cítit provinile za utrácení peněz, pokud budete znát své priority.

Pokud budete vědět, že jste ušetřili v jiných oblastech vašeho života, abyste si mohli dovolit věci, na kterých vám nejvíce záleží, budete schopni se svými penězi zacházet sebevědomě.

Jak zbohatnout - myslete jako bohatí
Zde najdete pár základních rozdílů mezi tím, jak myslí bohatí a jak chudí.

 

10) Navyšte co nejvíce svůj příjem

Omezit své náklady je skvělé, ale navýšit svůj příjem je ještě lepší. Omezit náklady jde jenom do určité míry. Zato vydělávat víc peněz můžete vždycky.

Opět existuje více způsobů, jak začít vydělávat více peněz.

Jedním z nejlepších způsobů je požádat o navýšení výplaty, protože v případě úspěchu budete dostávat více peněz za stejné množství práce.

Pokud není možné dostat vyšší výplatu, můžete se začít dívat po lépe placené práci, ať už pro vašeho současného zaměstnavatele nebo jiného.

Pracovat přesčas může být další variantou, pokud to váš zaměstnavatel umožňuje.

Jestliže ve vaší současné práci nedokážete získat vyšší plat, může stát za to najít si vedlejší zaměstnání.

Existuje spousta činností, za které vám lidé budou ochotni zaplatit a které budou vyhovovat vašim časovým možnostem.

Jestli například pracujete od pondělí až do pátku, zkuste se poohlédnout po víkendových pracích.

 

11) Nekupujte nemovitosti mimo vaše možnosti

Náklady za dům jsou obvykle jedněmi z největších v životě člověka. A běžnou finanční chybou je utratit příliš mnoho peněz za dům či byt.

Nepředpokládejte, že si můžete dovolit koupit dům jenom proto, že banka schválila vaši žádost o hypotéku.

I pokud si budete moct dovolit hypotéku pravidelně platit, koupit velký dům omezí množství peněz, které budete schopní ušetřit a investovat.

Buďte si jistí, že žijete v rámci svých finančních mezí a kupte si dům, který vám stále ponechá dost prostoru pro dodržování vašeho rozpočtu.

 

12) Věnujte pozornost poplatkům

Investiční poplatky se mohou zdát malé, ale mohou mít dlouhodobý negativní vliv na vaše úspory. Pečlivě zkontrolujte detaily každé investice, abyste se ujistili, že vám dané poplatky vyhovují.

Pokud možné, volte investice s nízkými poplatky.

TIP: podívejte zde se na weby, kde dostanete 500 Kč bonus za založení účtu

 

13) Investujte v majetek, který vám bude vynášet příjem

Majetek vynášející příjem je ideální pro období důchodu, protože může (potenciálně) nahradit příjem, který jste předtím měli v zaměstnání.

Najdeme mnoho možností zakoupení majetku vynášejícího příjem. Nejoblíbenější variantou je ovšem vlastnictví nemovitosti nebo investování do nemovitosti. To je cesta, jak zbohatnout.

 

14) Stanovte si finanční cíle

Stanovit si finanční cíle je extrémně důležité, protože bez nich budete postrádat cíl, kterým byste se mohli ubírat. Cíle navýší vaši motivaci a poskytnou vám ukazatel, podle kterého můžete měřit svůj pokrok.

Jak zbohatnout
Přečtěte si, jak vydělat milion korun.

 

15) Sežeňte si pomoc, pokud ji potřebujete

Když dojde na vaše finance, můžete se buď spolehnout sami na sebe či si najmout finančního poradce. Pokud cítíte, že je toho na vás moc nebo jednoduše potřebujete radu nebo pomoc profesionála, měli byste uvážit, že si někoho najmete.

Jak zbohatnout? Pokud vyvinete snahu řídit se pravidly zmíněnými v tomto článku, dřív nebo později si začněte vést lépe.

Dodržovat všechna tato pravidla se může zpočátku zdát děsivé, ale pamatujte, že se nemusíte stát finančním expertem přes noc. Začněte prvním pravidlem: utrácejte méně, než si vyděláte.

A postupně se posunujte dál a dál. Uvidíte, že to půjde!