Znáte signály, které varují před nákupem určité akcie? Nakoupit akcie a nemuset se o ně příliš starat. To je snem mnohých investorů.
Během té doby by ideální akcie měla růst na hodnotě a nejlépe ještě přinášet pravidelné dividendy do vaší kapsy. To vše s minimální nutností cokoliv řešit a věnovat čas správě portfolia.
Takto by mohlo investování fungovat v ideálním prostředí bez ekonomických otřesů, krizí a dalších nepříjemností. Bohužel svět není takto jednoduchý. Nepodařeným investicím se úplně vyhnout nejde.
Na vině je často neuvážený nákup akcií, které sice vypadají lákavě ale jejich budoucnost je nejistá.
Ve výsledku je můžete prodat pod cenou nebo v nevhodnou dobu. Nakonec ještě budete rádi, že ztráta nebyla příliš velká.
Zkušení investoři si po mnoha takových lekcích začnou dávat daleko větší pozor na to, kam míří jejich těžce vydělané peníze.
Důvěřuj, ale prověřuj platí i u akcií
Při hlubší analýze často zjistíte, že ne všechno je takové, jaké se zdá být. Jak ale takové potenciálně nevýhodné investice poznat?
Vezměte v potaz například následující signály a varující znamení:
Tato rada může znít poněkud zvláštně ale má svoji logiku. Zejména pokud plánujete opravdu dlouhodobou investici. V takovém případě je váš nejlepší zájem prioritně dlouhodobý růst hodnoty akcie.
Vysoké dividendy a stabilní růst hodnoty akcií však málokdy jdou dohromady.
Management společnosti by měl rozumně hospodařit a soustředit síly na další dlouhodobý rozvoj. Pod tímto pojmem si můžeme představit racionální rozdělení příjmů pro zajištění provozu, investic a inovací.
Výplata zisku investorům je v tomto pohledu až na posledním místě.
Ačkoliv jsou dividendy logicky velmi oblíbené, jejich náhlé zvýšení, například s příchodem nového managementu může vzbudit podezření.
Zájmem opravdového investora není jen každoroční inkasování dividend, nýbrž dlouhodobý růst celé firmy.
Takto zúročená hodnota akcií bude vždy po deseti a více letech lukrativnější než opakované projídání zisku v dividendách, které vám navíc zdaní státní kasa.
Podniky spravované rozumnými vlastníky tak drží výši dividendy dost zkrátka. Ukojí hladové investory, ale zároveň zachovávají dostatečné prostředky pro další rozvoj.
Myslí také na rezervy pro případné horší časy. Nadměrné plýtvání v časech hojnosti je výsadou spíše politiků než dobrých podnikatelů.
Varovným signálem mohou být přehnané výplaty zisků v minulých letech.
Výši dividend můžete snadno posuzovat zpětně za poslední roky a porovnat ji s ostatními tituly ve stejném oboru.
Jaké dividendy nabízí český akciový trh?
Český trh je zářným příkladem toho, že dividendy slouží v mnoha případech hlavně jako lákadlo. Tím společnosti pobízí investory tam, kde nelze očekávat dlouhodobý růst cen akcií.
Zatímco například americké akcie v mezidobí od poslední recese do současné koronavirové krize celkové rostly téměř o 10 % každý rok, tak pražská burza spíše přešlapovala na místě.
Průměrná dividenda na českém trhu ale dosahovala více než 5 %, což je skoro dvojnásobek oproti západním trhům. Vyšší dividendy seženete už jen na východě Evropy.
Myslíte si, že vás o akcie nemůže nikdo legálně připravit? V zákonem definovaných případech takové riziko existuje. Vytěsnění minoritních akcionářů ze strany majoritního akcionáře je naprosto legální proces.
Tento nepopulární krok vás samozřejmě nepřipraví o peníze. Dostanete poctivě zaplaceno. Co vám ale vezmou je perspektiva dalšího zhodnocení, kterého s daným titulem už dosáhne někdo jiný.
