Jak na převod peněz ze zahraničí? Přečtěte si nejčastější řešení, jejich výhody a nevýhody. Které je nejlepší a které nejlevnější, si přečtete zde.
Převod peněz ze zahraničí na český účet je v moderním světě doslova otázkou lusknutí prstu. Má to ovšem jedno velké ale. Možností a služeb, které umožňují posílat peníze jsou desítky.
Liší se nejen v poplatcích, ale i v řadě dalších parametrů, které mohou v různých situacích hrát velkou roli.
Jaké nejlepší způsoby převodu peněz ze zahraničí na český účet můžete tedy využít?
Klasický bankovní styk nepatří k nejrychlejším ani nejlevnějším způsobům převodu. U některých zahraničních portálů je ale (bohužel) jedinou možností jak vyvést peníze na bankovní účet v České republice. Týká se to zejména podnikání a poskytování služeb přes platformy mimo Evropskou unii.
Poplatek za mezinárodní převod se liší u různých bank. Jeho výše se pohybuje od desítek až po stovky korun za jednu transakci.
Problematika poplatků je ovšem složitější, neboť jejich vypořádání závisí i na rozhodnutí odesílatele. Ten si může vybrat ze tří variant účtování:
*V ideálním případě může odesílatel vzít náklady v celé výši na sebe. V tom nejhorším zaplatíte poplatek nejen vaší banky ale i banky odesílatele.
Bankovní převod směrem z českého na zahraniční účet není o tolik složitější než běžná platba v rámci České republiky. Kromě čísla zahraničního účtu však musíte znát ještě další parametry účtu, na který chcete peníze přesunout.
Nejčastěji vyžadované údaje:
SEPA platby slouží pro převod eur mezi zeměmi v rámci EU. Poslat peníze můžete ale také do Švýcarska, Vatikánu, Lichtenštejnska, San Marina či na Island. Hlavní výhodou SEPA platby je stejná výše plateb jako při vnitrostátním převodu.
Na výběr je však pouze rozdělení poplatku typu SHA, bankovní poplatek tak hradí příjemce i odesílatel zároveň, každý dle ceníku své banky.
Hlavní výhody SEPA platby:
Tento druh plateb podporuje většina evropských bank. Pro převody v eurech tak jde o poměrně dobře použitelnou variantu, která vychází finančně i časově stejně jako běžná platba v rámci České republiky.
Čekání na bankovní převod je kromě výše poplatků tou největší slabinou mezinárodních bankovních služeb:
Existuje celá řada služeb, které umožňují převádět peníze mezi jednotlivými státy. Většina z nich funguje online, některé můžete využít i s hotovostí například na pobočkách pošt. Jejich výhodou je, že se dají použít snadno pro převody do zahraničí i opačně na český účet. V poplatcích a rychlosti převodu se ovšem významně liší:
Western Union
Určitě znáte logo této služby, které najdete skoro na každé poště. Je to jeden z klasických a osvědčených způsobů převodu prostředků, jenž má pokrytou většinu naší planety. Velice dobře ho znají cestovatelé a patrně nejvíce ho u nás využívají pracovní síly z východních států.
Western Union vám totiž umožní poslat peníze z jakékoliv zapadlé pošty na českém venkově na ještě zapadlejší poštu třeba v ukrajinských Karpatech nebo mongolské stepi. Své pobočky má i v bankách, směnárnách a bůhví kde ještě. Peníze s jeho pomocí dorazí kamkoliv po světě během okamžiku.
Hlavní výhody služby Western Union:
Nevýhody:
*Western Union byl dříve doporučován jako nouzový prostředek pro cestovatele, kteří přišli v zahraničí o peníze a potřebují rychle získat prostředky z rodné země. Nesmí ale přijít zároveň i o doklady. Bez nich jim peníze nebudou vyplaceny.
Převod peněz do zahraničí nabízí poštovní úřady skoro v každé zemi. Posílání poukázek poštou sice skomírá i v rámci ČR, přesto může ale mít klasická poštovní poukázka jisté výhody, zejména pokud potřebujete poslat hotovost.
Výhody:
Nevýhody:
Posílání peněz přes PayPal je poměrně snadná věc. Stačí vytvořit jednoduchý účet s pomocí hesla a mailové adresy, který se posléze spojí s vaší platební kartou.
Potvrzení karty proběhne stržením drobné částky z vašeho účtu, která ale zůstane na PayPal účtu a můžete s ní platit nebo si ji převést zpět. Po ověření už smíte snadno převádět větší sumy na libovolnou adresu ve všech zemích světa.
K identifikaci účtů se zde používá pouze mail, což všechny transakce značně zjednodušuje. Přijaté peníze si snadno převedete právě na platební kartu nebo je můžete nechat na PayPal účtu, se kterým se dá platit na internetu.
