Nejlepší broker na akcie: jak brokera vybrat, na co dát pozor a kde získáte nákup akcií bez poplatku se dozvíte v tomto příspěvku.
Koupit akcie je v současné době velmi jednoduché. Stačí mít jen připojení k internetu a chytrý telefon. Otázkou však zůstává, kdo je ten nejlepší broker na akcie.
Jak jej poznat? S tím vám pomůžeme v našem článku. Pak už stačí jen stáhnout aplikaci a můžete začít.
Opatrnost by měla být jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru brokera. Nejlepší broker na akcie nemusí být rozhodně ten, který to o sobě prohlašuje.
Je sice krásné, že daný broker slibuje možnost nabídky nepřeberného množství akcií různých značek, nulové poplatky a úžasnou platformu, když vámi investované a zhodnocené peníze navždy zůstanou na jeho kontě a vám zůstane jen virtuální pocit dobře zhodnocených investic.
Pro investory ovládající převážně češtinu je registrace brokera u České národní banky (ČNB) nejjistější variantou.
Výhodou je, že regulovaní brokeři také mají ze zákona povinnost pojištění klientských prostředků pro případ úpadku.
Zahraniční brokeři by měli být regulováni autoritami jako například FCA (Financial Conduct Authority, Velká Británie), ASIC (Australian Securities & Investments Commission, Austrálie) nebo CySEC (Cyprus Securities and Exchange Commission, Kypr)
Nejde říci, že existuje ideální broker pro každého. Ale podle určitých vodítek si můžete vybrat svého vlastního nejlepšího brokera na akcie.
Je potřeba si uvědomit dvě základní věci. Kolik chceme investovat a jak chceme obchodovat.
Chci investovat jednorázově? Jakou částku chci investovat? Je to konečná částka nebo plánuji peníze na účet peníze dále přidávat?
To jsou otázky, které by si měl každý položit. I zde platí pravidlo – investuji jen tolik, kolik si mohu dovolit ztratit.
Důvody, proč je dobré toto vědět, jsou minimálně dva.
I. Počáteční minimální vklad požadovaný brokerem
Počáteční minimální vklad se u brokerů velmi liší. U některého je to třeba jen 1 dolar, někde je jako základní investice potřeba dolarů 1000.
Nejde o to, že by byl jeden méně kvalitní a druhý díky vysokému základu bezproblémový. Každý broker nabízí jiné styly a možnosti obchodování. Proto někde stačí dolar a někde ani 1000 dolarů není postačující.
Brokeři požadující vysokou investovanou částku (minimální vklad) nemají zájem o malé obchodníky, kteří udělají pár malých obchodů a pak končí.
Právě podmínka vyššího vkladu brokerům pomůže oddělit bohatší klienty od ostatních.
II. Výše plánované investice ze strany investora
Výše investice je dalším důležitým aspektem při výběru vlastního nejlepšího brokera na akcie. I s minimální investicí je možné ziskově obchodovat. Jde jen o to vybrat toho správného.
Pokud plánujete investici menšího rázu, je dobré hledat brokera, který spíše než obchodování s klasickými akciemi, nabízí například obchodování se zlomky akcií nebo obchodování CFD (contract for difference).
Tedy to, že akcie přímo nevlastníte, ale spekulujete na jejich pokles a prodej. S většími finančními prostředky jde pak investovat i do klasických akcií.
Pak je třeba vhodné sledovat, zda broker nabízí například dividendové akcie a z nich plynoucí dividendový výnos nebo jaké jsou poplatky za nákup a prodej akcií.
Pro investora je také důležité si uvědomit, jakým stylem chce obchodovat, a podle toho vybírat brokera.
I. Málo obchodů, dlouhodobé držení akcií, dividendové výnosy
Ten, kdo se chce držet klasické formy, tedy dlouhodobě vlastnit akcie, čerpat z dividendových výnosů a ve výsledku příliš aktivně neobchodovat, si může dovolit brokera, jehož poplatky za nákup a prodej akcií jsou vyšší.
Ve výsledku se ho to bude týkat více méně okrajově. Mnohem více by jej mělo zajímat třeba to, jakou částku dividendového výnosu dostane, pokud se tedy rozhodne investovat i do dividendových akcií.
Tedy pokud nějaký dividendový výnos dostane. Výplata není u každého brokera samozřejmostí. Dalším důležitým aspektem by třeba mohly být poplatky za vklad a výběr svých zisků.
II. Aktivní obchodování
Při tomto stylu budou poplatky za nákup a prodej akcií hrát mnohem větší roli než v prvním případě.
