PASIVNÍ PŘÍJEM

3 aplikace na pasivní investování [+co to je?]

Pasivní investování nebo aktivní investování? Investování vždy bylo a stále je způsob, jak se lidé snaží rozmnožit peníze, které aktuálně nutně nepotřebují.

Především v době vysoké inflace se snažíme ochránit své těžce vydělané peníze a investování je právě nejlepší možné řešení, i když ani to je ochránit nemusí.

Někdo investuje do nemovitostí, někdo do umění, ale pravděpodobně nejoblíbenější jsou mezi investory akcie a komodity.

Zajímají vás možnosti jak investovat, nebo se chcete dozvědět více o rozdílech mezi pasivním a aktivním investováním?

V tomto článku najdete všechny potřebné informace od porovnání přístupů po populární aplikace spojené s pasivním investováním.

 

Aktivní vs pasivní investovaní

Když mluvíme o aktivním a pasivním investování, tak ve skutečnosti myslíme dvě odlišné strategie investorů k přístupu investování na trhu.

Nelze s jistotou říct, která ze strategií je lepší, jelikož každá z nich má své výhody i nevýhody.

Je dost pravděpodobné, že pokud s někým povedete debatu o těchto dvou strategiích, dočkáte se kategorických odpovědí a poměrně jasných názorů, jelikož investoři téměř vždy preferují pouze jednu z nich.

Málokdy se setkáte s někým, kdo by využíval obě strategie, nebo je snad postavil na stejnou úroveň.

Pravda je ale taková, že skutečně nelze říci, která ze strategií je lepší, jelikož odpověď se odvíjí od několika subjektivních faktorů, jako je množství investovaných peněz, časový horizont, znalosti investora a vlastní cíl investice.

Stručně řečeno v obou případech srovnáváte výsledky investování s indexy, například s S&P 500.

V případě aktivního investování se snažíte výkonnost indexu překonat aktivními zásahy do portfolia.

To vyžaduje znalosti vývoje trhu a kvalitu jeho analýzy, stejně tak poměrně hodně času na straně investora.

Výhodou je pak flexibilita, více možností a také teoreticky větší zhodnocení. Nevýhodou je vyšší riziko a množství poplatků.

Oproti tomu pasivní investování výkonnost indexu kopíruje. Cílem je výběr aktiva a jeho dlouhodobé držení s vidinou konečného zisku.

Výhodou jsou především nižší náklady i riziko, stejně tak menší nároky na znalosti a čas investora.

Nevýhodou je pak především to, že jde o dlouhodobou činnost a v případě „medvědího trhu“ nemáte fakticky žádné nástroje s kterými pracovat.

Vždy zatím sice přišla korekce, ale že se tak stane i v budoucnu zaručené samozřejmě není.

Aplikace vhodná pro aktivní investování může být např. Freedom24 (akcie a ETF), jejíž recenzi naleznete zde.

 

Pasivní investování jako dlouhodobý způsob jak zhodnotit peníze

Pasivní investování je tedy dlouhodobá strategie, která sice teoreticky přináší menší zisky, ale prakticky je pro většinu investorů bezpečnější, a tedy i ziskovější než investování aktivní.

Právě proto, že jde o jednodušší z přístupů, je vhodný i pro nezkušené investory.

Minimalizují se poplatky i ztráty způsobené tradingem, ale jako hlavní výhodu můžeme shledávat fakt, že jde o mnohem klidnější a jak psychicky, tak emočně méně náročný přístup.

Dlouhodobý cíl nám podporuje fakt, že trh zatím vždy rostl, a to i přes občasné medvědí období. Není potřeba tedy s trhem bojovat a snažit se ho přechytračit, stačí do jeho růstu vložit důvěru.

U tohoto přístupu investujeme buď do podílového fondu, který kopíruje jeden z indexů (většinou S&P 500, ale i jiné), nebo do ETF (fondů obchodovaných na burze).

Tím získáme podíl u většiny „nejlepších“ společností, aniž bychom je museli jednotlivě nakupovat. Kromě minimalizace nákladů i ztrát má pasivní investovaní ještě několik dalších výhod.