Výhody PayPalu:
Nevýhody:
PayPal je poměrně bezpečný systém, který vám umožní nakupovat v zahraničí s větší mírou bezpečí, protože zahraniční obchodník nemá přístup k vaší kartě. Poslední dobou se ale PayPal potýká s masivním pfishingem a mailovými útoky. Ty sice nijak neohrožují samotný systém, mohou ale zmást nezkušené uživatele, kteří sami hackerům odešlou své přihlašovací údaje.
Tato služba nabízí pravděpodobně nejvýhodnější převody peněz ze zahraničí s nízkým procentuálním poplatkem. Na rozdíl od bank si nízké poplatky nekompenzuje nevýhodným měnovým kurzem, doopravdy tak ušetříte.
Stačí vyplnit tento jednoduchý formulář, zaplatit příslušnou sumu a peníze už jedou k vám. S větším počtem uživatelů se navíc rychlost převodu stále zrychluje. Aktuálně většina převodů trvá do 48 hodin čistého času od odeslání požadavku.
Čím více uživatelů na Wise peníze převádí, tím rychleji vše funguje. Wise je ohromná centrála, která operuje s požadavky na převod z celého světa.
Potřebujete-li převést peníze z českých korun například na britské libry, tak se systém prvně snaží najít podobný požadavek v opačném gardu.
V ideálním případě ve stejné výši. Peníze se pak vypořádají vzájemně jen v rámci každého státu. Recenzi služby najdete zde.
Představme si situaci, kdy převádíte tisíc liber z Londýna do Čech:
Systém přijme váš požadavek a spáruje ho s člověkem, který posílá peníze naopak z Čech do Británie. Místo očekávaného převodu mezi státy pak Wise udělá úplně něco jiného – vašich tisíc liber v Anglii převede tomu cizímu člověku, který očekává peníze od někoho z Čech.
Českému odesílateli strhne koruny a nepošle je do zahraničí, nýbrž připíše na váš účet opět v CZK. K mezinárodnímu převodu vůbec nedochází. Přesto ale všichni mají na účtu své peníze „ze zahraničí“ a ještě jsou rádi, že neplatili velký poplatek.
Výhody:
Nevýhody:
*Vzhledem k zákonům proti terorismu vyžadují převody do USA dodatečné potvrzení účelu platby či osobních údajů příjemce
Kolik reálně stojí převod pomocí Wise?
Za každou transakci je účtován poplatek ve výši 0,23 GBP + 0,5 % z převáděné částky:
*Existuje možnost připlatit si za expresní převod
Wise zkušenosti
Zkušenosti se službou pro převod peněz ze/do zahraničí Wise jsou pozitivní, na hodnotitelském webu Trustpilot získali 4,7 bodů z 5.
Revolut je běžná platební karta MasterCard, která ale není navázána na klasický účet. Spojená je pouze s mezinárodním platebním systémem Revolut, sídlícím ve Velké Británii.
Na Revolut si peníze nahrajete podobně jako například na PayPal. Při placení zahraniční měnou se z karty strhává nejvýhodnější střední kurz. To ale není hlavní vychytávka, kterou tato karta nabízí.
Jak na převod peněz ze zahraničí? Peníze si můžete v rámci svého účtu rozdělit a směnit na desítky různých měn. Stačí si počkat až vaše cílová měna bude mít výhodný kurz a vyměnit určitou částku.
S tou pak můžete platit zahraniční platby později, když se kurz zhorší. Tím se dá s Revolutem šetřit zejména při cestování a nákupech v zahraničí.
Při šikovném převodu výdělků ze zahraničního zaměstnání na koruny se takto dá vytěžit maximum z kurzových rozdílů.
Standardní verze karty Revolut umožňuje platit až v 29 měnách a do limitu 4500 Kč měsíčně vybírat ze zahraničních bankomatů. Snadno také můžete převádět peníze na účet jiného uživatele Revolutu kdekoliv na světě. Stačí k tomu znát jen jeho telefonní číslo.
Výhody:
Nevýhody:
Převody peněz ze zahraničí na český účet a opačně můžete provádět opravdu mnoha způsoby.
Zejména lidé pracující v zahraničí nebo vydělávající prostřednictvím internetu po celém světě mohou správným výběrem metody převodu hodně ušetřit.
Podmínky různých služeb se ale často mění. Je tedy dobré neustále sledovat vývoj a a peníze posílat aktuálně nejvýhodnějším způsobem.
Podívejte se na přehled nejlepších možností, kde získáte bonus za založení účtu. Bonus získáte jak…
Zatímco akciové trhy šplhají na rekordní hodnoty, investoři dychtivě sledují, kam zamíří jejich peníze. Většina…
V posledních týdnech se na kryptoměnovém trhu zvyšuje optimismus a investoři sledují, zda Bitcoin a…
Pár dní dozadu jsme byli svědky jedné z nejvýznamnějších politických událostí tohoto roku – amerických…
Čtyřikrát ročně světové společnosti oznamují své hospodářské výsledky a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Nedávno…
Online investiční konference 2024, pořádaná společností XTB, je každoročním lákadlem pro každého, kdo chce mít…