Důležitost v tomto případě mohou nabýt například dobrá platforma pro obchodování a rychlost vyřízení příkazů.
Kdo má rád rychlost a dynamiku nemusí se spokojit pouze s obchodováním s klasickými akciemi, ale může se poohlédnout po brokerovi, který nabízí také obchodování s ETF akciemi – tedy akcie indexových fondů.
Jsou vysoce likvidní s nízkými náklady.
Pokud máte menší kapitál, ale táhne vás to spíše k rychlejšímu obchodování, kdy chcete uzavírat více obchodů a reagovat pružně na změny trhu, pak můžete využít služeb brokerů, kteří nabízejí také CFD obchodování.
Lze říci, že investor si pak sám musí uvědomit, co vlastně od obchodování čeká a kolik chce investovat.
A podle toho si udělat vlastní srovnání brokerů a najít si toho svého vlastního nejlepšího brokera na akcie.
Jak postupovat?
Aktivní obchodování, investice spíše menší sumy peněz
Pokud chcete investovat jen menší částky, ale chcete být aktivním obchodníkem, sledovat trh a uzavírat více obchodů, jsou pro vás důležité tyto tři věci:
V tomto případě mohou být zajímavou možností například brokeři XTB, DEGIRO, eToro nebo Freedom24.
Všichni jsou evidováni u České národní banky, mají pojištění vkladů a podporu v českém jazyce.
XTB nabízí nákup skutečných akcií s 0% poplatky. Jedná se o globálního brokera s lokálním zastoupení v Praze či Bratislavě (recenze zde).
S jakýmikoli dotazy se tak můžete obrátit na tým obchodníků a analytiků, kteří jsou vám připraveni poradit po telefonu, chatu, e-mailu i osobně.
Účet je veden v českých korunách a vy nemusíte řešit případné konverzní poplatky při nákupu amerických nebo evropských akcií.
Další výhodou je vzdělávání. XTB publikuje užitečné denní analýzy a disponuje mnoha vzdělávacími videi včetně bezplatných kurzů tradingu.
Kromě obchodování akcií, XTB nabízí také kryptoměny, ETF, komodity, indexy, forex či CFD obchody s finanční pákou.
81 % retailových CFD účtů přichází o peníze
U DEGIRO se platí za nákup jednotlivých akcií a poplatky jsou považovány za jedny z těch velmi nízkých (více o DEGIRO zde).
Výhodou je to, že účet můžete mít v českých korunách. Pro dynamické obchodování také nabízí už zmiňované ETF akcie.
Minimální vklad není stanoven, záleží jen na vás zda si koupíte akcie za pár stovek nebo za pár tisíc.
Akcie nemusíte jen kupovat, ale také shortovat. To znamená, že předpokládáte jejich pokles. Celkově získáte pro svůj nákup akcií přístup k akciím z 50 burz světa.
Investování s sebou nese riziko.
Dalším zajímavým brokerem může být broker eToro. Původně americký broker nabízí širokou paletu možností obchodování.
Pokud plánujete zůstat hlavně u akcií, skvělou zprávou je, umožňuje nákup akcií bez poplatku.
Nemusíte se zastavit pouze u nakupování akcií, ale můžete investovat také do kryptoměn nebo cizích měn.
Investory s menším kapitálem jistě zaujme možnost koupě zlomků akcií. Díky tomu lze vlastnit akcie podniků, na které by investor jinak nedosáhl.
Pro dynamičtější obchodování se nabízí také možnost CFD obchodování. Výhodou je možnost využití páky při některých typech obchodů.
Ta vám umožní dělat obchody ve větším objemu, než by bylo možné s reálnou částkou.
{etoroCFDrisk} % účtů drobných investorů při obchodování s CFD u tohoto poskytovatele přichází o peníze. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty peněz.
Freedom24 vám umožní nakupovat a prodávat akcie i ETF.
Také vám pomůže zhodnotit vaše nezainvestované dolary či eura na spořicím účtu (více o Freedom24 zde).
Spořicí účet můžete používat i pokud neobchodujete.
Freedom24 je součástí mezinárodní skupiny Freedom Holding Corp, jejíž akcie se obchodují na burze Nasdaq.
Broker eToro je často také srovnáván s dalším americkým brokerem s romantickým názvem Robinhood.
Výhodou je, že Robinhood nepožaduje žádný minimální vklad. Začínat můžete od nuly. Vzhledem k nulovým poplatkům i k nulovému minimálnímu vkladu lze brokera Robinhood zařadit do „kategorie nejlevnější broker“.
