Kam investovat na základě délky investičního horizontu. Do čeho investovat na měsíc, roky či desetiletí se dozvíte v tomto článku.
Investice bývají často probíraným tématem. Zejména v době, kdy má většina lidí našetřenou alespoň nějakou část úspor, je třeba přemýšlet, kam volné finanční prostředky investovat.
Na to však není jednoznačná odpověď. Existuje velká spousta investičních nástrojů. Ne všechny se však hodí pro každého.
Při investování je vždy důležité mít, již na začátku, stanovený cíl a účel investice. Plánujete investovat krátkodobě, v řádu několika měsíců či jednotek let? Nebo je vaše investice dlouhodobá tj. 10 – 20 let a více? Na každý typ investice se zkrátka hodí zvolit jiné instrumenty.
Pojďme se nyní podívat na některé z nich.
Pokud zvažujete investovat v kratším časovém horizontu, je třeba vás hned na úvod upozornit, že nemůžete očekávat vysoké výnosy, aniž byste podstoupili extrémní riziko ztráty kapitálu. Vzhledem k tomu, že investice se projevují především v dlouhodobém horizontu díky efektu složeného úročení, který má za efekt exponenciální zhodnocení vašich prostředků, zaměříme se raději na bezpečné investice, byť s nižší mírou výnosu.
Mezi takové investice mohou spadat například krátkodobé termínované vklady, stavební spoření nebo například státní či korporátní dluhopisy se splatností max. 5 let.
Tyto instrumenty sice nesou výnosy v průměru v rozmezí 0,5 – 6 % ročně, nicméně jsou velice konzervativní. Riziko ztráty kapitálu je tak značně nižší než u nástrojů, které jsou určeny pro dlouhodobou investici.
Zde si můžete přečíst o jedné takové službě. Pokud však cílíte na vyšší výnosy, čtěte dále.
Nyní přejděme k tomu, jak razantně zvýšit svůj kapitál. Ovšem v takovém případě je počítat s investici v horizontu minimálně 10 let. Ideálně však 15, 20 a více let. Jen v takto dlouhém časovém horizontu mohou dané typy investic nabýt plně svůj potenciál a případné riziko permanentní ztráty kapitálu rozložit v čase a minimalizovat jej.
Prvním, nejen v Česku jedním z nejpopulárnějších, instrumentů jsou nemovitosti. Není divu, že nemovitosti jsou celosvětově tak oblíbené.
Pokud vlastníte nemovitost, vaše investice má nějaký reálný základ. Něco, na co si můžete sáhnout, co je prostě vaše. Pokud vlastníte nemovitost, nejen že získáváte pravidelný měsíční příjem z nájmu, navíc ale hodnota nemovitosti roste v čase.
Vy tak prakticky získáte dvojí zdroj příjmu. Tedy pouze v případě, že po letech svoji nemovitost prodáte.
Výnos u investice do nemovitostí se pohybuje od 5 % za rok a výše, bez zohlednění nárůstu na hodnotě. To však záleží na kupní ceně nemovitosti, a jak výhodně se vám podaří nemovitost koupit. Nejsou výjimkou ani výnosy ve výši 10 % a více.
Další zajímavou variantou je investice do akcií.
Akcie taktéž představuje něco reálného. Jedná se totiž o podíl na určité společnosti. Jejím vlastnictvím tak můžete získat svůj malý či velký spoluvlastnický podíl ve společnostech jako je například Apple, Microsoft nebo Visa.
Pozitivní u akcií je to, že každá společnost samozřejmě funguje za účelem dosažení zisku, a tak je velice pravděpodobné, že pokud vyberete kvalitní společnost, hodnota vaší investice v dlouhodobém horizontu stále poroste.
Navíc některé společnosti vyplácejí pravidelně takzvané dividendy, tj. podíly na zisku. Podobně jako v případě nemovitostí tak můžete i z akcií mít jistou formu pasivního příjmu.
Výnosy z akcií jsou velice variabilní. V dlouhodobém horizontu však investicí do akciích můžete očekávat 10 i více % ročně. Nevyhnete se však ani krátkodobým výkyvům, kdy hodnota vaší investice může jít do záporu i několik desítek %.
Poslední dlouhodobou možností, kam investovat je investiční fyzické zlato. Zlato však obecně funguje jako uchovatel hodnoty. V dlouhodobém horizontu si tak stále drží svoji cenu a neztrácí na hodnotě vlivem inflace.
Pokud jste si tedy v minulosti za zlatou cihlu mohli koupit například auto, pravděpodobně si za ní koupíte auto i za dalších 10, 20 let (jedná se o příklad). Zlato tedy není úplně klasickým investičním nástrojem pro vyšší zhodnocení prostředků.
Pro někoho, kdo chce však bezpečně uchovat aktuálně naspořené prostředky, se může jednat o zajímavý způsob investice.
Existuje samozřejmě i dalších tisíc způsobů investic, výše uvedené jsou však prověřené časem a prokazatelně fungují. V dnešní době se mluví hodně o kryptoměnách, tradingu a dalších způsobech. Nejedná se však o investice, nýbrž o spekulace.
Spekulace mohou sice v poměrně krátkém čase vydělat i stovky procent, ale riziko, které však musíte podstoupit je vysoké. Proto pokud tyto spekulace dopodrobna nemáte nastudované, nelze doporučit do nich vkládat své těžce vydělané peníze.
Obecně je tedy lepší nevěřit novinovým článkům a internetovým reklamám, které doporučují kam investovat a nabízejí zhodnocení desítky i stovky procent v rámci jednoho roku. Může se jednat o podvody nebo vysoce rizikové instrumenty, ve kterých laik může ztratit veškeré své peněžní prostředky.
Podívejte se na přehled nejlepších možností, kde získáte bonus za založení účtu. Bonus získáte jak…
Zatímco akciové trhy šplhají na rekordní hodnoty, investoři dychtivě sledují, kam zamíří jejich peníze. Většina…
V posledních týdnech se na kryptoměnovém trhu zvyšuje optimismus a investoři sledují, zda Bitcoin a…
Pár dní dozadu jsme byli svědky jedné z nejvýznamnějších politických událostí tohoto roku – amerických…
Čtyřikrát ročně světové společnosti oznamují své hospodářské výsledky a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Nedávno…
Online investiční konference 2024, pořádaná společností XTB, je každoročním lákadlem pro každého, kdo chce mít…