Diverzifikace je základní termín, s kterým se setká snad každý investor. Právě diverzifikace portfolia snižuje ztráty a to je hlavním klíčem k úspěchu.

Vzhledem k tomu, že pasivní investování sleduje indexy, dochází k maximalizaci diverzifikace.

Například zmíněný S&P 500 zahrnuje 500 největších akciových společností, tudíž investováním do tohoto indexu rozdělíte svou investici do 500 největších podniků.

Další výhodou je nenáročnost jak na čas, tak na množství investic.

Aktivní investování vás totiž nutí nakupovat a prodávat dle aktuálního vývoje na trhu. To vám bere čas a musíte mít připravené peníze na aktuální nákup.

Pasivní investování oproti tomu nevyžaduje nákup dle vývoje trhu, i když je samozřejmě lepší nakupovat při poklesu.

Můžete tedy investovat pravidelně, ale i jednorázově nakoupit při vhodné příležitosti.

Vzhledem k tomu, že pasivní investování je běh na dlouhou trať, přináší s sebou ještě jednu výhodu, a sice úsporu na daních. Pokud své investice držíte více než 3 roky, nemusíte své zisky danit.

Nemůžeme však na vše nahlížet skrz růžové brýle. Nebudeme vám tvrdit, že pasivní investování je ideální.

I tato strategie má samozřejmě své nevýhody, které je předtím, než se pro ni rozhodnete, potřeba samozřejmě zohlednit.

Vzhledem k tomu, že sleduje indexy, tak není prostor pro ovlivnění v případě propadu.

A proto, že jde o dlouhodobou strategii, tak nepočítejte s tím, že zažijete strmý nárůst a vysoké zhodnocení v krátkém časovém horizontu.

Ze dne na den tedy nezbohatnete, ale do budoucna své peníze můžete zajímavě zhodnotit.

Pokud se tedy chcete zajistit na stáří, pak je pasivní investování pravděpodobně vhodnější variantou.

 

3 aplikace na pasivní investování

Portu

Portu je v našem prostředí pravděpodobně nejznámější investiční platformou. Investování do ETF je stabilní a z dlouhodobého hlediska ke spoření velice vhodné.

Investování přes Portu je pak časově velice úsporné, jelikož stačí vybrat pro vás zajímavou strategii.

Velkou výhodou jsou u portu nulové vstupní a výstupní poplatky, můžete investování kdykoliv ukončit nebo naopak obnovit.

To však může být i nevýhodou, jelikož nezkušený investor může při poklesu zpanikařit a peníze vybrat.

Další výhodou je zajištění proti hedingu, ale i inovativnost platformy, která se neustále vyvíjí. Naposledy jsme mohli zaznamenat nabídku Portu Crypto.

Portu láká na výhodný poměr cena/výkon a deklarovaný pouze jednoprocentní poplatek. Jak Portu funguje si přečtěte v této velké recenzi.

 

Bondster

Bondster je česká platforma, která si klade za cíl umožnit investorům přístup k poskytovatelům půjček. Jde o P2P (peer-to-peer) půjčky, tedy v podstatě lidé půjčují lidem.

Poskytovatel půjčky půjčí žadatelům, tyto půjčky přijdou na trh Bondster a do nich mohou investoři investovat. Dlužníci půjčky splácí a tím přináší investorům zisky.

Výhodné je to pro obě strany, investoři zhodnotí své peníze a žadatelé o půjčku dostanou výhodnější půjčku než u banky.

Rizikovost je nízká, jelikož na jednu půjčku připadá více investorů, navíc investujete například do půjček zajištěných nemovitostí.

Výhodou je, že jde o českou platformu s vysokou diverzifikací portfolia, nízkou vstupní investicí, průměrným výnosem 10 % a poměrně vysokým zajištěním.

Před případnou investicí si nejdříve přečtěte tuto Bondster recenzi, kde získáte bonus.

 

Fingood

Fingood je další možností, jak diverzifikovat volné prostředky mimo ETF a podílové fondy. Fingood nabízí tzv. Crowdfundng.