Proto není bez rizika vložit peníze do společností, které jsou takto většinově pod kontrolou jednoho akcionáře nebo v dohledné době hrozí, že taková situace nastane.
TIP: Jak začít obchodovat na burze
Investujeme s vyhlídkou výnosů v budoucnu. Současné bohatství společnosti a hodnota akcií tak nejsou jediným faktorem, který je nutné brát v úvahu.
Zkuste si položit otázku, zda má firma kam růst?
Bez tohoto základního předpokladu těžko dojdete k zajímavému výnosu. Stává se, že i velká a úspěšná firma po období růstu narazí na svůj strop.
Žádný byznys neroste nekonečně a i fungující model dřív nebo později napodobí početná konkurence.
Pokud firma nedokáže včas přijít s novým produktem nebo expandovat na další trh, tak nemůžeme čekat velký rozvoj, který je hybnou silou zhodnocení akcií.
V takovém případě vám reálně hrozí ta nejhorší varianta, kterou je nákup cenných papírů na nejvyšším vrcholu jejich hodnoty.
Sledujte proto i směr, kterým se společnost vyvíjí a zda pracuje na nějakých inovacích či hledá nové příležitosti.
V mnoha případech do společností vstupují různé velké investiční skupiny. Ty jsou schopné převzít velký balík akcií, který jim umožňuje lépe prosazovat své zájmy a vliv na řízení firmy.
Nezřídka se ale stává, že jejich názor na směřování aktivit společnosti je diametrálně odlišný než u zbytku akcionářů. To může mít často blahodárný vliv na rozhýbání zkostnatělých molochů.
Na druhou stranu může ale jít i o snahu vytřískat z podílu ve firmě maximum za pár let a pak se ho včas zbavit. Záměry takových investorů jsou někdy velmi nejasné.
Nad osudem firmy, kde se hlavní vlastníci hádají proto visí velký otazník.
Probíhaly někdy ve společnosti mocenské spory?
Ruce pryč od ní.
Než sponzorovat souboj několika investičních skupin, tak je možná lepší se podívat po něčem jiném.
Má každý rok společnost úplně jiný výsledek hospodaření? Vysoká volatilita výsledků je významný signál, který většina investorů nevidí moc ráda. Pokud se úspěšné roky střídají hekticky s propadáky, tak je něco v nepořádku.
Co za tím může být?
Obě varianty přináší nejistotu z hlediska budoucího vývoje. V krajním případě může jít i o různé účetní machinace a od takových společností si raději držte odstup.
Pohled na věc se mění podle investiční strategie
Abychom to ještě trochu zkomplikovali, tak je nutné podotknout, že výše uvedené informace mohou pro někoho naopak být zajímavým vstupním signálem.
Na investování nikdy neexistuje přesný návod. Strategií a přístupů k finančním trhům lze vytvořit stovky. Vždy záleží na tom, jak osobně hodláte k akciím přistupovat.
Některé strategie jsou naopak založeny naprosto opačně. Zejména akcie s vysokou dividendou se stávají pro řadu dravých finančníků žádaným artiklem. Musíte ale přesně vědět, co děláte a čeho chcete dosáhnout.
Výběr cenného papíru by měl vždy vycházet z konkrétní koncepce a očekávané doby trvání investice.
Podívejte se na přehled nejlepších možností, kde získáte bonus za založení účtu. Bonus získáte jak…
Zatímco akciové trhy šplhají na rekordní hodnoty, investoři dychtivě sledují, kam zamíří jejich peníze. Většina…
V posledních týdnech se na kryptoměnovém trhu zvyšuje optimismus a investoři sledují, zda Bitcoin a…
Pár dní dozadu jsme byli svědky jedné z nejvýznamnějších politických událostí tohoto roku – amerických…
Čtyřikrát ročně světové společnosti oznamují své hospodářské výsledky a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Nedávno…
Online investiční konference 2024, pořádaná společností XTB, je každoročním lákadlem pro každého, kdo chce mít…