Spořicí účty jsou poměrně oblíbeným produktem, většinou se ale jedná o účty vedené v českých korunách.
Přesto ale existuje určitá skupina klientů, kteří ocení spořicí účet v cizí měně, nejčastěji samozřejmě v silných globálních měnách typu amerického dolaru nebo eura.
Ještě důležitější, než konkrétní měna je ale výše úroku, který daný spořicí účet klientovi nabízí.
Spořicí účty v cizí měně jsou v nabídkách i českých bank a dalších poskytovatelů. Které jsou ty nejlepší?
Proč mít spořicí účet v cizí měně?
Funkce spořicího účtu je vždy totožná, bez ohledu na to, zda se jedná o účet v českých korunách, eurech nebo dolarech.
Peníze uložené lidově řečeno „v polštáři“ zkrátka ztrácejí hodnotu a je proto třeba uložit je jinam, např. investovat do nástrojů jako jsou akcie, cizí měny, komodity apod.
Tyto nástroje jsou ale spojené s poměrně vysokou mírou rizika.
Konzervativnější lidé proto volí raději spořicí účty charakterizovaném pevným úrokem. V nabídce svých produktů je mají prakticky všechny banky a poskytovatelé finančních služeb.
Jak již ale bylo zmíněno, většinou v tomto kontextu mluvíme o spořicích účtech vedených v českých korunách. Existují ale i spořicí účty v cizí měně.
Hlavním důvodem pro založení spořicího účtu bývá situace, kdy je člověku vyplácena mzda nebo její část v cizí měně. Týká se to třeba lidí pracujících v zahraničí, ale žijících v Čechách apod.
Další lidé zase mohou spekulovat na dlouhodobý vývoj na měnovém trhu a rozhodnou se preferovat silné globální měny.
V takovém případě se tedy do jisté míry prolíná konzervativní produkt typu spořicího účtu s měnovou spekulací.
Ať již ale má člověk důvod pro založení cizoměnového spořicího účtu jakýkoliv, bude se nepochybně zajímat o to, který konkrétní produkt jeho penězům zajistí ty nejlepší podmínky.
Spoření v dolarech
Mezi účty v cizích měnách hrají ty dolarové významnou roli.
Důvod je prostý, dolar je zkrátka nejvýznamnější světová měna a řada nadnárodních firem vyplácí své zaměstnance právě v americké měně.
Jak ale nalézt ten nejlepší spořicí účet v dolarech? Na českém trhu jej několik bank nabízí, jejich podmínky ale nelze označit jako příliš zajímavé.
Příkladem budiž dolarový spořicí účet u ČSOB. Banka jej propaguje jako ideální doplněk k běžnému devizovému účtu, úrok ve výši 0,01 % p. a. ovšem „nesluší“ žádnému spořicímu účtu.
Dobrou zprávou je snad jen to, že zpoplatněno je pouze případné zasílání papírového výpisu a výběr hotovosti na pobočce (poplatek je v tomto případě 100 Kč).
Kromě dolarů si lze u ČSOB založit spořicí účet také v eurech, librách, kanadských dolarech a švýcarských francích.
Na nejlepší dolarový účet pro spoření nebude asi aspirovat ani ten od Air Bank. S úrokem 0,1 % se také nejedná o produkt, na který byste měli stát frontu.
Cizoměnový účet od Air Bank je pro klienty v České republice skutečně velmi specifickým produktem.
Air Bank totiž nemá hotovostní přepážky a fungování takového účtu je možné prakticky jen v bezhotovostním režimu.
Spořicí účet v dolarech potom u ostatních bank jako je Česká Spořitelna, Komerční banka, UniCredit bank a ostatní produkt, který by byl skutečným cizoměnovým spořicím účtem vůbec neexistuje.
V cizích měnách u nich lze vést běžné účty nebo termínované vklady, nikoliv ale spořicí účet v pravém smyslu.
Je proto otázkou, kam zamířit, pokud chcete, aby vám spořicí účet nedělal víc starostí než užitku.
Dolarový spořicí účet Freedom24 (3% p.a.)
Finanční makléř Freedom Finance Europe Ltd, kterého lidé znají také pod zkráceným jménem Freedom24, je aktivní na celém území Evropské unie, kde statisícům svých klientů poskytuje služby v podobě přístupu na akciové trhy po celém světě a veškerou analytickou a technickou podporu.
V portfoliu společnosti Freedom24 však nechybí ani ten nejlepší spořicí účet v dolarech dostupný na našem trhu.
Tento účet nabízí společnost pod názvem D-účet.
Dolarový spořicí účet je přidáván všem klientům s hlavním obchodním účtem u společnosti.
Pro všechny klienty je nejdůležitější, že úrok je na tomto účtu celé 3 procenta ročně, což dalece překonává spořicí účty v cizí měně tradičních bank.
Prostředky lze na D-účet převést buď platbou kartou nebo převodem z účtu a od prvního dne jsou k nim připisovány úroky, neboť ty jsou počítány a realizovány na denní bázi.
Prostředky lze mezi spořicím a hlavním obchodním účtem převádět okamžitě podle toho, kde se klientovi zrovna více hodí.
Pokud např. ví, že po úspěšném obchodu se nebude nějakou chvíli pouštět do další investice, převede si peníze na spořicí účet.
Naopak, pokud klient najde obchodní příležitost, ze spořicího účtu mohou hned putovat prostředky na účet obchodní, kde je lze následně investovat.
Otevřít spořicí účet v dolarech si můžete otevřít, aniž byste museli obchodovat.
V případě svěřování peněz makléři je vždy nesmírně důležité bezpečnost.
Společnost Freedom Finance Europe Ltd je silnou společností s dostatečným zázemím, o čemž svědčí i fakt, že je zapsána na slavné americké burze NASDAQ.
Společnost je pod přísným dohledem hned několika regulačních úřadů a v neposlední řadě pro ní hovoří pozitivní zkušenosti mnoha klientů.
Samozřejmostí je bezchybné technické zpracování uživatelského rozhraní pro ovládání účtu a převody prostředků mezi jednotlivými produkty.
Nabídka spořicího účtu v dolarech od Freedom24 je tou nejlepší volbou pro každého, kdo má spoření v cizí měně dobře rozmyšlené a je přesvědčen o tom, že mu právě takový produkt bude vyhovovat.