Spoření do zlata nepředstavuje tak všeobecně známou a rozšířenou možnost jako klasický spořicí bankovní účet, na nějž ukládáte určité množství peněz a získáváte úrok z daných finančních prostředků. Podívejme se tedy společně, jaké výhody spoření do zlata má.
Když si uložíte peníze na spořicí účet, pracujete se současnou měnou. A spoléháte se na schopnost vlády udržet ekonomiku státu v pohybu, abyste si svoje finanční prostředky mohli kdykoliv v budoucnu vybrat. Problém v tomto případě je, že peníze nemají zálohu ve zlatě (nebo klidně i stříbře), a jejich jedinou zálohu tvoří vaše víra ve schopnosti vlády.
Jestliže se rozhodnete si vybrat peníze a cestovat do zahraničí, můžete objevit, že vaše tisícikorunová bankovka nemá takovou hodnotu jako před několika lety, nebo klidně i měsíci či týdny. Hodnota české měny v poměru vůči zahraničí neustále klesá a stoupá, je tedy vysoce nejistá. I na domácím trhu ceny kolísají, a to, co si v jednom roce můžete pořídit za určitou konkrétní částku, může být napřesrok o mnoho dražší.
Oproti tomu zlato se může pochlubit dlouhou historií, kdy bylo světově přijímáno jako platná forma měny. Proto si můžete být jistí, že ve zlatě získáte cenný majetek, který můžete následně použít bez ohledu na to, kde ve světě se nacházíte. Nejlepší na tom je, že zlato si udržuje svou globální hodnotu bez ohledu na to, kde ho vytěžili nebo jak staré je.
Zatímco uložit si peníze na spořicí účet může být riskantní kvůli propadům hodnoty měny a krizím domácí ekonomiky, zlato podobným nedostatkem netrpí. I v dobách, kdy došlo k propadu hodnoty měn, se hodnota zlata naopak zvýšila. Například v USA se v posledních čtyřiceti letech navýšila o ohromujících 465,3 procenta.
Hodí se poznamenat, že ačkoliv ani zlato a jeho cena se zcela nevyhne proměnlivým vlivům trhu, jeho celková hodnota nikdy neklesne až na nulu. Už z toho důvodu, že produkční proces vyžadovaný pro získání jediné unce zlata vyžaduje stovky hodin lidské práce. Přidejte k tomu cenu zpracování, doručování, zabezpečení a další, a dokážete nejspíš uhádnout, proč zlato vždy bude mít určitou základní hodnotu, pod kterou prostě a jednoduše neklesne.
Cena tak může kolísat, ale hodnota zlata zůstane neměnná, protože ho nemůžete posbírat stejným způsobem, jako byste sebrali kamínky na okraji cesty.
Další důvod, proč je chytřejší spořit do zlata místo umisťování vašich pracně vydělaných peněz do spořicího účtu, je skutečnost, že zlato je snadno přemístitelné. V dnešních nejistých časech, kdy každá země má jiný zájem, obchodní války jsou předmětem politických cílů a stále se řeší uprchlická krize, je schopnost snadno přenášet a přemisťovat vaše jmění z jednoho místa na druhého velmi důležitá pro jeho zachování.
Umístit tak své bohatství do zlata znamená, že ho budete moct snadno posbírat a přemístit na libovolné jiné místo. Znovu se podívejme na příklad zahraničních měn. Přibližně 200 tisíc dolarů ve zlatě se svou velikostí vyrovná VHS kazetě, kdežto na přenesení 200 tisíc dolarů byste potřebovali přinejmenším bytelný kufřík. Peníze navíc nemůžete tak snadno v případě detailních prohlídek přemisťovat přes hranice. A krom toho musíme vzít v potaz, že některé banky vyžadují upozornění delší dobu předem, pokud se chystáte si vybrat větší množství peněz z vašeho účtu.
Jestli již pomýšlíte na budoucnost svých dětí a vnoučat, jistě rádi uslyšíte, že zlato je skvělá forma dědictví s vysokou hodnotou, kterou můžete dalším generací své rodiny přenechat. Jediné, co k tomu kromě zlata samotného a jasně vypracované závěti potřebujete, je zlato uložit na opravdu bezpečné místo.
