Fakt, že finanční instrumenty často rostou a klesají v cyklech, asi nikoho nepřekvapí. Sezónnost je s finančními trhy spojená od nepaměti.
Například rčení „Sell in May and go away” (Prodej v květnu a jdi pryč) za svou kariéru už pravděpodobně slyšel snad každý investor nebo trader.
Samozřejmě pokud by takové říkanky fungovaly, dělal by to tak každý. V reálněm životě je to trochu složitější, trendy sezónnosti ale opravdu můžeme najít na mnoha instrumentech.
Při správném použití tak mohou být v naší investiční a traderské kariéře velmi nápomocné.
Vladimír Holovka, trader a obchodní ředitel XTB, připravil již druhý díl série o sezónnosti v investicích a tradingu (první díl je dostupný ZDE).
V této epizodě se zaměřil na aktuální sezónní trendy, které stojí za pozornost.
Letní měsíce jsou známé hlavně pro svoji nízkou volatilitu a celkově nízkou aktivitu účastníků trhu. Akciové trhy mají tendenci spíše klesat, komodity zase tíhnou v tu dobu k pohybu do strany, nicméně i v tomto prostředí se najdou zajímavé příležitosti.
V novém videu zaznělo pět těch nejaktuálnějších.
Zde uvádíme příklad jedné z nich:
Růst akcie Amazon v červnu a červenci
Zahrnutí Amazonu v tomto listu se může zdát poměrně překvapující. S letní sezónností bývají nejčastěji spojovány komodity, případně určité sektory, u kterých máme poměrně jasné vysvětlení, proč tomu tak je.
Například pšenice klesá, protože je čas sklizně. Cena zemního zase reaguje na nižší poptávku v letních měsících. U Amazonu žádná taková jednoznačná odpověď není.
O to zajímavější je fakt, že cena akcie Amazonu vzrostla mezi 12.6. a 24.7. v posledních deseti letech ve všech případech!
Tedy pokud by někdo kupoval tuto akcii každý rok 12. června, a následně ji prodával 24. července, vždy by skončil se ziskem.
Roční sezónnost AMZN.US. Vyznačeno období 12.6. – 24.7.
Zdroj: seasonax.com
V níže přiložené tabulce vidíme sezónní výkyvy za dané časové období od roku 2013. Nejhorší výsledek zaznamenal rok 2016, kdy akcie vzrostla o 3,14 %.
Naopak v nejlepším roce 2016 cena vzrostla o celých 23,14 %. Maximální otevřená ztráta v žádném z daných let nebyla nikdy vyšší než 3,34 %.
Sezónnost AMZN.US 12.6. – 24.7. v letech 2013 – 2022
Zdroj: seasonax.com
Historická data samozřejmě není možné brát jako jasnou předpověď dat budoucích. Tento fakt v dnešní době vysokých sazeb a hrozby recese platí o to víc.
Pokud ale chce být člověk na finančních trzích dlouhodobě úspěšný, měl by otázku sezónnosti obchodovaných instrumentů vždy brát v potaz, ať je se jedná o tradera, nebo dlouhodobého investora.
Kompletní rozbor sezónnosti akcie Amazonu a dalších čtyř aktuálních instrumentů naleznete v následujícím videu: