Tento týden začala naplno výsledková sezóna a dočkali jsme se hned v několika případech velmi zajímavých čísel, ale zejména doprovodných komentářů šéfů či finančních ředitelů daných firem.
Nejdříve čísla zveřejňovala dvojice velkých evropských firem, jimiž jsou ASML a LVMH.
ASML, výrobce nejpokročilejších strojů na výrobu čipů, přinesla celkově velmi pěkná čísla.
ASML bylo sice začátkem týdne negativně zasaženo děním kolem čínského AI startupu DeepSeek, nicméně reportovaná čísla byla velmi pěkná.
- Firmě meziročně rostly tržby o pěkných 28 % a zisky o zhruba 30 %.
- U této společnosti se sleduje i hodnota nových objednávek, která ukazuje, jaká je celková nálada v čipovém sektoru. I v tomto případě ale firma překonala očekávání, jelikož získala nové objednávky za 7,1 miliardy EUR, zatímco očekávání byla zhruba poloviční.
- Kromě toho společnost vydala také pěkný výhled na aktuální kvartál.
TIP: Analýzy výsledků velkých firem naleznete na kanálu XTB v playlistu s názvem Výsledková sezóna s XTB.
Druhou evropskou společností byla LVMH, která sdružuje desítky luxusních značek. V tomto případě byla čísla horší, než u ASML, avšak rozhodně se nedá mluvit o nějaké katastrofě.
- LVMH totiž meziročně na organických tržbách (po odstranění dopadu kurzu) mírně rostla.
- Zisk sice klesl, avšak vedení to ve velké míře připisuje právě změnám směnných kurzů či vysokým výdajům na zaměstnance na Olympiádě v Paříži.
- Dařilo se v podstatě všem regionům a segmentům s výjimkou Číny a alkoholu. Čína má již delší dobu ekonomické problémy, což s sebou přináší menší poptávku po luxusním zboží.
- Navzdory stagnaci v loňském roce ale vidí svou budoucnost LVMH pozitivně a očekává, že rok 2025 bude rozhodně lepší.
Čísla nám přinesla také 3 velké americké společnosti.
První z nich byl výrobce elektromobilů Tesla. Ve zkratce lze říci, že firma přinesla velmi slabý výsledkový report.
- Tesla nesplnila očekávání v oblasti tržeb, zisků a ani marží.
- Celkové tržby rostly jen o 2 % a tržby z prodeje aut dokonce klesaly o 8 %.
- Výsledky jako takové však na hovoru s investory zachránil Elon Musk, který opět nasliboval do konce letošního roku mnoho věcí v oblasti autonomie, robotaxíků či robotů Optimus, což akcie potáhlo nakonec mírně vzhůru.
Velmi dobrá čísla však přinesla Meta, mateřská společnost Facebooku, Instagramu, Whatsappu, Messengeru či Threads.
- V tomto případě byla všechna důležitá čísla překonána. Zajímavostí je, že divize Reality Labs, která se zabývá produkty z oblasti virtuální či rozšířené reality, vygenerovala rekordní ztrátu ve výši 5 miliard USD.
- Za celý předchozí rok ztráty dosáhly celkem téměř 18 miliard USD.
- Meta však vydala na aktuální kvartál mírně horší výhled, avšak i v tomto případě zaznělo na hovoru s investory řadu pozitivních informací.
- Ve zkratce lze říci, že CEO Mark Zuckerberg věří, že umělá inteligence bude pro firmu v mnoha oblastech velkým přínosem. I kvůli tomu chce letos investovat do serverů a jiné fyzické infrastruktury 60 až 65 miliard USD.
- Akcie Mety nakonec mírně rostly.
Poslední zajímavou společností, která zveřejnila své výsledky, byl Microsoft.
- Při něm se investoři v posledních letech dívají zejména na segment cloudu, na kterém je provozována umělá inteligence. Tento segment sice dosáhl růstu pěkných 31 %, avšak očekávání byla ještě o trochu vyšší.
- Stejně tak Microsoft vydal i mírně horší výhled, jelikož přetrvávají problémy s některými dodavateli v oblasti cloudu.
- Zbývající segmenty, kam řadíme například kancelářské produkty, licence na Windows, hry, bezpečnost či reklamu, však ve většině překonaly očekávání a tak můžeme i v tomto případě hodnotit výsledky jako solidní.
- Microsoft, podobně jako Meta, počítá letos s obrovskými kapitálovými výdaji, které by měly činit přibližně 80 miliard USD.
- Akcie však po zveřejnění výsledků mírně klesaly, jelikož investory zklamal slabší výhled právě v oblasti cloudového segmentu.
Výsledky společností
Pokud vás zajímají výsledky velkých společností, společnost XTB přináší přehled výsledků čtyřikrát ročně zhruba 30 firem na svém YouTube kanálu.
Všechna videa naleznete v playlistu XTB:
V případě, že chcete momentální volatilitu na finančních trzích i obchodně využít, navštivte: https://www.xtb.com/cz
Investování je rizikové. Investujte zodpovědně.