Jednoduše řešeno v případě, že nějaká společnost přijde s projektem, na který potřebuje úvěr, tak osloví Fingood a v případě schválení pak investoři mohou společnosti poskytnout finanční prostředky.

Následné splátky i s úrokem investorům vytváří zisk. Jako pozitivní lze shledat relativně minimální riziko i výše investice i výši poplatku Fingood.

Negativem je pak to, že právě nízké riziko způsobené podrobným prověřením žadatelů o úvěr způsobuje relativně omezenou nabídku investičních příležitostí.

Prostřednictvím Fingood se však můžete i s relativně nízkou investicí podílet na rozvoji nadějných projektů v našem prostředí, což je další výhodou tohoto investovaní.

Nejde tak jen čistě o peníze, ty jsou ovšem samozřejmě největším lákadlem.

Investovat lze od 1000 Kč.

TIP: Zadejte při registraci promo kód ZIBA200 a při investici ve výši 2000 Kč získáte 200 Kč do 4 dnů zpět.

Podrobnou recenzi najdete zde.

 

Pasivní investování aneb slovo na závěr

Pokud jste dočetli až sem, tak by vám rozdíly mezi investováním měly být o něco jasnější.

Přesto, že je pasivní investování stále především o podílových a ETF fondech, tak je možné naleznout i odlišné alternativy.

Jaký přístup a variantu si nakonec zvolíte je samozřejmě jen na vás, možností je nakonec spousta.

Pokud máte finanční prostředky, o kterých víte, že je v následujícím časovém horizontu nebudete potřebovat, pak byste určitě měli přemýšlet o tom, jak s nimi naložit a pokud možno je i rozmnožit.

Především s dnešním stavem ekonomiky a rostoucí inflací napříč prakticky celým světem, je více než kdy předtím důležité své peníze alespoň ochránit, pokud možno tak zhodnotit.

Doufáme, že vám tento článek alespoň trochu pomohl zorientovat se v možnostech jak své peníze ochránit, ať už pasivním investováním nebo aktivním.

Pro koho může být pasivní investovaní vhodné?

Tato strategie je vhodná pro ty, kteří nemají čas nebo nervy na to trhy sledovat.

Vzhledem k nižší náročnosti je tedy vhodná buďto pro začínající investory, nebo pro konzervativní jedince, kteří chtějí minimalizovat náklady i rizika.

Kromě toho také pro ty, kteří k investovaní přistupují jako ke způsobu, jak dlouhodobě spořit, nikoliv jako ke způsobu, jak zbohatnout.

Pokud chcete své peníze rychle rozmnožit, vyznáte se ve světě trhů a baví vás sledovat jejich vývoj, pak pro vás bude vhodnější investovaní aktivní.

Pro všechny ostatní je však pasivní investovaní bezpečnějším a lukrativnějším způsobem.

TIP: Aplikace pro pasivní příjem nebo Aplikace na investování

Redakce

Nejnovější články

Nejlepší bonusy za založení účtu [listopad 2024]

Podívejte se na přehled nejlepších možností, kde získáte bonus za založení účtu. Bonus získáte jak…

19 hodin před

Warren Buffett vs. trhy: Proč investiční legenda hromadí hotovost?

Zatímco akciové trhy šplhají na rekordní hodnoty, investoři dychtivě sledují, kam zamíří jejich peníze. Většina…

3 dny před

Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?

V posledních týdnech se na kryptoměnovém trhu zvyšuje optimismus a investoři sledují, zda Bitcoin a…

6 dny před

Jak S&P 500, Bitcoin a Tesla reagují na Trumpův návrat

Pár dní dozadu jsme byli svědky jedné z nejvýznamnějších politických událostí tohoto roku – amerických…

1 týdnem před

Povídání o trzích: Jak technologičtí giganti zvládli výsledkovou sezónu a co nás čeká?

Čtyřikrát ročně světové společnosti oznamují své hospodářské výsledky a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Nedávno…

2 týdny před

Největší investiční trendy roku 2024: Co odhalí Online investiční konference?

Online investiční konference 2024, pořádaná společností XTB, je každoročním lákadlem pro každého, kdo chce mít…

2 týdny před