To je však vykoupeno tím, že neposkytuje velké množství možností nákupu rozličných produktů, finance jdou doplnit pouze bankovním převodem. Při dynamickém stylu obchodování to není úplně ideální.
Za zmínku také stojí, že (zatím) neposkytuje možnost Stop loss.
Při náhlém propadu trhu nebo špatném načasování obchodu může pak lehce dojít k tomu, že takto neřízený obchod může skončit opravdu velkou finanční ztrátou.
Robinhood, který je dostupný zatím pouze pro americké rezidenty, má také svoje mouchy.
Někomu však vyhovuje spíše klidnější obchodování, investování do pečlivě vybraných akcií a jejich dlouhodobé držení. Popřípadě koupě dividendových akcií.
Pro spoustu investorů bude jistě zajímavou možností investice v českých korunách. Odpadají tím totiž náklady na převod českých korun na většinou americké dolary. Při menších částkách zanedbatelná věc, při větších už jsou rozdíly znatelné.
I při tomto stylu obchodování můžete využít služeb brokerů XTB, DEGIRO nebo eToro.
XTB i DEGIRO nabízí český účet a částečně výplatu dividendových výnosů. Umožňuje přístup k akciím obchodovaným na nejen na světových burzách, ale také na pražské.
Zahraniční akciový broker s dlouho tradicí a vynikající reputací je také Interactive Brokers. Jedná se ale o brokera cílícího spíše pro profesionální a pokročilejší obchodníky.
Minimální vklad je 10 000 dolarů, je účtován poplatek za neobchodování i za vklady a výběry nad měsíční limit.
Výhodou jsou nízké komisní poplatky, nízké spready a vysoká rychlost vyřizování obchodů.
Není možnost podpory v češtině. Oceňován je za velmi dobrou, avšak složitou platformu, kterou však využijí spíše profesionálové.
Kromě těchto lze najít i mnoho dalších brokerů. Je však důležité se opravdu ujistit, zda jsou regulováni, nejlépe Českou národní bankou, a mají pojištěné vklady. A pak si zjistit reference.
Ne všichni brokeři odvádějí dobrou práci.
Nejlepší broker na akcie bude pro každého bude trochu jiný a je potřeba si udělat vlastní srovnání brokerů podle svých preferencí.
Důležité je uvědomit si, jakým způsobem chci obchodovat, v jaké měně a také to, co vlastně chci obchodovat. A proč chci obchodovat.
Pro začátečníky jsou spíše vhodnější brokeři typu XTB, DEGIRO nebo eToro, protože nabízejí mnohem širší spektrum možností obchodování, menší nebo nulové poplatky a hlavně možnosti jako je obchodování ETF, CFD nebo zlomků akcií.
Tedy obchodování, které lze realizovat i při nižších objemech kapitálu s mnohem menším rizikem toho, aby jedna nepovedená transakce ohrozila celý účet.
A pokud si nejste svými obchodními rozhodnutími jisti a uvítali byste možnost zjistit, jak fungují jiní obchodníci, může být docela zajímavou volbou zkouška funkce Copy Trading.
Tuto stále populárnější funkci nabízí broker eToro.
O co jde?
Prostě sledujete a kopírujete obchody úspěšných obchodníků nebo rovnou profesionálů.
Nebo se jen tak z jejich kroků učíte. Záleží na vás.
Výhoda | nulové poplatky na akcie a ETF (při měs. objemu do 100000 eur) | lze kopírovat úspěšné obchodníky, demo účet |
Min. vklad | 0 Kč | 100 USD |
Čeština | ANO | ANO |
Recenze | RECENZE ZDE | RECENZE ZDE |
Web | 81 % retail CFD účtů přichází o peníze |
{etoroCFDrisk} % retail CFD účtů přichází o peníze |
Podívejte se na přehled nejlepších možností, kde získáte bonus za založení účtu. Bonus získáte jak…
Zatímco akciové trhy šplhají na rekordní hodnoty, investoři dychtivě sledují, kam zamíří jejich peníze. Většina…
V posledních týdnech se na kryptoměnovém trhu zvyšuje optimismus a investoři sledují, zda Bitcoin a…
Pár dní dozadu jsme byli svědky jedné z nejvýznamnějších politických událostí tohoto roku – amerických…
Čtyřikrát ročně světové společnosti oznamují své hospodářské výsledky a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Nedávno…
Online investiční konference 2024, pořádaná společností XTB, je každoročním lákadlem pro každého, kdo chce mít…