Když už je řeč o budoucnosti, spoření do zlata se do příštích let může výrazně vyplatit. Napříč historií zlato sloužilo jako funkční obrana vůči inflaci. V posledních padesáti letech lidé viděli, jak ceny zlata vzrůstají během let vysoké inflace. To z toho důvodu, že když měna ztratí svou nákupní sílu v důsledku inflace, zlato je ceněno v jednotkách téže měny, a tudíž jeho cena stoupne společně s cenou všeho ostatního hmotného majetku.
Deflace je chápána jako opak inflace, konkrétně období, v němž ceny poklesnou, obchodní aktivita se zpomalí a ekonomika je zatížena výrazným dluhem. Celosvětově k tomuto fenoménu naposledy došlo během období velké hospodářské krize ve třicátých letech (a do malé míry k deflaci došlo po finanční krizi v roce 2008, ale to pouze v určitých částech světa).
Během období velké hospodářské krize relativní nákupní cena zlata vzrostla, zatímco jiné ceny ostře poklesly. To protože se lidé rozhodli nashromáždit velké množství financí, a nejbezpečnější forma, v níž je nastřádat, bylo v tomto období právě zlato a zlaté mince.
Zlato si udržuje svou hodnotu nejen v časech finanční nejistoty, ale rovněž v období geopolitické nejistoty. To se často nazývá “krizí komodit,” protože lidé se k nim často uchylují, když vzrůstá napětí ve světě: a proto v tomto čase komodity svou výkonností často překonávají jiné typy investic. Cena zlata pak stoupá zejména, když víra lidí ve vlády je na nízké úrovni.
Jestli chcete spořit ve zlatě, vyplatí se sledovat i to, jak si vedou celosvětové zásoby zlata. Například v devadesátých letech mnoho zásob zlata na trhu pocházelo z prodeje zlata z trezorů ústředních světových bank. Prodej zlata bankami výrazně zpomalil během finanční krize v roce 2008. Ve stejnou dobu docházelo k propadu produkce zlata z nových dolů, a to již od roku 2000.
Z celkového vytěženého množství 2573 metrických tun v roce 2000 zlato pokleslo na 2444 metrických tun o pouhých sedm let později. Může potom trvat pět až deset let uvést do výroby nový důl. Jako obecné pravidlo tak platí, že snížení v dodávkách zlata vede ke zvýšení jeho cen, protože poptávka převyšuje nabídku.
Tento článek uzavřeme posledním pádným důvodem, proč potenciálně využít spoření do zlata. V posledních letech vzestup jmění v rozvíjejících se tržních ekonomikách vedl rovněž k posílení poptávky po zlatě. V mnoha těchto zemích je zlato přímo propojeno s kulturou.
Jedním příkladem je Indie, která je jedním z národů nejvíce využívajících zlato na světě, a to nejenom ve formě šperků. Podobně je na tom Čína, kde jsou zlaté cihly tradiční formou úspor a existuje zde stálá poptávka po zlatě.
Poptávka po zlatě rovněž stoupá mezi investory, ale problematice investice do zlata se budeme věnovat v jiném článku. Jestli tedy zvažujete, zdali začít spořit do zlata, nyní je ten správný čas začít si o tomto tématu vyhledávat více informací.
Mohlo by vás zajímat: Tipy na pasivní příjmy, které generují extra peníze.
Podívejte se na přehled nejlepších možností, kde získáte bonus za založení účtu. Bonus získáte jak…
Zatímco akciové trhy šplhají na rekordní hodnoty, investoři dychtivě sledují, kam zamíří jejich peníze. Většina…
V posledních týdnech se na kryptoměnovém trhu zvyšuje optimismus a investoři sledují, zda Bitcoin a…
Pár dní dozadu jsme byli svědky jedné z nejvýznamnějších politických událostí tohoto roku – amerických…
Čtyřikrát ročně světové společnosti oznamují své hospodářské výsledky a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Nedávno…
Online investiční konference 2024, pořádaná společností XTB, je každoročním lákadlem pro každého, kdo chce mít…